Uniwersytet Warszawski
Kampus Ochota
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaMedycynaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

 • fizmed30 lat wiązki z Warszawskiego Cyklotronu

  Wykład, Prowadzący: dr Paweł Jan Napiorkowski

  „Nuclear Physics News” w 1994 roku donosił:
  „Narodziło się nowe centrum badawcze. To był dobry sezon zarówno dla polskich fizyków ciężkich jonów, jak i dla warszawskich handlarzy szampanem. Pod koniec listopada 1993 roku zapasy szampana wyczerpały się po pierwszej udanej akceleracji wiązki 20Ne2+ o energii 32 MeV  w warszawskim cyklotronie ciężkich jonów […]”.

  Od tego czasu zmienił się świat i Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów w Uniwersytecie Warszawskim. Dziś warszawski cyklotron U-200P dostarcza wiązki ciężkich jonów do eksperymentów prowadzonych przez międzynarodowe zespoły eksperymentalne na układach pomiarowych ICARE, EAGLE i NEDA. Możliwości badawcze oferowane przez infrastrukturę w SLCJ nie ograniczają się wyłącznie do spektroskopii jądrowej, ale obejmują także radiobiologię, badania materiałowe i zastosowania medyczne. Zaprezentowany zostanie wybór wyników uzyskanych w tym europejskim ponadnarodowym ośrodku zlokalizowanym w centrum Polski oraz ambitne plany na najbliższą przyszłość.

 • fizSynchrony between quantum light droplets

  Wykład, Prowadzący: dr Helgi Sigurðsson

  Synchronization is a ubiquitous phenomenon in nature where many entities interact with each other. It appears in the collective flashing lights of hundreds of fireflies, the singing between tree frogs, audience clapping, and even in the quantum world. In this lecture I will tell you how photons and electrons can behave like oscillating pendulums, and display synchronization even in the microscopic quantum world.

  The lecture will be held in English.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheMagia kryształów 2D - grafen i inne materiały warstwowe dla nanotechnologii

  Wykład, Prowadzący: prof. Andrzej Wysmołek

  Przez wiele lat naukowcy byli przekonani, że płaskie, pojedyncze warstwy atomów węgla, ułożone w strukturę podobną do plastra miodu, są jedynie wygodnym elementem teoretycznego opisu właściwości elektrycznych i optycznych kryształu grafitu. Taka swobodna warstwa, jako niestabilna wydawała się mało interesująca. Dopiero po uzyskaniu warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej, przyszli laureaci nagrody Nobla pokazali jak interesujące ma on właściwości. Wybuch zainteresowania grafenem otworzył zupełnie nowy obszar badań związany z innymi kryształami dwuwymiarowymi, takimi jak np. MoS2 (disiarczek molibdenu), który dotychczas był wykorzystywany jako smar odporny na wysoką temperaturę! Duża cześć tych nowych materiałów to półprzewodniki i izolatory (np. azotek boru), które wspólnie z grafenem można układać tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań, które postaram się przedstawić w kontekście badań prowadzonych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład będzie ilustrowany pokazami.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • chefizAle tu ślisko! Wyścigi na warstwach szczotek polimerowych

  Warsztat, Prowadzący: dr Piotr Mocny

  Szczotki polimerowe to zaawansowane powłoki o niezwykłych właściwościach. Jedną z nich jest zdolność do smarowania i zmniejszania tarcia podobnie do mazi stawowej w stawie kolanowym. Do niedawna, synteza takich szczotek była bardzo trudna, ale teraz można ją przeprowadzić nawet na biurku. Wystarczy do tego światło! Pokażemy jak krople wody oraz inne przedmioty ślizgają się na uzyskanych powłokach oraz wyjaśnimy, dlaczego jedne polimery są bardziej śliskie od drugich, no i dlaczego to takie ważne!

 • fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego

  Warsztat, Prowadzący: Zakład Fizyki Jądrowej

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Zbadamy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizinfAutomaty komórkowe - inspiracja dla dekoratorów wnętrz czy symulator wszechświata?

  Warsztat, Prowadzący: Tomasz Szawełło

  Automaty komórkowe to matematyczny koncept, w którym z najprostszych reguł mogą powstawać dowolnie złożone struktury. Niektórzy dopatrują się w nich klucza do teorii wszystkiego, inni prowadzą hodowle automatów do generowania liczb losowych... A ci bardziej przyziemni mogą ich użyć do wytwarzania obrazków, których nie powstydziłby się średniowieczny twórca mozaik. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli stworzyć własny program do symulacji automatów komórkowych i zaobserwować mnogość (i piękno) wytwarzanych motywów. Zalecana jest znajomość podstaw programowania w Pythonie.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfBioinformatyka na co dzień

  Warsztat, Prowadzący: Maciek Sikora, Marta Korpacz, Joanna Sulkowska

  Zapraszamy na zajęcia wprowadzające do tematyki bioinformatyki z punktu widzenia zastosowania w życiu codziennym. Zajęcia mają formę interaktywnych warsztatów, na których uczestnicy mają okazję poznać najważniejsze biologiczne bazy danych i zastosowanie narzędzi informatycznych (Python3) do rozwiązywania biologicznych problemów. Poziom zaawansowania zajęć zostanie dobrany do grupy, ale nie jest wymagana umiejętność programowania.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • bioBiologia molekularna w praktyce — trawienie białek

  Warsztat, Prowadzący: Mateusz Fortunka, Wojciech Garstka, Joanna Sulkowska

  Na warsztatach laboratoryjnych zgłębimy tajniki trawienia białek z jajka i mleka przy pomocy enzymów proteolitycznych. Wykorzystamy elektroforezę SDS-PAGE do analizy przebiegu reakcji. Te zajęcia to okazja do praktycznego eksplorowania świata biologii molekularnej i rozwijania umiejętności laboratoryjnych.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • chebiofizChemiczna cukiernia

  Warsztat, Prowadzący: koordynator: dr Sylwia Żołądek

  Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • chebiofizChemiczny świat czujników fluorymetrycznych

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Kisiel-Kwiatek

  Podczas warsztatu dowiesz się o podstawowych zagadnieniach związanych z fluorescencją i z fluorymetrią. Odkryjesz z jakich składników chemicznych można otrzymać na przykład fluorymetryczny czujnik czuły na jony potasu. Eksperymentalnie zweryfikujesz czy można zastosować taki czujnik do oznaczania jonów potasu w pitnej wodzie mineralnej.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • chebiofizCo chemik może... odkryć w probówce i w kotlecie?

  Warsztat, Prowadzący: koordynator: dr Joanna Szawkało

  Czy białko zawsze jest białe? Czy każdy tłuszcz jest tłusty? Czy cukier jest tylko w cukiernicy? Doświadczenia, które wykonacie razem z nami pozwolą spojrzeć na kotleta od strony probówki ;)

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • biocheDzień z życia badaczy roślinnego stresu

  Warsztat, Prowadzący: Marta Gapińska, Martyna Koźbiał

  W trakcie warsztatów będziecie mieli możliwość uczestniczyć m. in. w spacerze po naszym laboratorium, gdzie poznacie specjalistyczny sprzęt oraz techniki wykorzystywane w badaniach z zakresu biologii molekularnej. Ponadto dowiecie się jakimi modelami badawczymi - i dlaczego - się zajmujemy. To świetna okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę, a także, żeby poznać pracę naukowca „od zaplecza”. Dołącz do nas, aby zgłębić tajniki pracy laboratoryjnej! Zapraszamy!

  Zbiórka 15 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

  Od 15 lat

  - , -

  Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, ul. Pawińskiego 5A

 • fizElektronika - czujnik zmierzchu

  Warsztat, Prowadzący: dr Piotr Kaźmierczak

  Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne, jak: opornik, dioda, potencjometr, komparator czy czujnik światła. Dowiedzą się również o podstawowych zagadnieniach związanych z prądem. Każda osoba samodzielnie będzie budować swój układ czujnika zmierzchu. Zajęcia nie wymagają wiedzy wejściowej, wszystkiego nauczymy się na zajęciach.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizmedFizyka jądrowa od sztuki do reaktorów przez medycynę

  Warsztat, Prowadzący: Zakład Fizyki Jądrowej

  Fizyka jądrowa nie tylko otwiera drzwi do świata niesamowitych odkryć, ale także odgrywa kluczową rolę w różnych aspektach życia codziennego. Podczas dni otwartych będziemy mieli możliwość zaznajomienia się z praktycznymi zastosowaniami tej nauki w sztuce, archeologii, medycynie nuklearnej oraz energetyce jądrowej. Dodatkowo, należy podkreślić, że reaktory jądrowe nie tylko są źródłem energii elektrycznej, lecz również pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, co stanowi istotny wkład w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
  Poprzez eksplorację tych różnorodnych obszarów, fizyka jądrowa ujawnia swoją wielowymiarową istotność w naszym życiu codziennym.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • cheJak działa chemia? Badanie mechanizmów reakcji organicznych metodami obliczeniowymi

  Warsztat, Prowadzący: Tymoteusz Basak

  Aby móc dobrze zaplanować syntezę związku chemicznego – w szczególności w chemii organicznej - nie wystarczy wiedzieć JAKIE reakcje mogą zachodzić. Równie ważnym i ciekawym pytaniem jest JAK one zachodzą - czyli właśnie mechanizm reakcji. Na warsztatach poznamy, jak można zbadać mechanizm przykładowej reakcji chemicznej, stosując symulację komputerową. Wspólnie zastanowimy się, jaki może być przebieg procesu i - za pomocą metod obliczeniowych - sprawdzimy, czy nasze przypuszczenia były słuszne.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • biobioinfJak sztuczna inteligencja pomaga w badaniu białek? Od sekwencji do laboratorium

  Warsztat, Prowadzący: mgr Kamil Krakowski, dr Małgorzata Orłowska, dr Stanisław Dunin-Horkawicz

  W ramach warsztatów opowiemy jak sztuczna inteligencja pomaga naukowcom zajmującym się strukturą i ewolucją białek w ich codziennej pracy. Uczestnicy wykorzystają program AlphaFold2 do rozwiązania struktury samodzielnie zaprojektowanego białka. Opowiemy i pokażemy jak wygląda pełna droga od analizy sekwencji białka, przez przewidzenie jego struktury i funkcji, aż do przetestowania jej działania w laboratorium z wykorzystaniem organizmu modelowego - drożdży Saccharomyces cerevisiae.

  Zbiórka 10 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

 • cheKolorowe warstwy chemii

  Warsztat, Prowadzący: dr Agnieszka Siporska

  Eksperymentuj z nami kolorowo w laboratorium chemicznym. Odkrywaj niezwykły barwny świat związków chemicznych.

 • biocheMikrobiologiczne bingo

  Warsztat, Prowadzący: Karol Ciuchciński, Anna Rokowska

  W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w identyfikacji szczepów mikroorganizmów, wykorzystując popularne techniki laboratoryjne i własne zmysły. Na próbę wystawione zostaną zdolności manualne i umysłowe uczestników, którzy oprócz poprawnego wykonania testów laboratoryjnych będą musieli wyciągnąć z nich poprawne wnioski. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze - może uda im się poprawnie rozpoznać wszystkie szczepy?

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • biocheMolekularna identyfikacja mikroorganizmów eukariotycznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Anna Karnkowska, prof. ucz., mgr Małgorzata Chwalińska, mgr Maria Jagielska, mgr inż. Marta Sałek, mgr Valentina Smacchia

  Podczas warsztatów przeprowadzimy wspólnie molekularną identyfikację różnych reprezentantów mikroorganizmów eukariotycznych (protistów i grzybów). Oprowadzimy Państwa po naszych laboratoriach molekularnych, gdzie wspólnie wykonamy niektóre etapy analizy, takie jak reakcja PCR i elektroforeza. Zwiedzimy również pracownię służącą do hodowli, gdzie będziemy obserwować nasze organizmy pod mikroskopem z kontrastem Nomarskiego. Warsztaty będą trwały około godziny. Zapraszamy!

  Zbiórka 10 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

 • fizmedPrąd płynie w każdym z nas - sygnały bioelektryczne i ich zastosowania

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Neuroinformatyki

  Po krótkiej prezentacji o pochodzeniu, rodzajach i zastosowaniach sygnałów bioelektrycznych oraz czym zajmuje się neuroinformatyka, odbędzie się część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się przeprowadzać pomiary różnych sygnałów elektrycznych (w tym EMG, EKG oraz EEG) z ich ciała. Uczestnicy będą mieli również okazję przetestować  jedną z gier sterowanych mięśniami, stworzoną przez członków Koła Naukowego Neuroinformatyki.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochePrzekrój przez warstwy czasu

  Warsztat, Prowadzący: Agnieszka Rudak, Robin Thoo, Tümer Orhun Aykut

  Każdego roku, warstwa po warstwie, tworzą się osady na dnie jezior i oceanów. Jeśli ktoś wie jak, to może z nich czytać jak z otwartej księgi. Naukowcy niczym detektywi korzystając z wachlarza nowoczesnych technik mogą dzięki takim osadom odtworzyć historię badanego akwenu. W czasie tych zajęć pokażemy jak pobrać interesujące osady z dna oceanów lub dowolnych innych zbiorników wodnych, posługując się przykładami z pięknych jezior Mazurskich. Zobaczymy w jaki sposób używając najnowocześniejszych technik laboratoryjnych możemy spojrzeć setki, a nawet tysiące lat wstecz i zobaczyć jak wyglądało życie w tych jeziorach zanim mieliśmy okazję w nich pływać podczas wakacji.

  Od 12 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • fizQuantum Game with Photons

  Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Fizyki

  Studenckie Koło Fizyki zaprasza na warsztaty ,,Quantum Game with Photons". Opowiemy Wam, jak działa interferometr Macha Zehndera oraz dlaczego dowodzi on istnienia mechaniki kwantowej. Przy okazji będziecie mieli możliwość rozwiązywania zagadek kwantowych na komputerze. Będziecie mogli też porozmawiać z nami o fizyce, czy o studiowaniu na naszym wydziale.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • chebioinfinfRówno poukładane. Izomery i izotopologi w komputerach.

  Warsztat, Prowadzący: dr Michał Hapka

  W czasie warsztatów obliczeniowych uczniowie generują teoretyczne symulacje widm w podczerwieni cząsteczek. Wykorzystują w tym celu pakiet do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian 09 oraz nakładkę graficzną WebMO. Zapoznają się z możliwością rozróżniania izomerów i izotopologów cząsteczek na podstawie takich widm.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • fizmedSprawdź jak widzisz – o badaniu i korekcji wad wzroku

  Warsztat, Prowadzący: studentki i studenci ESOOiO

  Studentki i studenci Europejskich Studiów Optyki Okularowej i Optometrii zapraszają do pracowni optometrycznej oraz pracowni optyki okularowej. Pokażemy gabinet optometryczny od zaplecza, przeprowadzimy pokazowe badanie wzroku z użyciem niecodziennych testów, zademonstrujemy proces wykonywania okularów.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioUkład odpornosciowy - wyspecjalizowany BODYGUARD

  Warsztat, Prowadzący: dr Katarzyna Bocian, dr Ewelina Kiernozek, mgr Maria Piorkowska

  Zapraszamy na wycieczkę pt. Z organizmu do laboratorium i z powrotem, gdzie przewodnikiem będą komórki układu odpornościowego. Zobaczymy jak wyglądają narządy i komórki układu odpornościowego ssaków. Wykorzystując mezenchymalne komórki macierzyste zaprezentujemy aktualne badania prowadzone w Zakładzie Immunologii. Natomiast wysokowyspecjalizowany sprzęt z Laboratorium Aparaturowego Cytometrii Przepływowej Zakładu immunologii pokaże potęgę przeciwciał i fluorescencji, których używamy do obserwacji procesów immunologicznych.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • biochefizWarsztaty dla zrównoważonego rozwoju

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Batorczak

  Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest Zrównoważony Rozwój i jakie są jego filary. Wyjaśnione zostaną uwarunkowania prowadzące do konieczności podejmowania działań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Będzie też omówione międzynarodowe zobowiązanie do takich działań jakim jest Agenda 2030 zawierająca 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zajęcia adresowane są do uczniów szkół średnich i nauczycieli.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizWycieczka do laboratorium optycznego w poszukiwaniu kondensatu Bosego-Einsteina

  Warsztat, Prowadzący: Magdalena Furman, Marcin Muszyński i Nilesh Dalla

  W trakcie zajęć w laboratorium pokażemy Wam jak wygląda typowe laboratorium optyczne na Wydziale Fizyki, w którym mamy możliwość obserwować powstanie stanu materii - kondensatu Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych. Zapoznamy Was z zasadą działania lasera, pokażemy jak wyglądają typowe próbki mikrownęk optycznych oraz opowiemy, jak w bezpieczny sposób przeprowadzić eksperyment, pozwalający na obserwację kondensatu polarytonowego.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizŹródła pojedynczych fotonów od kuchni

  Warsztat, Prowadzący: dr Tomasz Jakubczyk, prof. Radek Łapkiewicz, prof. Barbara Piętka

  Źródła pojedynczych fotonów i stanów splątanych stanowią kluczowe komponenty w rozwijającej się dziedzinie informacji kwantowej.

  Na wstępie opowiemy Wam czym są i do czego mogą służyć pojedyncze fotony i stany splątane oraz jakie są aktualne wyzwania w tej dziedzinie. Następnie pokażemy Wam laboratoria:

  ·         Obrazowania Kwantowego, w którym zapoznacie się z technikami obrazowania kwantowego

  ·         Ultraszybkiej spektroskopii, w którym zaprezentowane zostaną urządzenia i metody spektroskopowe

  ·         Polariton, gdzie wprowadzimy Was w koncepcję neuromorficznych sieci optycznych i fontonicznych akceleratorów oraz omówimy metody optycznego przetwarzania danych w kontekście rozwijających się technik AI

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizZwiedzanie hali eksperymentalnej warszawskiego cyklotronu

  Warsztat, Prowadzący: dr Paweł Jan Napiorkowski

  Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można  usłyszeć o tym, jak działa cyklotron, a także zwiedzić halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko).

 • fizPrezentacja modeli sond kosmicznych – INSIGHT, Europa Lander oraz New Horizons

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Geofizyki

  Zaprezentowane zostaną, wykonane przez członków Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, modele sond kosmicznych – InSight, Europa Lander oraz New Horizons.

  InSight, wysłana przez NASA, znajduje się na powierzchni Marsa od listopada 2018 roku i  przeprowadziła badania sejsmologiczne na czerwonej planecie oraz pomiary geodezyjne jej powierzchni. W maju 2022 roku zdecydowano o wyłączeniu jej przyrządów pomiarowych z  powodu osadzenia się pyłu na panelach słonecznych, co zakończyło misję.

  Europa Lander to projekt jeszcze niezrealizowany, planowany przez NASA na jednym z  księżyców Jowisza – Europie. Jego celem będzie m.in. pobieranie i analiza próbek geologicznych w poszukiwaniu śladów życia.

  Dodatkowo, zaprezentowany będzie również model New Horizons. Sonda przeszła obok Plutona w lipcu 2015 roku, dostarczając istotne dane na jego temat oraz innych obiektów w  pasie Kuipera. Misja wniosła istotny wkład w nasze zrozumienie najdalszych obszarów Układu Słonecznego.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheIle barw kryją w sobie liście?

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

  Barwniki roślinne to związki chemiczne występujące w liściach, owocach, kwiatach a nawet i korzeniach roślin. Każdy z barwników pełni swoją funkcję uczestnicząc m.in w fotosyntezie oraz przywabianiu zapylaczy. Jakie barwniki znajdziemy w różnych częściach roślin? Ile barw jest tak naprawdę w zielonym liściu?

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biogeoStoisko Instytutu Biologii Ewolucyjnej WB UW

  Stoisko, Prowadzący: mgr Jonatan Audycki, mgr Adam Lis, mgr Janusz Mermer, dr Karina Vanadzina, mgr Kamil Krakowski, dr Małgorzata Orłowska, mgr inż. Marta Sałek, mgr Maria Jagielska, dr hab. Julia Pawłowska

  Zapraszamy na stoisko Instytutu Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW! Będziemy prezentować ciekawe okazy, pokazywać wyniki naszych badań oraz generalnie opowiadać o tym, jak można badać rozmaite aspekty ewolucji Życia na naszej planecie - od ewolucji białek, przez pokrewieństwa glonów i grzybów po paleobiologię wymarłych zwierząt.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoinfmatmedOdkryj warstwy wiedzy na Kampusie Ochota - GRA TERENOWA

  Atrakcje, Prowadzący: Koło Naukowe Chemików ProbUWka

  Zapraszamy do wzięcia udziału w grze terenowej: Odkryj warstwy wiedzy na Kampusie Ochota

  Rozwiążcie zagadki na każdym Wydziale i odkryjcie jaka wiedza kryje się na Kampusie Ochota UW! Przewidujemy przygodę, świetną zabawę i nagrody dla najszybszego zespołu!

  Uczestnicy mogą wykonywać zadania w zespołach 1-4 osobowych. Aby wziąć udział w grze, przedstawiciel zespołu/uczestnik powinien zgłosić się do Recepcji Gry w budynku Wydziału Fizyki i pobrać Kartę Gry. Przy rejestracji niezbędne jest podanie nr. telefonu do kontaktu w razie wygranej ;)

  Szczegółowy regulamin Gry znajduje się przy stanowisku Recepcji Gry.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioJak było w przeszłości? WYCIECZKA po pracowniach paleobiologicznych Instytutu Biologii Ewolucyjnej

  Atrakcje, Prowadzący: mgr inż. Wojciech Pawlak, dr Sergi López-Torres, mgr Weronika Łaska, dr Holly Anderson

  Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca paleobiologa? W trakcie naszej wycieczki będziecie mogli zobaczyć stanowiska pracy grupy badawczej paleobiologii 'od kuchni' i na własne oczy przekonać się, jak wyglądają badania wymarłych organizmów w XXI wieku.

  Zbiórka 10 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • bioMyszogród - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Dominik Chwastek, Katarzyna Dębek, Angelika Hejchman, Karolina Jaworska, Monika Kwiatkowska, Paulina Kałabun

  Chcesz poznać świat myszy laboratoryjnej? Chcesz wiedzieć czym lubią się bawić myszy? Jeśli tak, to zapraszamy! Będziesz miał też niepowtarzalną okazję do samodzielnego zbudowania placu zabaw dla myszy.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1