Uniwersytet Warszawski
Kampus Ochota
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaMedycynaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

 • fizmed30 lat wiązki z Warszawskiego Cyklotronu

  Wykład, Prowadzący: dr Paweł Jan Napiorkowski

  „Nuclear Physics News” w 1994 roku donosił:
  „Narodziło się nowe centrum badawcze. To był dobry sezon zarówno dla polskich fizyków ciężkich jonów, jak i dla warszawskich handlarzy szampanem. Pod koniec listopada 1993 roku zapasy szampana wyczerpały się po pierwszej udanej akceleracji wiązki 20Ne2+ o energii 32 MeV  w warszawskim cyklotronie ciężkich jonów […]”.

  Od tego czasu zmienił się świat i Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów w Uniwersytecie Warszawskim. Dziś warszawski cyklotron U-200P dostarcza wiązki ciężkich jonów do eksperymentów prowadzonych przez międzynarodowe zespoły eksperymentalne na układach pomiarowych ICARE, EAGLE i NEDA. Możliwości badawcze oferowane przez infrastrukturę w SLCJ nie ograniczają się wyłącznie do spektroskopii jądrowej, ale obejmują także radiobiologię, badania materiałowe i zastosowania medyczne. Zaprezentowany zostanie wybór wyników uzyskanych w tym europejskim ponadnarodowym ośrodku zlokalizowanym w centrum Polski oraz ambitne plany na najbliższą przyszłość.

 • infJak działa internet?

  Wykład, Prowadzący: Jarosław Skomiał, ICM

  Zapraszamy na wykład, który rzuca światło na mechanizmy funkcjonowania Internetu. Zgłębimy tajniki routingu, adresacji IP, serwerów, protokołów internetowych, komunikacji światłowodowej i innych kluczowych elementów, które tworzą sieć. Przyjrzymy się również aspektom bezpieczeństwa z perspektywy operatora telekomunikacyjnego oraz użytkownika. Zdobyte informacje pozwolą lepiej zrozumieć tajniki funkcjonowania tej największej na świecie sieci.

 • fizSynchrony between quantum light droplets

  Wykład, Prowadzący: dr Helgi Sigurðsson

  Synchronization is a ubiquitous phenomenon in nature where many entities interact with each other. It appears in the collective flashing lights of hundreds of fireflies, the singing between tree frogs, audience clapping, and even in the quantum world. In this lecture I will tell you how photons and electrons can behave like oscillating pendulums, and display synchronization even in the microscopic quantum world.

  The lecture will be held in English.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matJak i co liczyć, żeby się nie przeliczyć?

  Wykład, Prowadzący: Wiktor Wichrowski

  Podobno matematycy nie umieją liczyć, ale to nieprawda - umieją, ale nie w takim sensie, jak inni. Na wykładzie zostanie pokazane, jak radzić sobie z różnymi nieskończonymi sumami.

 • chebiofizgeoRozstrzelone po świecie, czy strzał w dziesiątkę, a może nie do ustrzelenia? - czyli o identyfikacji fragmentów mikroplastiku morskiego z różnych zakątków świata

  Wykład, Prowadzący: dr Agnieszka Dąbrowska

  O mikroplastiku w środowisku słyszał już prawie każdy. Wiemy, że gromadzi się w morzach i oceanach oraz został znaleziony nawet na dnie Rowu Mariańskiego.
  Czy po kolejnej dekadzie badań potrafimy odpowiedzieć dokładnie na pytanie ile ton tworzyw sztucznych jest we Wszechoceanie oraz jakie są konsekwencje ich obecności? a może coś jeszcze zostało do zbadania? Na te i inne pytania odpowie wykład krótko podsumowujący najnowsze odkrycia i aktualne wyzwania związane z badaniem mikroplastiku morskiego.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • fizStatus i wyzwania realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ)

  Wykład, Prowadzący: Piotr Dobrzyński

  Przedstawienie statusu prac realizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu przez Polskie Elektrownie Jądrowe.

  Celem wykładu jest przybliżenie głównych kamieni milowych, zadań i planów rozwoju projektu od strony inwestora. Prelegent, Piotr Dobrzyński, jest zastępcą Dyrektora Pionu Rozwoju Biznesu PEJ i jest odpowiedzialny za kwestie komercyjne i strategiczne. W przeszłości zajmował się tematami strategicznymi w energetyce m.in. jako menadżer projektu w wiodącej firmie doradztwa strategicznego McKinsey, gdzie realizował projekty dla klientów z branży energetycznej i naftowej m.in. w Polsce, Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych czy na Bliskim Wschodzie. Był także menadżerem zespołu strategii w centrali firmy z sektora ciepłownictwa i energetyki rozproszonej  - Viessmann.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheMagia kryształów 2D - grafen i inne materiały warstwowe dla nanotechnologii

  Wykład, Prowadzący: prof. Andrzej Wysmołek

  Przez wiele lat naukowcy byli przekonani, że płaskie, pojedyncze warstwy atomów węgla, ułożone w strukturę podobną do plastra miodu, są jedynie wygodnym elementem teoretycznego opisu właściwości elektrycznych i optycznych kryształu grafitu. Taka swobodna warstwa, jako niestabilna wydawała się mało interesująca. Dopiero po uzyskaniu warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej, przyszli laureaci nagrody Nobla pokazali jak interesujące ma on właściwości. Wybuch zainteresowania grafenem otworzył zupełnie nowy obszar badań związany z innymi kryształami dwuwymiarowymi, takimi jak np. MoS2 (disiarczek molibdenu), który dotychczas był wykorzystywany jako smar odporny na wysoką temperaturę! Duża cześć tych nowych materiałów to półprzewodniki i izolatory (np. azotek boru), które wspólnie z grafenem można układać tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań, które postaram się przedstawić w kontekście badań prowadzonych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład będzie ilustrowany pokazami.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matWężotwory w Puszczy Topologów

  Wykład, Prowadzący: Julia Ścisłowska

  Matematyczna natura jest naprawdę zaskakująca. Szczególnie dziwaczne bywają matematyczne zwierzęta, zwane przestrzeniami topologicznymi. Wśród nich znaleźć można bestie wijące się jak węże, stąd nazwa ,,wężotwory”. Są to bardzo geometryczne istoty – powstają bowiem z tajemnych łańcuchów, a łańcuchów tych jest nieskończenie wiele i nierzadko bywają dosyć kręte. Nie zakładam żadnej wiedzy o tajemnych łańcuchach ani o ich krętości – opowiem wszystko od samego począteczku.

  Pomimo swej pokraczności są to dość eleganckie stworzonka, więc będzie dużo obrazków. Zobaczymy m.in. jak wygląda zmutowany odcinek domknięty [0,1] oraz jego wężowi kuzyni. Opowiemy sobie, co to znaczy być wężotworem, a także, w jaki sposób wężotwory tworzą labirynty. Zajrzymy do labiryntów i w nich znajdziemy matematyczne potwory (straszniejsze od słynnego Minotaura).

 • geoGeologia w plecaku

  Warsztat, Prowadzący: mgr Justyna Justyna-Grygo

  Podczas warsztatów uczestnicy zmierzą się z zagadkami mineralogicznymi i petrologicznymi. Poznają proste i skuteczne metody identyfikacji minerałów ze względu na ich cechy, takie jak twardość i rysa. Wykonają test na identyfikację skał węglanowych i sami sprawdzą, czy łatwo je zniszczyć.

 • chefizAle tu ślisko! Wyścigi na warstwach szczotek polimerowych

  Warsztat, Prowadzący: dr Piotr Mocny

  Szczotki polimerowe to zaawansowane powłoki o niezwykłych właściwościach. Jedną z nich jest zdolność do smarowania i zmniejszania tarcia podobnie do mazi stawowej w stawie kolanowym. Do niedawna, synteza takich szczotek była bardzo trudna, ale teraz można ją przeprowadzić nawet na biurku. Wystarczy do tego światło! Pokażemy jak krople wody oraz inne przedmioty ślizgają się na uzyskanych powłokach oraz wyjaśnimy, dlaczego jedne polimery są bardziej śliskie od drugich, no i dlaczego to takie ważne!

 • fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego

  Warsztat, Prowadzący: Zakład Fizyki Jądrowej

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Zbadamy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizinfAutomaty komórkowe - inspiracja dla dekoratorów wnętrz czy symulator wszechświata?

  Warsztat, Prowadzący: Tomasz Szawełło

  Automaty komórkowe to matematyczny koncept, w którym z najprostszych reguł mogą powstawać dowolnie złożone struktury. Niektórzy dopatrują się w nich klucza do teorii wszystkiego, inni prowadzą hodowle automatów do generowania liczb losowych... A ci bardziej przyziemni mogą ich użyć do wytwarzania obrazków, których nie powstydziłby się średniowieczny twórca mozaik. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli stworzyć własny program do symulacji automatów komórkowych i zaobserwować mnogość (i piękno) wytwarzanych motywów. Mile widziana znajomość podstaw programowania w Pythonie.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • chebioBarwy chemii

  Warsztat, Prowadzący: dr Agnieszka Siporska, dr Lidiia Kovshun, dr hab. Maciej Chotkowski, dr Anna Makowska, Anna Kołodziejczyk

  Podczas zajęć uczestnicy samodzielnie będą eksperymentować w laboratorium chemicznym.

  Wyposażeni w strój ochronny, sprawdzą zmiany barwy niezwykłego wskaźnika kwasowo-zasadowego w roztworach o rożnym odczynie i na podstawie matrycy barw określą pH próbki (można na zajęcia przynieść własną próbkę - objętość 1 ml). Przeprowadzą również serię reakcji kompleksowania i strącania, prowadzących do otrzymania barwnych produktów.

  Eksperymentuj z nami w laboratorium chemicznym. Odkrywaj niezwykły barwny świat związków chemicznych.

 • bioinfBioinformatyka na co dzień

  Warsztat, Prowadzący: Maciek Sikora, Marta Korpacz, Joanna Sulkowska

  Zapraszamy na zajęcia wprowadzające do tematyki bioinformatyki z punktu widzenia zastosowania w życiu codziennym. Zajęcia mają formę interaktywnych warsztatów, na których uczestnicy mają okazję poznać najważniejsze biologiczne bazy danych i zastosowanie narzędzi informatycznych (Python3) do rozwiązywania biologicznych problemów. Poziom zaawansowania zajęć zostanie dobrany do grupy, ale nie jest wymagana umiejętność programowania.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • bioBiologia molekularna w praktyce — trawienie białek

  Warsztat, Prowadzący: Mateusz Fortunka, Wojciech Garstka, Joanna Sulkowska

  Na warsztatach laboratoryjnych zgłębimy tajniki trawienia białek z jajka i mleka przy pomocy enzymów proteolitycznych. Wykorzystamy elektroforezę SDS-PAGE do analizy przebiegu reakcji. Te zajęcia to okazja do praktycznego eksplorowania świata biologii molekularnej i rozwijania umiejętności laboratoryjnych.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • chebiofizChemiczna cukiernia

  Warsztat, Prowadzący: koordynator: dr Sylwia Żołądek

  Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • chebiofizChemiczny świat czujników fluorymetrycznych

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Kisiel-Kwiatek

  Podczas warsztatu dowiesz się o podstawowych zagadnieniach związanych z fluorescencją i z fluorymetrią. Odkryjesz z jakich składników chemicznych można otrzymać na przykład fluorymetryczny czujnik czuły na jony potasu. Eksperymentalnie zweryfikujesz czy można zastosować taki czujnik do oznaczania jonów potasu w pitnej wodzie mineralnej.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • chebiofizCo chemik może... odkryć w probówce i w kotlecie?

  Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Szawkało, dr Marta Fiedoruk-Pogrebniak, prof. dr hab. Adam Krówczyński, dr Anna Zep, Malwina Hamera, Bartłomiej Seniuk

  Czy białko zawsze jest białe? Czy każdy tłuszcz jest tłusty? Czy cukier jest tylko w cukiernicy? Doświadczenia, które wykonacie razem z nami pozwolą spojrzeć na kotleta od strony probówki ;)

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • biocheDlaczego lubię RNA (nie mylić z DNA)

  Warsztat, Prowadzący: mgr inż. Julia Cieślicka, mgr Michał Kitowicz, 2.103 i 2.104, zbiórka przed wejściem do CNBCh

  Podczas zajęć uczestnicy zostaną zapoznani z techniką izolacji RNA z komórek eukariotycznych i prokariotycznych  oraz jedną z podstawowych metod jego analizy - elektroforezą w żelu agarozowym. Zajęcia będą miały formę warsztatu pokazowego, podczas którego wspólnie przeprowadzimy izolację całkowitego RNA z ludzkich komórek nowotworowych linii A549 oraz z komórek bakterii Escherichia coli MHI. Następnie, przeprowadzimy elektroforetyczny rozdział uzyskanych prób w żelu agarozowym. Ostatnim etapem warsztatu będzie wizualizacja żelu na transiluminatorze UV i omówienie uzyskanego wyniku. Przed przystąpieniem do każdej z zaplanowanych czynności przeprowadzimy krótką prelekcję, w trakcie której każdy uczestnik pozna podstawy zaprezentowanych technik oraz uzyska wiedzę przydatną podczas końcowej analizy wyniku. Nasze warsztaty kierujemy głównie do młodzieży licealnej, posiadającej podstawową wiedzę z zakresu biochemii i biologii komórki. 

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • infDlaczego ten program działa, a tamten już nie?

  Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

  Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Zanim uda się właściwie ująć myśl, kod wymyka się autorowi spod kontroli, przetwarzając dane czasem w bardzo pokrętny i trudny do zrozumienia sposób albo, co gorsza, nie przetwarzając ich wcale. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Zabawa tutaj polega na tym, że gdy wykonanie testu przynosi niespodziankę, musimy w nagrodę rozwiązać łamigłówkę, jak kod poprawić, aby starych testów nie popsuć, a przez nowy test przejść pomyślnie. Jest też inny sposób przyglądania się programowi - polega on na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować, o czym będzie się można przekonać na zajęciach.

 • biocheDzień z życia badaczy roślinnego stresu

  Warsztat, Prowadzący: Marta Gapińska, Martyna Koźbiał

  W trakcie warsztatów będziecie mieli możliwość uczestniczyć m. in. w spacerze po naszym laboratorium, gdzie poznacie specjalistyczny sprzęt oraz techniki wykorzystywane w badaniach z zakresu biologii molekularnej. Ponadto dowiecie się jakimi modelami badawczymi - i dlaczego - się zajmujemy. To świetna okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę, a także, żeby poznać pracę naukowca „od zaplecza”. Dołącz do nas, aby zgłębić tajniki pracy laboratoryjnej! Zapraszamy!

  Zbiórka 15 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

  Od 15 lat

  - , -

  Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, ul. Pawińskiego 5A

 • fizElektronika - czujnik zmierzchu

  Warsztat, Prowadzący: dr Piotr Kaźmierczak

  Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne, jak: opornik, dioda, potencjometr, komparator czy czujnik światła. Dowiedzą się również o podstawowych zagadnieniach związanych z prądem. Każda osoba samodzielnie będzie budować swój układ czujnika zmierzchu. Zajęcia nie wymagają wiedzy wejściowej, wszystkiego nauczymy się na zajęciach.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizmedFizyka jądrowa od sztuki do reaktorów przez medycynę

  Warsztat, Prowadzący: Zakład Fizyki Jądrowej

  Fizyka jądrowa nie tylko otwiera drzwi do świata niesamowitych odkryć, ale także odgrywa kluczową rolę w różnych aspektach życia codziennego. Podczas dni otwartych będziemy mieli możliwość zaznajomienia się z praktycznymi zastosowaniami tej nauki w sztuce, archeologii, medycynie nuklearnej oraz energetyce jądrowej. Dodatkowo, należy podkreślić, że reaktory jądrowe nie tylko są źródłem energii elektrycznej, lecz również pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, co stanowi istotny wkład w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
  Poprzez eksplorację tych różnorodnych obszarów, fizyka jądrowa ujawnia swoją wielowymiarową istotność w naszym życiu codziennym.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geocheGeolog prawdę ci powie…

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Sławomir Ilnicki, prof. ucz. i dr Witold Matyszczak

  W domowej kolekcji na półce leży jakiś nieznany minerał? Wśród rodzinnych pamiątek i precjozów masz przedmioty, a w nich nierozpoznane kryształy lub fragmenty skał? Albo nie masz pewności, czy owe precjoza są nimi rzeczywiście? Jeśli tylko ów przedmiot nie przekracza 5 cm wysokości, weź go ze sobą i na naszych warsztatach postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czym on jest. Przy okazji zobaczysz jak geolodzy – przy pomocy nowoczesnych i zaawansowanych metod instrumentalnych – te i podobne informacje wydobywają z materiałów, którymi zajmują się w swojej codziennej praktyce badawczej. Nie obiecujemy, że uda się rozpoznać materiał w 100%, ale na 100% zrobimy, co w naszej mocy, by przybliżyć się do odpowiedzi.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • geochefizHard Rock II - czyli Total destruction

  Warsztat, Prowadzący: mgr Robert Dziedziczak

  Specjaliści z dziedziny Geomechaniki zapraszają Was dziś na pokaz wytrzymałości skał. Czy wszystkie skały są mocne i twarde? Ile siły potrzeba aby skałę pokonać? Na naszych warsztatach sam będziesz mógł odpowiedzieć na te i inne pytania, w oparciu o nasze badania i eksperymenty przeprowadzone w Pracowni Geomechanicznej Laboratorium Geologii Stosowanej. Zapoznasz się z różnymi rodzajami skał oraz dowiesz się czym się charakteryzują. Które z nich są słabe a które mogą być prawie niezniszczalne. Nie możesz tego przegapić!

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • cheJak działa chemia? Badanie mechanizmów reakcji organicznych metodami obliczeniowymi

  Warsztat, Prowadzący: Tymoteusz Basak

  Aby móc dobrze zaplanować syntezę związku chemicznego – w szczególności w chemii organicznej - nie wystarczy wiedzieć JAKIE reakcje mogą zachodzić. Równie ważnym i ciekawym pytaniem jest JAK one zachodzą - czyli właśnie mechanizm reakcji. Na warsztatach poznamy, jak można zbadać mechanizm przykładowej reakcji chemicznej, stosując symulację komputerową. Wspólnie zastanowimy się, jaki może być przebieg procesu i - za pomocą metod obliczeniowych - sprawdzimy, czy nasze przypuszczenia były słuszne.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • biobioinfJak sztuczna inteligencja pomaga w badaniu białek? Od sekwencji do laboratorium

  Warsztat, Prowadzący: mgr Kamil Krakowski, dr Małgorzata Orłowska, dr Stanisław Dunin-Horkawicz

  W ramach warsztatów opowiemy jak sztuczna inteligencja pomaga naukowcom zajmującym się strukturą i ewolucją białek w ich codziennej pracy. Uczestnicy wykorzystają program AlphaFold2 do rozwiązania struktury samodzielnie zaprojektowanego białka. Opowiemy i pokażemy jak wygląda pełna droga od analizy sekwencji białka, przez przewidzenie jego struktury i funkcji, aż do przetestowania jej działania w laboratorium z wykorzystaniem organizmu modelowego - drożdży Saccharomyces cerevisiae.

  Zbiórka 10 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

 • geofizinfJak zarabiać na Ziemi....

  Warsztat, Prowadzący: mgr inż. Anna Januszewska i mgr inż Ewa Jagoda

  Czy zastanawiałeś się, jak geologia może otworzyć drzwi do fascynujących miejsc na całym świecie? Od lodowców po pustynie, od wnętrza ziemi po kosmos, geolodzy pracują nad budową strategicznych punktów oraz wspierają rozwój najnowocześniejszych technologii. Poprzez pracę w terenie i w laboratorium, po elementy geoinformatyki, fizyki, prawa czy ochrony środowiska - jest to jedna z najbardziej interdyscyplinarnych dziedzin przyrodniczych. Nasze warsztaty zostały stworzone, aby pokazać Ci, że studia geologiczne to nie tylko teoria, ale także praktyka pełna pasjonujących wyzwań i możliwości. Odkryj, jak Twoje zainteresowania mogą stać się częścią świata geologii i jak zarabiaćna Ziemi!

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • geoKartografia geologiczna dla Maturzystów

  Warsztat, Prowadzący: mgr Justyna Justyna-Grygo

  Poznamy ideę tworzenia map i przekrojów geologicznych oraz zapoznamy się z symboliką używaną przy ich tworzeniu. Omówione będą przykłady map i przekrojów geologicznych, dotyczące prawdziwych miejsc na Ziemi. Uczestnicy wykonają samodzielnie proste przekroje geologiczne, dzięki którym przyswoją umiejętność odczytywania z map takich elementów, jak np. uskoki, fałdy, intruzje.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • geobioMetody izolacji mikroorganizmów ze środowisk wodnych.

  Warsztat, Prowadzący: dr Magdalena Żmuda-Baranowska; dr Agnieszka Rożek

  Na warsztatach zostaną przedstawione podstawowe techniki izolacji bakterii i grzybów pochodzących ze środowisk wodnych. Odpowiemy sobie na pytanie, czy mętna woda oznacza zawsze dużą ilość bakterii w wodzie? Zaprezentujemy m.in. określanie ilości bakterii metodą filtracji membranowej oraz wykorzystanie systemu IDEXX do określania miana bakterii E.coli w wodzie pitnej. Wykonamy też posiewy na podłożach stałych, płynnych i skosach. 

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • biocheMikrobiologiczne bingo

  Warsztat, Prowadzący: Karol Ciuchciński, Anna Rokowska

  W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję spróbować swoich sił w identyfikacji szczepów mikroorganizmów, wykorzystując popularne techniki laboratoryjne i własne zmysły. Na próbę wystawione zostaną zdolności manualne i umysłowe uczestników, którzy oprócz poprawnego wykonania testów laboratoryjnych będą musieli wyciągnąć z nich poprawne wnioski. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze - może uda im się poprawnie rozpoznać wszystkie szczepy?

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • biocheMolekularna identyfikacja mikroorganizmów eukariotycznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Anna Karnkowska, prof. ucz., mgr Małgorzata Chwalińska, mgr Maria Jagielska, mgr inż. Marta Sałek, mgr Valentina Smacchia

  Podczas warsztatów przeprowadzimy wspólnie molekularną identyfikację różnych reprezentantów mikroorganizmów eukariotycznych (protistów i grzybów). Oprowadzimy Państwa po naszych laboratoriach molekularnych, gdzie wspólnie wykonamy niektóre etapy analizy, takie jak reakcja PCR i elektroforeza. Zwiedzimy również pracownię służącą do hodowli, gdzie będziemy obserwować nasze organizmy pod mikroskopem z kontrastem Nomarskiego. Warsztaty będą trwały około godziny. Zapraszamy!

  Zbiórka 10 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

 • chefizNajcieńszy lukier świata, czyli jak zmierzyć warstwy cieńsze od włosa i dlaczego bańki mydlane są kolorowe?

  Warsztat, Prowadzący: prof. dr hab. Paweł Majewski, mgr Przemysław Puła, mgr inż Filip Powała, Julia Król, Julia Chmielewska, Pola Pawlikowska, Kacper Jakubowski

  Przyjdź i samodzielnie zmierz warstwy 1000 razy cieńsze od włosa. Dowiedz się skąd bierze się kolor baniek mydlanych czy plam oleju na kałuży. A na deser zmierz grubość bańki mydlanej, którą sam zrobisz.

  Od 12 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • chefizPowierzchownie nieskomplikowane, czyli słów parę o mikroskopii sił atomowych

  Warsztat, Prowadzący: dr Marcin Strawski

  O nanotechnologii chyba już słyszał każdy z nas. Staramy się zrozumieć i zmienić świat na poziomie pojedynczych cząsteczek i atomów.

  Ale jak to jest możliwe? Na pewno konieczne są do tego odpowiednie narzędzia. Z jednym z takich nanotechnologicznych instrumentów jest mikroskop sił atomowych (AFM). W trakcie warsztatu przybliżę uczestnikom zasadę działania tej techniki mikroskopii i zajrzymy do nanoświata, na kilku przykładach.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • fizmedPrąd płynie w każdym z nas - sygnały bioelektryczne i ich zastosowania

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Neuroinformatyki

  Po krótkiej prezentacji o pochodzeniu, rodzajach i zastosowaniach sygnałów bioelektrycznych oraz czym zajmuje się neuroinformatyka, odbędzie się część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się przeprowadzać pomiary różnych sygnałów elektrycznych (w tym EMG, EKG oraz EEG) z ich ciała. Uczestnicy będą mieli również okazję przetestować  jedną z gier sterowanych mięśniami, stworzoną przez członków Koła Naukowego Neuroinformatyki.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochePrzekrój przez warstwy czasu

  Warsztat, Prowadzący: Agnieszka Rudak, Robin Thoo, Tümer Orhun Aykut

  Każdego roku, warstwa po warstwie, tworzą się osady na dnie jezior i oceanów. Jeśli ktoś wie jak, to może z nich czytać jak z otwartej księgi. Naukowcy niczym detektywi korzystając z wachlarza nowoczesnych technik mogą dzięki takim osadom odtworzyć historię badanego akwenu. W czasie tych zajęć pokażemy jak pobrać interesujące osady z dna oceanów lub dowolnych innych zbiorników wodnych, posługując się przykładami z pięknych jezior Mazurskich. Zobaczymy w jaki sposób używając najnowocześniejszych technik laboratoryjnych możemy spojrzeć setki, a nawet tysiące lat wstecz i zobaczyć jak wyglądało życie w tych jeziorach zanim mieliśmy okazję w nich pływać podczas wakacji.

  Od 12 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • fizQuantum Game with Photons

  Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Fizyki

  Studenckie Koło Fizyki zaprasza na warsztaty ,,Quantum Game with Photons". Opowiemy Wam, jak działa interferometr Macha Zehndera oraz dlaczego dowodzi on istnienia mechaniki kwantowej. Przy okazji będziecie mieli możliwość rozwiązywania zagadek kwantowych na komputerze. Będziecie mogli też porozmawiać z nami o fizyce, czy o studiowaniu na naszym wydziale.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geochefizRatunek przed suszą czyli o eksploatacji wód podziemnych

  Warsztat, Prowadzący: dr Daniel Zaszewski

  Wody podziemne to prawdziwy ratunek przed suszą. Dowiemy się jak eksploatowane są wody podziemne. Uczestnicy poznają budowę studni, dowiedzą się o znaczeniu ujęć wód podziemnych w zaopatrzeniu w wodę ludności i gospodarki, przedstawiony zostanie zarys warunków hydrogeologicznych na obszarze Warszawy. Zademonstrowane będzie również działanie ujęcia oraz jakie informacje o środowisku wód podziemnych można uzyskać dzięki obserwacji pracy studni.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • chebioinfinfRówno poukładane. Izomery i izotopologi w komputerach.

  Warsztat, Prowadzący: dr Michał Hapka

  W czasie warsztatów obliczeniowych uczniowie generują teoretyczne symulacje widm w podczerwieni cząsteczek. Wykorzystują w tym celu pakiet do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian 09 oraz nakładkę graficzną WebMO. Zapoznają się z możliwością rozróżniania izomerów i izotopologów cząsteczek na podstawie takich widm.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • fizmedSprawdź jak widzisz – o badaniu i korekcji wad wzroku

  Warsztat, Prowadzący: studentki i studenci ESOOiO

  Studentki i studenci Europejskich Studiów Optyki Okularowej i Optometrii zapraszają do pracowni optometrycznej oraz pracowni optyki okularowej. Pokażemy gabinet optometryczny od zaplecza, przeprowadzimy pokazowe badanie wzroku z użyciem niecodziennych testów, zademonstrujemy proces wykonywania okularów.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matStrategie wygrywające

  Warsztat, Prowadzący: Uczestnicy seminarium "Popularyzacja matematyki"

  W trakcie warsztatów zapoznamy się z podstawami teorii gier. Wyjaśnimy, na czym polegają strategie wygrywające, poszukamy ich i zastanowimy się nad dowodami ich poprawności. 

 • bioUkład odpornosciowy - wyspecjalizowany BODYGUARD

  Warsztat, Prowadzący: dr Katarzyna Bocian, dr Ewelina Kiernozek, mgr Maria Piorkowska

  Zapraszamy na wycieczkę pt. Z organizmu do laboratorium i z powrotem, gdzie przewodnikiem będą komórki układu odpornościowego. Zobaczymy jak wyglądają narządy i komórki układu odpornościowego ssaków. Wykorzystując mezenchymalne komórki macierzyste zaprezentujemy aktualne badania prowadzone w Zakładzie Immunologii. Natomiast wysokowyspecjalizowany sprzęt z Laboratorium Aparaturowego Cytometrii Przepływowej Zakładu immunologii pokaże potęgę przeciwciał i fluorescencji, których używamy do obserwacji procesów immunologicznych.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • geochefizW świecie skał i minerałów

  Warsztat, Prowadzący: mgr Mateusz Granica

  Warsztaty to podróż w fascynujący świat minerałów i skał. Poznamy najważniejsze minerały skałotwórcze; przedstawimy ich wybrane ciekawe cechy (twardość, reakcja z kwasem, efekty optyczne np. labradoryzacja, gęstość); poznamy trzy główne rodzaje skał i ich różnice; przedstawimy różne ciekawe wykształcenia (np. geody)

  Od 12 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • medbioWarsztat Medyczny

  Warsztat, Prowadzący: Centrum Symulacji Medycznych

  Zapraszamy na Warsztat Medyczny! To wyjątkowe wydarzenie, które pozwoli Ci odkryć tajniki medycyny nie tylko z suchych kartek podręcznika Anatomii, ale w sposób ciekawy i praktyczny. Czym tak naprawdę jest ten Warsztat? Odkryjemy to razem podczas spotkania, które przeniesie Cię w fascynujący świat medycznych ciekawostek i umiejętności praktycznych. Przygotuj się na emocjonującą podróż po najbardziej intrygujących aspektach medycyny, które mogą Cię zaskoczyć i zainspirować. Gotowy na niezapomniane doświadczenie? Dołącz do nas na Warsztacie Medycznym i przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy i praktycznych umiejętności! 

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • biochefizWarsztaty dla zrównoważonego rozwoju

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Batorczak

  Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest Zrównoważony Rozwój i jakie są jego filary. Wyjaśnione zostaną uwarunkowania prowadzące do konieczności podejmowania działań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Będzie też omówione międzynarodowe zobowiązanie do takich działań jakim jest Agenda 2030 zawierająca 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zajęcia adresowane są do uczniów szkół średnich i nauczycieli.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizWycieczka do laboratorium optycznego w poszukiwaniu kondensatu Bosego-Einsteina

  Warsztat, Prowadzący: Magdalena Furman, Marcin Muszyński i Nilesh Dalla

  W trakcie zajęć w laboratorium pokażemy Wam jak wygląda typowe laboratorium optyczne na Wydziale Fizyki, w którym mamy możliwość obserwować powstanie stanu materii - kondensatu Bosego-Einsteina polarytonów ekscytonowych. Zapoznamy Was z zasadą działania lasera, pokażemy jak wyglądają typowe próbki mikrownęk optycznych oraz opowiemy, jak w bezpieczny sposób przeprowadzić eksperyment, pozwalający na obserwację kondensatu polarytonowego.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • psyZrelaksuj się: trening na łączenie zdrowia i spokoju

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Psychologii Sportu Wydziału Psychologii UW

  Opowiemy krótko o tym jak trening i zdrowy styl życia mogą nam pomóc w radzeniu sobie z codziennymi stresorami oraz poprawić nasze zdrowie i samopoczucie długoterminowo. Zgłębimy temat zdrowia i stresu poprzez uczestnictwo w ćwiczeniach integracyjnych, a także zaprezentujemy jeden z możliwych treningów oddechowych, które będziecie mogli wykonać samodzielnie w domu. Zapraszamy!!!

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizŹródła pojedynczych fotonów od kuchni

  Warsztat, Prowadzący: dr Tomasz Jakubczyk, prof. Radek Łapkiewicz, prof. Barbara Piętka

  Źródła pojedynczych fotonów i stanów splątanych stanowią kluczowe komponenty w rozwijającej się dziedzinie informacji kwantowej.

  Na wstępie opowiemy Wam czym są i do czego mogą służyć pojedyncze fotony i stany splątane oraz jakie są aktualne wyzwania w tej dziedzinie. Następnie pokażemy Wam laboratoria:

  ·         Obrazowania Kwantowego, w którym zapoznacie się z technikami obrazowania kwantowego

  ·         Ultraszybkiej spektroskopii, w którym zaprezentowane zostaną urządzenia i metody spektroskopowe

  ·         Polariton, gdzie wprowadzimy Was w koncepcję neuromorficznych sieci optycznych i fontonicznych akceleratorów oraz omówimy metody optycznego przetwarzania danych w kontekście rozwijających się technik AI

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geofizWidzenie świata w ziarenku piasku

  Warsztat, Prowadzący: mgr Karolina Ulbin

  Co można wyczytać z małego ziarenka piasku? Tego dowiemy sie po przeprowadzeniu analizy jego mikrorzeźby pod mikroskopem optycznym. Poznamy  wybrane środowiska sedymentacyjne oraz zachodzące w nich procesy.

 • fizZwiedzanie hali eksperymentalnej warszawskiego cyklotronu

  Warsztat, Prowadzący: dr Paweł Jan Napiorkowski

  Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można  usłyszeć o tym, jak działa cyklotron, a także zwiedzić halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko).

 • matinfJak zminimalizować chęć do kłamania? Eksperyment z teorii implementacji.

  Warsztat, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska

  Teoria implementacji to obszar teorii gier zajmujący się tym, czy można zaprojektować narzędzia (mechanizmy), dzięki którym uda się zrealizować postawione cele, np. w sytuacji wyboru. Podstawowym problemem, przed którym stoimy, jest, że niektórzy mogą odczuwać motywację do kłamstwa na temat swoich preferencji, poprawiając dzięki kłamstwu swój wynik. Całościowy rezultat może jednak nie być postrzegany jako sprawiedliwy dla pozostałych osób. W ramach zajęć przeprowadzimy eksperyment, sprawdzający działanie prostych mechanizmów w sytuacji wyboru, przedstawimy również ich podstawy teoretyczne. Zalecana parzysta liczba uczestników.

 • geocheBłyskawiczne kryształy

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Ametyst G.E.M.

  Jak szybko mogą rosnąć kryształy i czy rzeczywiście potrzeba na to milionów lat. Czy da się "wychodować" kryształ w minutę. Przyjdź i sprawdź sam.

  Od 9 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geocheIle mocy jest w tym gruncie

  Pokaz, Prowadzący: dr Agnieszka Kałmykow-Piwińska

  Dowiemy się jak poznać skład mineralny różnych gruntów, sprawdzimy dlaczego jedne burzą, a inne nie i z czego to wynika. Odpowiemy na pytanie na jakim gruncie można postawić dom, a na jakim lepiej tego nie robić.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • medbioPierwsza Pomoc

  Pokaz, Prowadzący: Wydział Medyczny

  Zapraszamy na pokaz Wydziału Medycznego, gdzie będziemy prezentować umiejętności przydatne w trudnych sytuacjach. Przyjdź i odkryj, jak możemy przygotować Cię do skutecznego działania w nagłych przypadkach. Poznaj techniki, które mogą uratować życie w krytycznych momentach. Czekają na Ciebie praktyczne i pożyteczne wskazówki oraz metody działania, które każdy powinien poznać.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizPrezentacja modeli sond kosmicznych – INSIGHT, Europa Lander oraz New Horizons

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Geofizyki

  Zaprezentowane zostaną, wykonane przez członków Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego, modele sond kosmicznych – InSight, Europa Lander oraz New Horizons.

  InSight, wysłana przez NASA, znajduje się na powierzchni Marsa od listopada 2018 roku i  przeprowadziła badania sejsmologiczne na czerwonej planecie oraz pomiary geodezyjne jej powierzchni. W maju 2022 roku zdecydowano o wyłączeniu jej przyrządów pomiarowych z  powodu osadzenia się pyłu na panelach słonecznych, co zakończyło misję.

  Europa Lander to projekt jeszcze niezrealizowany, planowany przez NASA na jednym z  księżyców Jowisza – Europie. Jego celem będzie m.in. pobieranie i analiza próbek geologicznych w poszukiwaniu śladów życia.

  Dodatkowo, zaprezentowany będzie również model New Horizons. Sonda przeszła obok Plutona w lipcu 2015 roku, dostarczając istotne dane na jego temat oraz innych obiektów w  pasie Kuipera. Misja wniosła istotny wkład w nasze zrozumienie najdalszych obszarów Układu Słonecznego.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheŚwiatła drogowe i ferrofluid

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe ,,Nanorurki''

  W trakcie pokazu przygotowanego przez studentów i studentki Koła Naukowego ,,Nanorurki'' będziecie będziecie mogli obejrzeć spektakularne doświadczenie reakcji redoks, zwane także „chemicznymi światłami drogowymi”. Wyjaśnimy Wam, na czym polegają reakcje redoks i jak zachodzą. Przywołamy także przykłady takich reakcji występujących w życiu codziennym (np. odrdzewianie łańcucha rowerowego przy pomocy napoju Coca-Cola).

  Zaprezentujemy także ferrofluid, czyli ciecz, która „słucha fizyków” i podąża za ruchem ich dłoni. Pokaz ten ma na celu ukazanie oddziaływania materii z polem magnetycznym.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizZobacz ducha

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Optyki i Fotoniki UW

  W trakcie pokazu przygotowanego przez studentów i studentki Koła Naukowego Optyki i Fotoniki UW będziecie mogli zobaczyć ducha. Iluzja optyczna znana jako Pepper's Ghost już w XIX wieku bawiła publikę i od tego czasu powszechnie używana jest w teatrach i muzeach. Pozwala na zaobserwowanie obrazu wyświetlanego przez ekran, tak jakby unosił się w powietrzu. W trakcie pokazu każdy uczestnik będzie mógł z wykorzystaniem odpowiednio pociętych kawałków plastiku zbudować plastikowy reflektor i w domu poćwiczyć „lewitację”.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geoŻycie zaklęte w bursztynie

  Pokaz, Prowadzący: Studenci Wydziału Geologii

  Sukcynit - złoto północy to nie tylko wspaniały kamień ozdobny znany już od pradziejów, ale cenne źródło wiedzy. Zajrzymy w głąb bursztynu i sprawdzimy jakie skrywa tajemnice.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheNauka czy magia?

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe „Nanorurki” oraz Koło Naukowe Optyki i Fotoniki UW

  Pokazy, przygotowane przez studentów i studentki z Koła Naukowego „Nanorurki” oraz Koła Naukowego Optyki i Fotoniki UW pozwolą Wam zanurzyć się w świat doświadczeń naukowych, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak… prawdziwa magia! W trakcie pokazów przekonacie się, że ciecz będzie Was słuchać i robić dokładnie to, co jej nakażecie (i to z precyzją godną szwajcarskiego chronometru! Powtórzcie więc za nami: „Hokus pokus / Trochę tego i owego / Zamieszaj drogi kolego / Czary mary / Nastawiamy zegary...”

  Będziecie mieli także możliwość obejrzenia na własne oczy zjawiska nadprzewodnictwa i lewitacji magnetycznej – zobaczycie, jak poruszająca się po torze kolejka zamiast zgodnie z prawem grawitacji spadać – lewituje.

  Przekonacie się, że cukier nie tylko krzepi, ale także „kręci”… światło! Oglądać będziecie też roztańczone powietrze, dzięki efektowi Schlierena.

  Spróbujemy też sprawdzić, czy banknoty (podobnie jak rękopisy) nie płoną! Bez obawy, banknoty Narodowego Banku Polskiego wyjdą z tego eksperymentu bez szwanku.

  Od 12 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizinfSpecjalnie dla dziewczyn

  Stoisko

  Wydział Fizyki UW kolejny rok uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Dziewczyny do ścisłych i Dziewczyny na Politechniki. Dlatego też w ramach Dnia Otwartego Kampusu Ochota UW przygotowaliśmy specjalne stoisko, przy którym będzie można porozmawiać z Ambasadorkami Akcji „Dziewczyny do ścisłych”, studentkami Wydziału Fizyki UW. Zainteresowane dziewczyny będą miały okazję zapytać Ambasadorki o ich naukowe pasje i poradzić się co robić, aby móc podążać podobną drogą. Przy stoisku będzie też można zapoznać się z niezwykle bogatą ofertą programów mentoringowych i stypendialnych przygotowanych z myślą o dziewczynach oraz rozwiązać quiz dotyczący kobiet nauki. Na dziewczyny, które z powodzeniem ukończą grę czekają interesujące nagrody!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbiochefizgeoinfmatmedpsyStoiska informacyjne o studiach z Kampusu Ochota UW

  Stoisko

  Przy stoiskach informacyjnych w holu głównym Wydziału Fizyki uzyskacie odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze studiami i studiowaniem na Kampusie Ochota UW. Będziecie mogli porozmawiać z przedstawicielami komisji rekrutacyjnych, dziekanami, pracownikami i studentami UW.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioDEGRADATOR – gra o degradacji białek

  Stoisko, Prowadzący: Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, Gabriela Piórkowska

  Zapraszamy do zabawy w odkrywanie mechanizmów degradacji białek i poznania systemu ubikwityna-proteasom dzięki edukacyjnej grze komputerowej DEGRADATOR. Odkryj również wspólnie z nami innowacyjne terapie wykorzystujące celowaną degradację patogennych białek za pomocą naszych własnych szlaków degradacji komórkowej.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheENSEMBLE³ – Photonics Crystallized

  Stoisko, Prowadzący: ENSEMBLE³

  Ensemble3 to współpracujące ściśle z Uniwersytetem Warszawskim Centrum Doskonałości prowadzące badania w zakresie nanofotoniki, zaawansowanych materiałów i nowoczesnych technologii opartych na wzroście kryształów. Na naszym stanowisku dowiecie się m. in. jakimi metodami hoduje się obecnie kryształy, które stanowią podstawę współczesnej elektroniki. Każdy, kto zechce odwiedzić nasze stoisko, będzie miał okazję dosłownie dotknąć wyników naszej pracy i zobaczyć z bliska, na jakich materiałach oparta jest technologia przyszłości.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheGra w węgiel

  Stoisko, Prowadzący: Koło Studenckie UW dla Klimatu

  Jak działa klimat? Jak na niego wpływa człowiek? Co się dzieje wraz ze zmieniającym się klimatu? Na naszym stoisku będzie można poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań w czasie bardzo przyjemnej gry. Członkowie naszego koła z chęcią podzielą się również swoim doświadczeniem związanym ze studiowaniem, kołami naukowymi, poznawaniem ciekawych ludzi i robieniem super rzeczy w czasie studiów. Zapraszamy :-)
  Koło Studenckie UW dla Klimatu

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheIle barw kryją w sobie liście?

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

  Barwniki roślinne to związki chemiczne występujące w liściach, owocach, kwiatach a nawet i korzeniach roślin. Każdy z barwników pełni swoją funkcję uczestnicząc m.in w fotosyntezie oraz przywabianiu zapylaczy. Jakie barwniki znajdziemy w różnych częściach roślin? Ile barw jest tak naprawdę w zielonym liściu?

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • psyRaindrop - narzędzia praktycznego wsparcia w samorozwoju dla młodych dorosłych - kropla po kropli

  Stoisko, Prowadzący: Karolina Kozieradzki

  Raindrop to autorski projekt Karoliny Kozieradzki - studentki z Wydziału Psychologii nagrodzony podczas tegorocznej edycji BraveCamp.

  Odkryj z nami swoje talenty, zauważ to co często niezauważalne i obudź w sobie kreatywność! Poprzez nasze ćwiczenia przygotujesz się do wyzwań codziennego życia! Będziecie mogli porozmawiać z Nami również o studiowaniu psychologii jak i o samorozwoju.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biogeoStoisko Instytutu Biologii Ewolucyjnej WB UW

  Stoisko, Prowadzący: mgr Jonatan Audycki, mgr Adam Lis, mgr Janusz Mermer, dr Karina Vanadzina, mgr Kamil Krakowski, dr Małgorzata Orłowska, mgr inż. Marta Sałek, mgr Maria Jagielska, dr hab. Julia Pawłowska

  Zapraszamy na stoisko Instytutu Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW! Będziemy prezentować ciekawe okazy, pokazywać wyniki naszych badań oraz generalnie opowiadać o tym, jak można badać rozmaite aspekty ewolucji Życia na naszej planecie - od ewolucji białek, przez pokrewieństwa glonów i grzybów po paleobiologię wymarłych zwierząt.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matStoisko Koła Pasjonatów Matematyki

  Stoisko, Prowadzący: Zuzanna Ossowska, Koło Pasjonatów Matematyki

  Zapraszamy na stoisko Koła Pasjonatów Matematyki! Będziecie mogli porozmawiać z członkami Koła, o matematyce, studiach i nie tylko. Na odważnych czeka wyzwanie - łamigłówki i zagadki. Odwiedzając nas na pewno odkryjecie nowe ciekawostki z pięknego matematycznego świata!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfStoisko studentów Bioinformatyki i Biologii Systemów MIMUW

  Stoisko, Prowadzący: Studenci bioinformatyki

  Zastanawiają Cię procesy biologiczne otaczającego nas świata?  Chcesz dowiedzieć się więcej o najprężniej rozwijającej się dziedzinie biologii XXI wieku? Przyjdź na nasze stoisko! Poznaj z nami tajniki symulowania populacji, rozwiąż zagadki zakodowane w genomach bakterii i wygraj bioinformatyczne nagrody!

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeomatmedpsyDorota Kostowska - graphic recording MultiWykładu

  Atrakcje, Prowadzący: Dorota Kostowska - facylitator

  Podczas MultiWykładu w auli obecna będzie Dorota Kostowska - artystka, rysowniczka, która, w czasie rzeczywistym, przygotuje graficzne notatki.

  Proces twórczy artystki będziecie mogli obserwować na specjalnym ekranie, również po MultiWykładze.

  Czym zajmuje się Dorota Kostowska?

  Prowadzi graphic recording, znane także jako visual recording lub graphic facilitation. Jest to proces tworzenia graficznych notatek w czasie rzeczywistym podczas dyskusji, prezentacji, wykładu lub innych wydarzeń. Głównym celem graphic recording jest wizualne przedstawienie idei, koncepcji i informacji w sposób przystępny i przyciągający uwagę.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbiochefizgeoinfmatmedpsyIndeks Wzorowego Słuchacza

  Atrakcje

  Zdobądź Indeks Wzorowego Słuchacza DOKO!

  Indeksy zostaną rozdane chętnym uczestnikom Multiwykładu, którzy będą dodatkowo uczestniczyć w trzech innych zajęciach (wykładach, warsztatach, pokazach, byleby nie trzech pokazach). Po każdych zajęciach otrzymacie naklejkę od prowadzącego. 

  Wśród zdobywców kompletu naklejek zostaną rozlosowane nagrody!

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeomatmedpsyJubileuszowy MultiWykład

  Atrakcje

  W trakcie Jubieluszowego MultiWykładu przedstawiciele siedmiu Wydziałów opowiedzą jak przenikają się warstwy wiedzy na Kampusie Ochota!
  Będzie o warstwach mózgu, warstwach bakterii, cieniutkich warstwach materii, które spłaszczają trójwymiarowy świat do dwóch wymiarów...
  I oczywiście o tym, dlaczego tak hucznie obchodzimy akurat dziesiąte urodziny (bo 10 to liczba niezwykła, przekona nas o tym matematyk...) oraz wreszcie co się dzieje w naszym organiźmie od spojrzenia do spożycia urodzinowego tortu.

  Wstęp na MultiWykład jest wolny, ale obowiązuje limit miejsc w sali. Zalecamy dodanie spotkania do listy.

  Podczas MultiWykładu w auli obecna będzie Dorota Kostowska - artystka, rysowniczka, która, w czasie rzeczywistym, przygotuje graficzne notatki.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeomatmedpsyMultiQuiz

  Atrakcje

  Wysłuchaj w skupieniu i ze zrozumieniem MultiWykładu i weź udział w Quizie bezpośrednio po nim.

  Kolokwium będzie się składało z 14 pytań, każde pytanie będzie miało podane 4 możliwe odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.

  Osoby z najlwyższym wynikiem zostaną nagrodzone w trakcie uroczystego zakończenia o godz. 15:30 w auli 0.03 FUW.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoinfmatmedOdkryj warstwy wiedzy na Kampusie Ochota - GRA TERENOWA

  Atrakcje, Prowadzący: Koło Naukowe Chemików ProbUWka

  Zapraszamy do wzięcia udziału w grze terenowej: Odkryj warstwy wiedzy na Kampusie Ochota

  Rozwiążcie zagadki na każdym Wydziale i odkryjcie jaka wiedza kryje się na Kampusie Ochota UW! Przewidujemy przygodę, świetną zabawę i nagrody dla najszybszego zespołu!

  Uczestnicy mogą wykonywać zadania w zespołach 1-4 osobowych. Aby wziąć udział w grze, przedstawiciel zespołu/uczestnik powinien zgłosić się do Recepcji Gry w budynku Wydziału Fizyki i pobrać Kartę Gry. Przy rejestracji niezbędne jest podanie nr. telefonu do kontaktu w razie wygranej ;)

  Szczegółowy regulamin Gry znajduje się przy stanowisku Recepcji Gry.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioJak było w przeszłości? WYCIECZKA po pracowniach paleobiologicznych Instytutu Biologii Ewolucyjnej

  Atrakcje, Prowadzący: mgr inż. Wojciech Pawlak, dr Sergi López-Torres, mgr Weronika Łaska, dr Holly Anderson

  Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda praca paleobiologa? W trakcie naszej wycieczki będziecie mogli zobaczyć stanowiska pracy grupy badawczej paleobiologii 'od kuchni' i na własne oczy przekonać się, jak wyglądają badania wymarłych organizmów w XXI wieku.

  Zbiórka 10 min przed zajęciami, wejście A, Wydział Fizyki UW.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • bioMyszogród - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Dominik Chwastek, Katarzyna Dębek, Angelika Hejchman, Karolina Jaworska, Monika Kwiatkowska, Paulina Kałabun

  Chcesz poznać świat myszy laboratoryjnej? Chcesz wiedzieć czym lubią się bawić myszy? Jeśli tak, to zapraszamy! Będziesz miał też niepowtarzalną okazję do samodzielnego zbudowania placu zabaw dla myszy.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • biochefizgeoinfmatmedpsyRozdanie nagród MultiQuizu, Indeksu Wzorowego Słuchacza oraz Gry Terenowej

  Atrakcje

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5