Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

 • biochefizgeomatPanel interdyscyplinarny - grunt to nauka!

  Wykład

  Nauka uprawiana na Kampusie Ochota stąpa twardo po ziemi... Grunt i Ziemia są w obszarze zainteresowań nie tylko geologii. Biologia bada skamieliny zwierząt, które mamy parę metrów pod stopami, chemia pomaga oceniać skażenie gleb. Fizyka ma wiele do powiedzenia na temat... piasku, który bywa zaskakujący i trudny do (naukowego) opisania. A poza tym wszystkim niektórzy twierdzą, że bez matematyki rozwój Ziemi zatrzymałby się o cały tydzień... 

  Tegorocznym panelem interdyscyplinarnym chcemy uczcić naszą jubilatkę - Wydział Geologii. Niech kolejne 30 lat do setki przyniesie wiele ciekawych odkryć!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matBaśnie Matematyczne

  Wykład, Prowadzący: Julia Ścisłowska

  Historia, którą pragnę opowiedzieć, rozgrywa się w baśniowym świecie matematycznym, którym włada Królowa Matematyka na Zamku Logiki. Jeśli zapragniecie ją ujrzeć i zjawicie się na moim wykładzie, to będziecie mieli okazję spacerować po fantastycznych krainach matematycznych, m.in. po Wiosce Fraktali, Lesie Geometrycznym, Ranczu Logarytmicznych Jednorożców oraz po Górach Nieeuklidesowych, a także pływać w Morzu Wektorów. Coś niecoś zdradzę o tym, co steruje matematykami – o matematycznej kulturze, religii i filozofii, m.in. o urojenizmie, kulcie Nieskończonego Worka, o wyznaniu geometryczno – rzutowym oraz o pogłoskach z Puszczy Topologów. I niewykluczone, że usłyszycie też coś o plugawych Antymatematykach – to właśnie z nimi toczą się batalie, w których matematycy wciąż dowodzą. A każdy matematyk wie, że trzeba wytrwale dowodzić, choćby po to, by móc ujrzeć uśmiech na liczboczułej twarzy Królowej Matematyki.

  Na uczestników zapisanych do czwartku czeka autorska nieposdzianka!

 • chePrzypadki chodzą po ludziach czyli o przypadkowych odkryciach w chemii

  Wykład, Prowadzący: dr Aleksandra Sentkowska

  Wykład będzie o tym, że nie tylko długie i żmudne godziny spędzone w laboratorium owocują przełomowymi odkryciami. Czasami konieczna jest duża doza szczęścia. W trakcie zajęć omówione zostaną przykłady odkryć, które zmieniły oblicze chemii i miały ogromy wpływ na ludzkie życia, a były dziełem przypadku. Będzie zatem mowa o odkryciu rzeczy wielkich, jak promieniotwórczość, antybiotyki i dynamit, jak również o rzeczach całkiem przyziemnych, jak karteczki samoprzylepne. Bo przecież chemia jest wokół nas, no a przypadki chodzą po ludziach

 • chebioCzy na pewno wiesz, jak zaparzać herbatę? O zdolnościach antyutleniających herbat słów kilka

  Wykład, Prowadzący: dr Aleksandra Sentkowska

  Wykład omawia proces parzenia herbaty w taki sposób, aby wydobyć z niej to, co najlepsze. Przybliżony zostanie skład chemiczny herbat, jej rodzaje i właściwości. Omówione zostaną zagadnienia zdolności antyutleniających i roli związków polifenolowych w organizmie człowieka. Poruszone zostanie zagadnienie stresu oksydacyjnego i sposobów walki z nim. W ramach omawiania metod badania zdolności antyutleniających przeprowadzony zostanie pomiar zdolności antyutleniających wybranego naparu herbacianego. Wykład dla fanów herbaty i nie tylko. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się, czy można  oszukać czas i zatrzymać proces starzenia się bez ingerencji chirurga plastycznego, to ten wykład jest dla niego.

 • matDante i matematyka

  Wykład, Prowadzący: Mirosław Lachowicz

  Opowieść o intuicjach matematycznych w Raju...

 • fizbiochegeoOd strefy 51 do sałaty na Marsie

  Wykład, Prowadzący: Mikołaj Kuska

  Już od ponad 60 lat rozwija się dyscyplina nauki nazywana astrobiologią. Kiedyś stanowiła dyscyplinę stricte teoretyczną, rozważającą istnienie życia poza Ziemią. Pierwszy załogowy lot poza Ziemię i niezwykle szybki rozwój metodologii badawczej otworzyły jednak nowe kierunki. Dziś astrobiolodzy wciąż zajmują się pytaniami podstawowymi, odnoszącymi się do początków życia, ale ich wysiłki skupiają się na lepszym zrozumieniu wpływu czynników kosmicznych (obniżona grawitacja, silne promieniowanie) na organizmy, problemem produkcji żywności i leków w przestrzeni kosmicznej, zastosowaniem organizmów do eksploatacji surowców na innych planetach, czy tego jak wyczyścić z bakteryjnych biofilmów ISS. Dziś astrobiologia jest szeroką, fascynującą i niebywale interdyscyplinarną nauką, która odegra ważną rolę w eksploracji kosmosu przez człowieka i znajdzie wiele zastosowań na naszej planecie.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matBawiąc się niemożliwością

  Wykład, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska, Eryk Kopczyński

  Figury niemożliwe są typem złudzeń optycznych. To obrazki, które wydają się ilustrować trójwymiarowe obiekty, które, gdy się dokładniej przyjrzeć, nie są możliwe do skonstruowania w świecie fizycznym.
  Co by się jednak stało, gdybyśmy zmienili geometrię?

  Prezentacja stanowi wprowadzenie do jednej z trójwymiarowych geometrii nieeuklidesowych (Nil). I to praktycznie bez wzorów! Po części wykładowej przewidujemy możliwość zwiedzania świata opartego na omawianej geometrii przy użyciu Wirtualnej Rzeczywistości przez uczestników - oddzielne zapisy na warsztaty 14:45-15:00.

 • fizchePo co ludziom cyklotrony?

  Wykład, Prowadzący: dr Paweł J. Napiorkowski

  Wykład popularnonaukowy o zastosowaniu akceleratorów w różnych dziedzinach.

 • fizRadon wokół nas - czy bać się promieniowania

  Wykład, Prowadzący: dr hab. Zygmunt Szefliński

  wykład i pokaz zasięgu cząstek alfa w powietrzu, osadzanie produktów rozpadu radonu na filtrze molekularnym i pomiar aktywności tak utworzonego źródła.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • infWprowadzenie do informatyki kwantowej

  Wykład, Prowadzący: Paweł Gora

  W trakcie wykładu wprowadzane będą podstawowe pojęcia związane z informatyką kwantową (m.in. kubit, superpozycja, bramki kwantowe, splątanie kwantowe, kwantowe wyżarzanie), zaprezentowane zostanie w jaki sposób można tworzyć programy, które mogą być uruchomione na komputerach kwantowych lub/i na ich symulatorach. Omówione zostaną również możliwe zastosowania komputerów kwantowych, a także aktualny stan i perspektywy rozwoju tej dziedziny.

 • fizbiocheJajka, Alzheimer i zaćma

  Wykład, Prowadzący: Mikołaj Kuska

  Przez lata naukowców trapiło pytanie dlaczego jajko po ugotowaniu nie staje się z powrotem surowe, co w stanie wiedzy przed 50 laty było zjawiskiem wręcz nienaturalnym! Tak postawione pytanie może wydawać się błahe, ale odpowiedź na nie jest wręcz fundamentalna, a wiedza ta otwiera drogę do lepszego zrozumienia chorób takich jak: choroba Alzheimera, choroby prionowe, czy zaćma. Dlaczego Alzheimer pojawia się z wiekiem? Dlaczego zużywa nam się soczewka w oku? Dlaczego termodynamika stoi na drodze do osiągnięcia nieśmiertelności człowieka? O tym porozmawiamy.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • infMyślę, więc jestem - przegląd współczesnych technik sztucznej inteligencji

  Wykład, Prowadzący: Michał Tyrolski (Koło Naukowe Uczenia Maszynowego)

  Czym właściwie jest sztuczna inteligencja? Jak działa? Jakie ma możliwości i jakie ograniczenia? Na wykładzie skupimy się na zrozumieniu działania współczesnych metod sztucznej inteligencji oraz zrobimy przegląd problemów, które są dzisiaj rozwiązywane uczeniem maszynowym. 

 • chefizNaukowcy w wojennej zawierusze

  Wykład, Prowadzący: dr Aleksandra Sentkowska

  Wykład o tym, jak ponura machina II Wojny Światowej nie oszczędzała naukowców. Wybitne jednostki, kluczowe odkrycia z pogranicza chemii kwantowej i fizyki, a w tle ponura, wojenna rzeczywistość.

 • fizPodstawy elektroniki

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Kaźmierczak

  W czasie zajęć uczestnicy poznają podstawy elektroniki od strony praktycznej. zbudujemy pierwsze proste układy jak i trochę bardziej zaawansowane z wykorzystaniem czujników i układów scalonych. Zajęcia przewidziane są dla osób początkujących w dziedzinie elektroniki.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • chebiofizBazar Chemiczny

  Warsztat, Prowadzący: koordynator: dr Sylwia Żołądek

  Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Bez ograniczeń wiekowych

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • biocheBiofilm, czyli bakterie w lśniących zbrojach

  Warsztat, Prowadzący: Anna Marszalik i Ilona Ignatikova

  Zdolność do wytwarzania trójwymiarowej struktury biofilmu to jedno z najważniejszych ewolucyjnych osiągnięć „cywilizacji” bakterii. Biofilm jest rodzajem swoistego miasta, zapewniającego swym mikromieszkańcom ochronę, wyżywienie, komunikację oraz idealne warunki rozwoju – nierzadko ze szkodą dla cywilizacji „makro”. Podczas zajęć uczestnicy zbadają biofilmy różnych gatunków bakterii: od nastawienia hodowli po barwienie i ocenę wyników.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • bioinfBioinformatyka na tropie nowotworów, czyli DNA człowieka pod lupą

  Warsztat, Prowadzący: Anna Macioszek

  Czym zajmuje się bionformatyka? Jak analizować coś tak skomplikowanego jak ludzkie DNA? Na ile różnimy się między sobą pod względem naszego DNA? Jak szukać zmian w genach, które pomogą nam lepiej zrozumieć i pokonać nowotwory? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedzi podczas bioinformatycznych warsztatów przy komputerach. Prosimy o przyniesienie swojego laptopa.

 • bioinfmatCzy myślenie systemowe pomoże nam uratować świat?

  Warsztat, Prowadzący: dr Monika Mętrak

  W czasach kryzysu klimatycznego przyszłość nie rysuje się zbyt optymistycznie. Czy w rozwiązaniu kryzysu pomogą nam nowe technologie? Powrót do tradycyjnego stylu życia? A może myślenie systemowe, które pozwala lepiej zrozumieć nasz wpływ na funkcjonowanie biosfery? Dzięki zidentyfikowaniu kluczowych węzłów systemu możemy przy pomocy niewielkich działań wywołać znaczące zmiany w jego wielu innych punktach.

 • chefizDoktor NMR na tropie cząsteczki!

  Warsztat, Prowadzący: mgr Paulina Bartosińska-Marzec

  Świat jest bardzo różnorodny, a czasem rzeczy, które wygladają na pierwszy rzut oka na takie same, znacznie się od siebie różnią.  W rozwiązywaniu takich zagadek specjalistą jest Doktor NMR, który z pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego umie wykazać czy C₃H₆O to wzór sumaryczny propananu, propanonu, a może alkoholu propenowego.

  Warsztat będzie podzielony na dwie części:
  - wycieczkę po laboratorium Nowych Metod Spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego, gdzie uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób badamy próbki ciekłe w tej technice
  - wspólne odkrywanie budowy związku na podstawie prostego widma ¹H NMR.

  Od 15 lat

  - , - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • bioPiękny świat pod mikroskopem

  Warsztat, Prowadzący: Małgorzata Palusińska, Magdalena Pypka

  Jeżeli interesuje Cię otaczający świat i chciałbyś zobaczyć to co niewidoczne gołym okiem, zapraszamy na warsztaty, na których sam/a zajrzysz do wnętrza komórek roślin.

 • chefizPodejrzeć nanoświat, czyli słów parę o mikroskopii sił atomowych

  Warsztat, Prowadzący: dr Marcin Strawski

  O nanotechnologii chyba już słyszał każdy z nas. Staramy się zrozumieć i zmienić świat na poziomie pojedynczych cząsteczek i atomów.

  Ale jak to jest możliwe? Na pewno konieczne są do tego odpowiednie narzędzia. Z jednym z takich nanotechnologicznych instrumentów jest mikroskop sił atomowych (AFM). W trakcie warsztatu przybliżę uczestnikom zasadę działania tej techniki mikroskopii i zajrzymy do nanoświata, na kilku przykładach.

  Od 9 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • chebiofizinfProjektowanie i symulacje materiałów - warsztaty dla młodzieży w Laboratorium Symulacji Systemów Chemicznych i Biologicznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Bartosz Trzaskowski

  Chemia obliczeniowa, czyli modelowanie na poziomie molekularnym/atomowym rzeczywistych układów i procesów chemicznych jest coraz częściej wykorzystywane w chemii, fizyce, biologii i naukach materiałowych. Na naszych warsztatach pokażemy, jak za pomocą programów komputerowych można zaprojektować nowe materiały/polimery i w jaki sposób można przewidzieć szereg ich właściwości fizyko-chemicznych oraz przydatność w konkretnych zastosowaniach.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • geoRatunek przed suszą czyli o eksploatacji wód podziemnych

  Warsztat, Prowadzący: dr Daniel Zaszewski

  Zajęcia mają na celu zaprezentowanie laboratoryjnego warsztatu hydrogeologa. Uczestnicy poznają metody wyznaczania jednego z  najważniejszych parametrów hydrogeologicznych – współczynnika filtracji. Zademonstrowany zostanie również,  na drodze komputerowej symulacji, wpływ wartości tego parametru na możliwości eksploatacji wód podziemnych. 

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • biocheWykrywanie pierwotniaków jelitowych u zwierząt dziko-żyjących na przykładzie lisa rudego

  Warsztat, Prowadzący: mgr Dorota Dwużnik-Szarek

  Na zajęciach studenci zapoznają się z metodami detekcji pierwotniaków Giardia i Cryptosporidium trzema metodami: IFA, PCR oraz barwienia rozmazów metodą Ziehl-Neelsena. Na zajęcia będzie można samodzielnie wykonać rozmazy barwione metodą Z-N, obejrzeć preparaty Giardia/Cryptosporidium pod mikroskopem immunofluorescencyjnym oraz zwiedzić laboratoria parazytologii środowiskowej.

 • fizbioZobaczyć DNA – izolacja DNA z sezonowego owocu

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Joanna Żuberek

  Czy można zobaczyć DNA gołym okiem? Podczas pokazu zostaną omówione techniki izolacji DNA. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie prostym „domowym sposobem” wyizolować DNA z sezonowego owocu.

  Od 9 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego oraz ich zastosowaniach

  Warsztat, Prowadzący: Zakład Fizyki Jądra

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Omówimy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, a także promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Będziemy też pokazywać przykłady zastosowań fizyki jądrowej w życiu człowieka, od reaktorów jądrowych do badań dzieł  sztuki.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizDługopisy 3D

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Kaźmierczak

  W czasie zajęć poznamy prostszą wersję drukarek 3D, a mianowicie długopisy 3D, które pozwalają w sposób natychmiastowy wykonać wymyślony projekt. Zajęcia odbędą się w formie konkursu, podczas którego głównym zadaniem będzie wykonanie pewnego modelu za pomocą długopisu 3D, spełniającego zadane wymagania. Praca będzie odbywać się w zespołach 2-3 osobowych.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geoGeologiczno-inżynierskie wiercenia badawcze

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Piotr Zawrzykraj

  Na poletku badawczym obok Wydziału Geologii (pod dinozaurem) zostanie zaprezentowane urządzenie oraz proces wiercenia świdrem ślimakowym, którym wykonywane są rozpoznawcze wiercenia geologiczno-inżynierskie. Omówione zostaną cele, zasady, możliwości i ograniczenia urządzeń wiercących. Wskazane będą obserwacje, które są przeprowadzane podczas wierceń. Omówione będą zasady i rodzaje pobieranych próbek, adekwatnie do możliwości urządzeń badawczych. Przewiduje się wiercenie do głębokości ok. 10m.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • cheMagiczny świat eksperymentów, czyli zabawa chemią w Laboratorium Maszyn Biomolekularnych

  Warsztat, Prowadzący: Julia Macyszyn

  Czy interesuje was świat substancji i roztworów chemicznych? Czy chcielibyście wcielić się w rolę chemika, założyć biały fartuch, gumowe rękawiczki i trochę poeksperymentować? Jeśli tak, to zapraszamy do Laboratorium Maszyn Biomolekularnych, gdzie razem z Wami przeprowadzimy kilka interesujących, kolorowych i wybuchowych eksperymentów. Dodatkowo zobaczycie sprzęty i przestrzeń prawdziwego laboratorium. Będziecie mogli poczuć się jak prawdziwy naukowiec! Zapraszamy!

 • geobioMakijaż XXI wieku

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Czarnecka-Skwarek, dr Agnieszka Rożek, Klaudia Tetfejer

  Celem proponowanych warsztatów jest laboratoryjna synteza nanocząstek srebra pod kątem jego zastosowań jako środka mikrobójczego w kosmetykach XXI wieku.

  W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie nanocząstkami metalicznymi, m.in. ze względu na ich cechy biologiczne o właściwościach aplikacyjnych. Przewiduje się, że osiągnięcia nanotechnologii staną się głównym promotorem innowacji naukowych i technologicznych w najbliższych dekadach. Poszukując nowej i bezpiecznej alternatywy w stosunku do konwencjonalnych konserwantów szczególnie przydatne mogą okazać się preparaty zawierające nanometryczne cząstki metali o silnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Badania te są kolejnym etapem podjętej na Wydziale Geologii ścieżki opracowania nowej formuły produktu mineralnego dedykowanego pod linie kosmetyki białej i kolorowej.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • biocheNaturalna pielęgnacja- kosmetyki DIY

  Warsztat, Prowadzący: Małgorzata Palusińska, Magdalena Pypka

  Jak urozmaicić codzienną pielęgnację? W trakcie warsztatów, każdy z uczestników wykona własnoręcznie naturalne kosmetyki, takie jak peeling lub mydełko, które będzie mógł zabrać ze sobą do domu.

 • fizbiocheNie bój się Rentgena!

  Warsztat, Prowadzący: Zespół Fizyki Biomedycznej

  W trakcie warsztatu dowiecie się jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, jak oddziałuje z materią przez którą przechodzi i w jaki sposób można je zmierzyć. Wykonamy prześwietlenie ryby za pomocą lampy rentgenowskiej. Poznamy sposoby dbania o własne bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów, którzy uczestniczą w badaniach z użyciem promieniowania jonizującego.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matinfPo raz pierwszy, po raz drugi... Sprzedane! Eksperyment z modelowania aukcji

  Warsztat, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska

  Zajęcia będą polegały na rozegraniu na żywo kilku ciekawych formatów aukcji (z wykorzystaniem programu komputerowego). Po eksperymencie przedstawiona zostanie teoria dotycząca optymalnych wyborów w przedstawionych aukcjach. Postaramy się również porównać uzyskane wyniki eksperymentalne z teoretycznymi.

 • geoPodróż do wnętrza Ziemi

  Warsztat, Prowadzący: mgr Anna Januszewska

  Skąd wiemy jak zbudowana jest Ziemia? Jak zajrzeć w głąb skały i zobaczyć to co jest niewidoczne. W oparciu o badania mikroskopowe opowiemy o skałach które budują skrupę i płaszcz ziemski. Obejrzymy w powiększeniu fragmenty skał i poznamy ich tajemnice niewidoczne gołym okiem.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • chebioReakcje barwne i luminescencja

  Warsztat, Prowadzący: doktoranci Michał Jadwiszczak i Magdalena Grochowska, SMALLab

  Zmiana barwy wskaźników pod wpływem zmian odczynu roztworu (oranż metylowy, fenoloftaleina, wywar z czerwonej kapusty), reakcje redoks związków chromu i manganu, utlenianie luminolu - chemiluminescencja, fluorescencja wybranych substancji

  Od 9 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • fizbiocheinfWstęp do pomiarów EMG - gra sterowana mięśniami

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Neuroinformatyki

  Uczestnicy warsztatów będą mogli wypróbować stworzoną przez członków Koła Naukowego Neuroinformatyki grę sterowaną mięśniami (z wykorzystaniem pomiarów EMG) i poznać zasadę jej działania. Dowiedzą się także, jak się przeprowadza pomiary EEG.

  Od 12 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • chebioinffizinfZnajdź różnice. Izomery i izotopologi w komputerach

  Warsztat, Prowadzący: Tatiana Korona, Michał Hapka, Marcin Modrzejewski, Michał Przybytek

  W czasie warsztatów obliczeniowych uczniowie generują teoretyczne symulacje widm w podczerwieni cząsteczek. Wykorzystują w tym celu pakiet do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian 09 oraz nakładkę graficzną WebMO. Zapoznają się z możliwością rozróżniania izomerów i izotopologów cząsteczek na podstawie takich widm.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • geofizDokąd chodzą skały?

  Warsztat, Prowadzący: mgr Justyna Justyna-Grygo

  Czy skały są leniwe? Czy lubią się przemieszczać? Czy piszą pamiętniki? – To są pytania, na które postaramy się odpowiedzieć na naszych warsztatach. Postaramy się zajrzeć w głąb skał i będziemy szukać w nich wskaźników ruchu.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • biochePołączenie biologii z chemią w badaniu DNA i RNA – warsztaty w Laboratorium Chemii Biologicznej

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Chemii Biologicznej „Nukleotyd”

  DNA i RNA to kwasy nukleinowe stanowiące funkcjonalną podstawę komórki, najmniejszej jednostki życia. W cząsteczkach tych (w formie kodu genetycznego) zapisane są wszystkie informacje na temat danego organizmu. Oprócz tego, kwasy nukleinowe pełnią szereg innych funkcji biologicznych, które badamy w naszym Laboratorium. Zapraszamy na nasze warsztaty, gdzie pokażemy biologiczno-chemiczną aparaturę laboratoryjną i przeprowadzimy kilka doświadczeń. Zobaczymy, jak na codzienne przedmioty działa ciekły azot. Pokażemy, jak wygląda DNA w probówce i rozdzielimy je na żelu metodą elektroforezy. Skorzystamy z wysokociśnieniowego aparatu chromatograficznego do analizy związku chemicznego. Pokażemy też metodami chemii, jakie barwniki kryją się w pozornie czarnym tuszu markera permanentnego.

  Od 15 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • biochefizgeoŚcieżki zawodowe po ukończeniu Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska oraz studiów Sustainable Development

  Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Roge-Wiśniewska, PCC ICF

  Warsztat coachingowy dla osób poszukujących pomysłu na swoją ścieżkę zawodową lub zainteresowanych ochroną środowiska lub zrównoważonym rozwojem, którzy chcieliby zawodowo działać w tym zakresie. Celem warsztatu jest powiązanie potencjału i zainteresowań uczestników z możliwościami rynku pracy po Międzywydziałowych Studiach Ochrony Środowiska (MSOŚ) I i II stopnia oraz studiów II stopnia Sustainable Development (SD), które realizowane są przez kilka jednostek Uniwersytetu Warszawskiego, tj. Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Fizyki, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, Wydział Geologii, Wydział Nauk Ekonomicznych, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Zarządzania (tylko studia SD) oraz Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem. Osoba prowadząca warsztaty jest coachem z międzynarodową akredytacją na poziomie profesjonalnym PCC ICF, która na co dzień pracuje z osobami poszukującymi najlepszej drogi zawodowego rozwoju i od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na UW.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizWizyta w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii (LUMS)

  Warsztat

  W trakcie wizyty w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii (LUMS) na Wydziale Fizyki UW widzowie zapoznają się między innymi z realiami pracy z cieczami kriogenicznymi i prowadzeniem pomiarów w niskich temperaturach (poniżej 2 K). Poznają podstawowe metody wytwarzania w eksperymentach optycznych silnych pól magnetycznych (powyżej 10 Tesli) oraz narzędzia służące uzyskiwaniu w pomiarach spektroskopowych wysokiej rozdzielczości czasowej (poniżej 1 ps).

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheWszystkie barwy tęczy

  Warsztat, Prowadzący: Małgorzata Palusińska, Magdalena Pypka

  Dlaczego liście są zielone latem i kolorowe jesienią? Dowiecie się jak wyizolować naturalne barwniki z roślin i dlaczego liście zmieniają kolor w zależności od pory roku.

 • matinfNieeuklidesowa Wirtualna Rzeczywistość

  Warsztat, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska, Eryk Kopczyński

  Uczestnicy będą mogli zwiedzić światy oparte na geometriach nieeuklidesowych przy użyciu Wirtualnej Rzeczywistości. Oprócz geometrii Nil będziemy również podróżować poprzez portale prowadzące do innych geometrii. Użytkowanie sprzętu wiąże się z wykonywaniem ruchu, oddziałuje na nasz błędnik, zmysł orientacji, zmysł wzroku oraz słuchu, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane dla osób w ciąży, osób starszych, mających problemy z sercem, osób, u których w przeszłości odnotowano drgawki, utratę świadomości lub inne podobne stany epileptyczne.

  Ta sesja dedykowana jest uczestnikom wykładu o 14:15, żeby mogli na własnej skórze (głowie) przetestować geometrię Nil.

 • bioRośliny z probówki

  Warsztat, Prowadzący: Małgorzata Palusińska, Magdalena Pypka

  Czym tak naprawdę jest klonowanie roślin i w jakim celu się je stosuje? Na własne oczy zobaczycie jak przebiega hodowla roślin w warunkach in vitro. Każdy uczestnik przygotuje własną hodowlę roślin in vitro.

 • fizThe Quantum Game with Photons - gra logiczna odtwarzająca zasady fizyki kwantowej

  Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Fizyki

  Na warsztatach będziecie mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami mechaniki kwantowej i optyki. Zobaczycie jak działa interferencja, polaryzacja, superpozycja i splątanie oraz czym jest pomiar kwantowy. Z nowymi wiadomościami oswoicie się grając w komputerową grę The Quantum Game with Photons - grę logiczną odtwarzającą zasady fizyki kwantowej.

  Warsztaty zaczną się wprowadzeniem, tłumaczącym pojawiające się w grze fizyczne zjawiska, a następnie uczestnicy samodzielnie zagrają w The Quantum Game with Photons, mogąc przez cały czas trwania warsztatów zadawać pytania prowadzącym i korzystać z ich wskazówek.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizZwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (Cyklotronu)

  Warsztat, Prowadzący: Pracownicy ŚLCJ

  Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

 • geocheBłyskawiczne kryształy

  Pokaz, Prowadzący: Studenci Wydziału Geologii

  Jak szybko rosną kryształy? Czy zawsze są to miliony lat, czy może wystarczą minuty żeby powstały formy krystaliczne. Czy tylko natura tworzy kryształy? Zobaczymy naturalne kryształy, ale także te wychodowane w warunkach laboratoryjnych. Każdy uczestnik będzie mógł wychodować swój własny las kryształów w niewielkiej probówce.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizgeoGeofizyka w praktyce

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Geofizyki

  Badania geofizyczne znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Aplikuje się je w badaniach archeologicznych, kryminalistycznych, a także w celu rozpoznania struktur geologicznych znajdujących się pod powierzchnią terenu. Metoda sejsmiczna pozwala na badanie struktur zalegających na dużych głębokościach. Metoda magnetyczna jest natomiast stosowana do badań dość płytkich - jest jednak bardzo skuteczna, zwłaszcza gdy poszukujemy obiektów o właściwościach magnetycznych. Jak wygląda aparatura używana przez geofizyków oraz w jaki sposób wykonuje się pomiary? To właśnie o tym opowiedzą przedstawiciele Koła Naukowego Geofizyki UW na swoich warsztatach. Zaprezentowane zostaną instrumenty pomiarowe takie jak geofon oraz magnetometr protonowy, a także przedstawione zostanie ich działanie.

  Od 9 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochegeoInstytut Biologii Ewolucyjnej

  Pokaz, Prowadzący: Jonatan Audycki, Sergi López-Torres, Kenneth de Baets, Aleksandra Skawina, Michał Gierek, Beniamin Abramczyk, Maks Nowak, Szymon Kapica, Agata Michalska

  Interesujesz się różnorodnością biologiczną i jej zmianami? Przyjdź odwiedzić nasze stanowisko. Będziesz mógł zobaczyć mikroorganizmy eukariotyczne na co dzień występujące w naszym środowisku, a także zobaczyć jak zmieniała się różnorodność na przestrzeni wieków, przyglądając się modelom kopalnych pasożytów oraz innym skamieniałościom.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizbioMikroświat

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej

  Pokaz będzie składał się z dwóch części:

  1. Mikroświat: jak pływać by w nim nie utonąć?

  Dla mikroskopijnych organizmów pływających w wodzie ciecz zachowuje się, jakby
  była bardzo lepka (tak, jak dla nas zachowuje się np. miód). Prawa przepływu
  lepkich cieczy sprawiają, że płyną one w nieintuicyjny dla nas sposób.
  Przygotowany pokaz ilustruje odwracalność kinetyczną w lepkich cieczach, dzięki której ich mieszanie jest odwracalne w czasie. Pozwoli nam to zrozumieć dlaczego bakterie do poruszania się nie wykorzystują ogonów, jak ryby, a helikalne wici.

  2. Mikroświat: trochę tu tłoczno

  Gdyby porównywać komórkę do miasta, okazałoby się ono wyjątkowo zakorkowane: wszystkie organella komórkowe jak i białka narażone są na ciągłe oddziaływania z innymi elementami komórki. Zjawisko to utrudnia pracę biofizyków, ponieważ podczas badań in vitro nie jesteśmy w stanie odwzorować naturalnie zatłoczonego środowiska, przez co nasze wyniki nie muszą całkowicie zgadzać się z rzeczywistością. Podczas pokazu opowiemy o fizycznych podstawach tego zjawiska, a także jak możemy próbować rozwiązać wynikające z niego problemy badań in vitro.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geoRozpoznaj skały i minerały

  Pokaz, Prowadzący: mgr Mateusz Granica

  Poznanie głównych minerałów skałotwórczych; przedstawienie wybranych, ciekawych cech które pozwalają na ich identyfikację (twardość, reakcja z kwasem, efekty optyczne np. labradoryzacja, gęstość. Poznanie trzech głównych rodzajów skał i ich różnic; przedstawienie różnych ciekawych wykształceń (np. geoda). Na zakończenie krótki test spostrzegawczości i mała geologiczna zagadka.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheZabarwmy się w naukowca

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe ,,Nanorurki"

  Gorąco zapraszamy na pokazy koła naukowego „Nanorurki”. Pokazy są utrzymane w duchu doświadczeń wizualnych, zabawy kolorami. Przejdziemy przez igraszki z barwnym płomieniem, przez cykliczną zmianę koloru roztworów po tworzenie palnej galaretki. Dobra zabawa gwarantowana.

  Bez ograniczeń wiekowych

  - , - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbiochefizgeoinfmatStoiska informacyjne wydziałów i jednostek centralnych UW

  Stoisko

  Przy stoiskach informacyjnych w holu głównym Wydziału Fizyki uzyskacie odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze studiami i studiowaniem na Kampusie Ochota UW. Będziecie mogli porozmawiać z dziekanami, pracownikami i studentami UW.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoinfmatStoisko informacyjne Kolegium MISMaP

  Stoisko, Prowadzący: Samorząd Studentów Kolegium MISMaP

  Na stoisku MISMaPu odkryjesz wszystkie tajemnice kryjące się za tym skrótem. Co znaczy studiować interdyscyplinarnie?

  Jak to jest móc samodzielnie stworzyć swój plan zajęć?

  Kim jest indywidualny opiekun naukowy?

  Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Ci sami studenci Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.

  Na każdego odwiedzającego będą czekały pamiątkowe gadżety ;)

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoStoisko informacyjne UCBS

  Stoisko, Prowadzący: Adam Tarkowski

  Nasze studia są realizowane wspólnie przez kilka wydziałów UW, co daje możliwość zgłębienia interdyscyplinarnych tajników ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju. Dają szansę studiowania z ludźmi z całego świata. Zapraszamy na stoisko UCBS, aby poznać szczegóły naszej wyjątkowej w skali kraju oferty studiów.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizbiochegeoinfmatInkubator UW

  Stoisko, Prowadzący: Inkubator UW

  Inkubator to takie miejsce, w którym studenci mogą rozwijać swoją przedsiębiorczość. Wspieramy ich rozwój osobisty, realizację projektów społecznych, naukowych i biznesowych. Oferujemy też szeroką ofertę warsztatów - w tym zajęć z druku 3D, elektroniki czy stolarstwa.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoinfmatOdkryj Kampus Ochota - gra terenowa

  Atrakcje, Prowadzący: Koło Naukowe Chemików ProbUWka

  Zapraszamy do wzięcia udziału w Grze Terenowej: Odkryj Kampus Ochota! Rozwiążcie zagadki na każdym Wydziale i odkryjcie tajemnice Kampusu Ochota UW! Przewidujemy przygodę, świetną zabawę i nagrody dla najszybszego zespołu!

  Uczestnicy mogą wykonywać zadania w zespołach 1-4 osobowych. Aby wziąć udział w grze, przedstawiciel zespołu/uczestnik powinien zgłosić się do Recepcji Gry w budynku Wydziału Fizyki i pobrać Kartę Gry. Przy rejestracji niezbędne jest podanie nr. telefonu do kontaktu w razie wygranej ;)

  Szczegółowy regulamin Gry znajduje się przy stanowisku Recepcji Gry.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioGrunt to mysz! - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Katarzyna Kisiel, Monika Kwiatkowska, Paulina Bednarowska, Katarzyna Dębek, Karolina Jaworska

  Wycieczka po Zwierzętarni Wydziału Biologii. Pokażemy: Jak zwierzęta są utrzymywane; Jak dbamy o ich dobrostan; Jak rozpoznać płeć myszy w różnym wieku (od dnia narodzenia do). Odpowiemy na pytania dotyczące badań na zwierzętach: Jakie są przepisy dotyczące tych badań?; Jak wdrażamy te przepisy u siebie; Jakie badania z udziałem zwierząt wykonuje się na Wydziale Biologii

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • biogeoOd prehistorii po przewidywanie przyszłości - WYCIECZKA po laboratoriach Instytutu Biologii Ewolucyjnej

  Atrakcje, Prowadzący: Wojciech Pawlak, Marceli Witasik, Julia Pawłowska, Grzegorz Ostrowski

  Zapraszamy do zwiedzenia niedostępnych na co dzień laboratoriów Instytutu Biologii Ewolucyjnej. Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić zarówno Muzeum zbiorów paleobiologicznych, jak i zobaczyć bioreaktory do hodowli grzybów. Uczestnicy będą mogli także spróbować swoich sił we własnoręcznej produkcji kombuchy.

  Od 12 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheLaboratorium od podszewki - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Małgorzata Palusińska, Magdalena Pypka

  Zawsze chcieliście wiedzieć, jak tak naprawdę wygląda praca naukowca i jak przeprowadzać własne eksperymenty? Jeżeli tak, ta wycieczka jest właśnie dla Was. Podczas krótkiej wędrówki zobaczycie, jakie badania prowadzone są w naszym laboratorium, poznacie także tajniki pracy biologa.

 • biocheTajniki uprawy roślin - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Małgorzata Palusińska, Magdalena Pypka

  Jak wygląda profesjonalna uprawa roślin w warunkach laboratoryjnych, jakie metody są najczęściej stosowane i jak są dobierane optymalne warunki uprawy roślin? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskacie podczas tej wycieczki.

 • matinfNieeuklidesowa Wirtualna Rzeczywistość - pokaz

  Atrakcje, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska, Eryk Kopczyński

  Uczestnicy będą mogli zwiedzić światy oparte na geometriach nieeuklidesowych przy użyciu Wirtualnej Rzeczywistości. Oprócz geometrii Nil będziemy również podróżować poprzez portale prowadzące do innych geometrii. Użytkowanie sprzętu wiąże się z wykonywaniem ruchu, oddziałuje na nasz błędnik, zmysł orientacji, zmysł wzroku oraz słuchu, dlatego ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane dla osób w ciąży, osób starszych, mających problemy z sercem, osób, u których w przeszłości odnotowano drgawki, utratę świadomości lub inne podobne stany epileptyczne.

  Na tę sesję można przyjść niezależnie od uczestnictwa w wykładzie o 14:15. Zapraszamy!

 • chefizgeoWybuch wulkanu

  Atrakcje, Prowadzący: Agnieszka Marcinowska, Joanna Szawkało, Agnieszka Jędrych, Sylwia Parzyszek, Anna Zep i Kamila Pruszkowska

  Na finał DOKO zapraszamy na zieleniec Wydziału Geologii. Będziecie świadkami wybuchu wulkanu z prawdziwego bazaltu, tańczących węży i kolorowej atmosfery!

  (Wejście na zieleniec od strony Kampusu, pomiędzy Wydziałem Geologii a domem studenta nr 2.)

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93