matO nieskończonościach
Wykład, Prowadzący: Michał KorchCo to jest nieskończoność? Czy można ściśle odpowiadać na pytania jej dotyczące? Czy jedna nieskończoność może być większa od drugiej? Ile jest nieskończoności? Na część pytań uzyskamy satysfakcjonującą odpowiedź. Na część nie umiemy odpowiedzieć. Ale okaże się też, że wiadomo, że na niektóre pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi!
matO prawdziwych paradoksach
Wykład, Prowadzący: Piotr Chrząstowski-WachtelParadoksy, to nie są rzeczy trudne do pojęcia. Chodzi o takie wypowiedzi, których prawdziwość jest niemożliwa do ustalenia z powodu wewnętrznej sprzeczności. Najładniejsze paradoksy z pozoru nie budzą niepokoju. Dopiero uważne się im przyjrzenie powoduje, że czujemy się bezradni. Nie jesteśmy w stanie określić prawdziwości lub fałszywości zdania, które na pozór powinno być albo takie, albo takie. Najciekawsze, że paradoksy realnie istnieją i stanowią podstawę bardzo głębokich wyników matematycznych.
fizCzy tablica Mendelejewa jest skończona?
Wykład, Prowadzący: dr Paweł J. NapiorkowskiWykład popularnonaukowy przedstawiający historię układu okresowego pierwiastków. Duża część prezentacji dotyczy wytwarzania pierwiastków sztucznych metodami reakcji jądrowych, w tym tzw. pierwiastków superciężkich.
chefizMałe jest wielkie, czyli Alicja w krainie nanotechnologii
WykładCo ma wspólnego karzeł i królicza łapa? Czemu Alicja ze świata nanotechnologii nie wróciła już taka sama? Jak najnowsze techniki zmieniają nasze codzienne życie? Czy „nano” może zaistnieć w „makro” świecie? Czym jest biomimetyzm? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie wyprawy do zaczarowanego świata nanotechnologii
infO niemożliwościach
Wykład, Prowadzący: Wojciech CzerwińskiPoznamy paradoks fryzjera i jego spektakularne konsekwencje dla matematyki i informatyki. W szczególności pokażemy, że istnieją problemy nierozstrzygalne, czyli takie, których nie umie rozwiązać żaden program oraz udowodnimy pierwsze twierdzenie Gödla, które (w uproszczeniu) mówi, że istnieją zdania prawdziwe, których nie można udowodnić.
cheMikroplastik morski – bliskie spotkanie
WykładOdpadowe tworzywa sztuczne trafiają do mórz całego świata wielką falą. Tworzą wyspy, integrują się z organizmami morskimi. Jakie są tego przyczyny i konsekwencje? Czym jest mikroplastik i plastisfera? Zapraszam na odkrywczą wyprawę do świata fizykochemii polimerów, która zabierze nas aż za krąg polarny.
matUmiesz liczyć? Licz na statystykę!
Wykład, Prowadzący: Łukasz RajkowskiIle ryb pływa w stawie? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest "mnóstwo", jest ona jednak mało satysfakcjonująca. Bo czy "mnóstwo" to w tym wypadku 100, 10000, a może 10000000? Na zajęciach dowiemy się, co mądrego mają do powiedzenia statystycy w tej i w podobnych kwestiach. Będą ankiety, będą ryby, będą czołgi, słowem: będzie się działo!
biocheBliższe spotkanie z antyoksydantami roślinnymi
Warsztat, Prowadzący: dr Anna Podgórska, mgr Agata Tarnowska, mgr Maria Burian, mgr Klaudia BorysiukŻyciodajny tlen, który wydzielany jest przez rośliny, stanowi dla nich jednocześnie poważne zagrożenie. Reakcje chemiczne zachodzące podczas normalnego metabolizmu mogą prowadzić do przypadkowego przeniesienia elektronów na tlen i wytworzenia reaktywnych form tlenu (RFT). RFT szybko reagują z różnymi cząsteczkami powodując zmianę ich funkcjonowania, a nawet wywołując ich trwałe uszkodzenia. Z tego względu rośliny muszą stale korzystać z bardzo skutecznej broni, która ma na celu ograniczanie ilości RFT – antyoksydantów. Warsztaty będą poświęcone samodzielnym oznaczeniom aktywności związków antyoksydacyjnych. Na zakończenie wykorzystamy właściwości witaminy C i zaszyfrujemy wiadomości w postaci niewidzialnego pisma.
geoBrylanty i szmaragdy czy srebro i złoto
Warsztat, Prowadzący: mgr Marcin SyczewskiUczestnicy zajęć przy pomocy spektrometru XRF będą mogli określi skład chemiczny różnego typu kamieni szlachetnych i ozdobnych. Na podstawie wykonanych badań możliwe będzie odróżnienie kamieni naturalnych od syntetycznych. Ponad to uczestnicy wykonają badania meteorytów żelaznych, stopów metali szlachetnych używanych w jubilerstwie oraz stopów używanych do produkcji monet. Możliwe będzie również wykonanie analiz przyniesionych przez uczestników wyrobów jubilerskich oraz różnego typu przedmiotów (nie większych niż 1,5 cm).
biocheCiężkie życie ekstremofili, czyli jak przetrwać w trudnych warunkach
Warsztat, Prowadzący: Małgorzata Sandzewicz, Nataliia Khomutovska, Łukasz ŁachUczestnicy warsztatów będą mieli szansę obejrzeć (pod mikroskopem i gołym okiem) mikroorganizmy, które żyją w ekstremalnych warunkach. Dowiedzą się także jakie wyjątkowe cechy pozwalają im przetrwać w takich miejscach jak gorące źródła, gejzery, czy pustynne skały.
chefizDlaczego bańki mydlane są kolorowe?
WarsztatDlaczego bańki mydlane są kolorowe i co to ma wspólnego z jej grubością? Jak zmierzyć grubość baniek mydlanych i różnych wybranych warstw polimerowych? Do czego służy profilometr optyczny? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiesz się na naszych warsztatach. Zapraszamy!
biocheDzień z życia Ekotoksykologa
Warsztat, Prowadzący: mgr Karolina Bodzon, dr Dorota Panufnik-Mędrzycka, mgr Zuzanna Tarnawska, mgr Aleksandra Naziębło, lic. Aleksandra GawryśCzym zajmuje się ekotoksykologia? Jak bada się wpływ ksenobiotyków na rośliny? Co to jest ditizon? Na te oraz inne pytania, znajdziecie odpowiedź w czasie trwania warsztatów.
fizbiocheEndonukleazy restrykcyjne – molekularne nożyczki DNA
Warsztat, Prowadzący: Joanna ŻuberekManipulacje cząsteczką kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) są podstawą obecnej inżynierii genetycznej. Cięcia, łączenia czy modyfikacji chemicznych DNA możemy dokonywać za pomocą specyficznych cząsteczek białka zwanych enzymami. Endonuklezy restrykcyjne typu II to enzymy precyzyjnie tnące DNA w ściśle określonym miejscu. Podczas pokazu zostanie przedstawione działanie wybranych edonukleaz restrykcyjnych i omówione jak dochodzi do cięcia DNA. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie przygotować próbkę do hydrolizy DNA oraz przeprowadzić reakcję. Wynik cięcia DNA będzie obserwowany za pomocą elektroforezy DNA w żelu agarozowym, w którym DNA będzie wybarwiane barwnikiem Midorri Green. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów z 7-8 klasy szkoły podstawowej.
biocheKiedy nie warto się kąpać, czyli co czyha na nas w jeziorze?
Warsztat, Prowadzący: Karolina Grabowska, Grzegorz KowalczykUczestnicy warsztatów poznają biologiczne i chemiczne zagrożenia wód naturalnych. Poznają techniki i przeprowadzą procedury laboratoryjne, które pozwalają te zagrożenia identyfikować.
fizbiocheKolory według fizyka
Warsztat, Prowadzący: Anna Modrak-Wójcik, Joanna KrasowskaUczestnicy pokazu dowiedzą się co to jest absorpcja (pochłanianie) światła i jaki ma związek z barwą substancji. Zapoznają się z metodą pomiaru widm absorpcyjnych. Dowiedzą się także, jakie są charakterystyczne cechy budowy chemicznej związków posiadających kolor. Będą mieli okazję samodzielnie wykonać pomiary absorpcji roztworów wybranych barwników i zaobserwować związek absorpcji konkretnych długości fali z wrażeniem kolorystycznym odbieranym przez ludzkie oko.
bioLaboratorium od podszewki - WYCIECZKA
Warsztat, Prowadzący: Małgorzata PalusińskaWycieczka skierowana jest do osób, które chcą dowiedzieć się jak tak naprawdę wygląda praca naukowca. Uczestnicy wycieczki będą mieli możliwość zobaczenia jak zorganizowane jest laboratorium naukowe oraz jakie badania są w nim prowadzone.
geoMałe jest piękne
Warsztat, Prowadzący: mgr Jakub KotowskiNano świat skrywa w sobie wiele tajemnic, ale jest też doskonałym źródłem informacji, szczególnie dla geologów. Dzięki jednej z podstawowych technik analitycznych możemy z powodzeniem poszukiwać złóż różnych surowców, ale i badać historię Ziemi na przestrzeni milionów lat. Dowiesz się jak w kilka chwil zidentyfikowac niepoznane obiekty i co z tego może wynikać.
geoMikrosonda prawdę Ci powie
Warsztat, Prowadzący: dr Beata Marciniak-MaliszewskaJak szybko można poznać dokładny skład minerałów, skąd dowiedzieć się ile skała ma lat. Dowiesz się jakie narzędzia i metody wykorzystują geolodzy, aby dowiedzieć się tego wszystkiego. Dowiemy się jak mikroskopijne obiekty wpływają na wielką naukę.
biocheMydło-Mazidło
Warsztat, Prowadzący: Rafał Becker, Aleksandra Burdziej, Agata RogowskaInteresujesz się naturalnymi i ekologicznymi kosmetykami? Marzysz o stworzeniu własnych środków pielęgnujących? Jeśli tak, nasze zajęcia są dla Ciebie. W trakcie warsztatu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje mydło i jak przygotować naturalny krem. Wykonane własnoręcznie kosmetyki będą mogli zabrać ze sobą do domu.
biocheNa co dybie hydrobiolog? – badania nad ekologią i ekofizjologią organizmów w Zakładzie Hydrobiologii UW - WYCIECZKA
Warsztat, Prowadzący: Ewa Babkiewicz, Tomasz BrzezińskiPodczas wycieczki przedstawimy problematykę badawczą, którą zajmujemy się w ZH UW (ekologia i ekofizjologia organizmów wodnych na poziomie populacji, osobników oraz na poziomie molekularnym). Pokażemy organizmy, z którymi pracujemy (glony i sinice, ryby, raki, wioślarki, mięczaki), z których wiele to gatunki kluczowe dla ekosystemów, gatunki modelowe lub bioindykatory. Ponadto pokażemy aparaturę badawczą i układy eksperymentalne wykorzystywane w naszej codziennej pracy, w tym do realizacji prac dyplomowych w zakresie ekologii i ewolucji. Będzie można m. in. spojrzeć w 3D na bijące serce rozwielitki, zobaczyć jak w laboratorium odtwarzamy największe na świecie migracje organizmów, zapoznać się z wybranymi gatunkami inwazyjnymi zagrażającymi naszym wodom.
bioPlazmidy jako narzędzie w biologii molekularnej – izolacja, cięcie enzymami restrykcyjnymi, elektroforeza w żelu agarozowym
Warsztat, Prowadzący: Seweryn Mroczek, Aleksandra Bilska, Monika Kusio-KobiałkaPlazmidy to pozachromosomalne, najczęściej koliste cząsteczki DNA występujące naturalnie głownie w komórkach bakterii, które dzięki swoim unikalnym cechom stały się ważnym narzędziem w biologii molekularnej służącym do klonowania genów czy heterologicznej ekspresji białek. Podczas warsztatów wyizolujemy plazmidowe DNA z bakterii, potniemy je enzymami restrykcyjnymi, a następnie przeprowadzimy elektroforezę w żelu agarozowym, w celu wizualizacji wyników eksperymentu.
fizbioinfPokazy rejestracji EEG i działania interfejsów mózg-komputer
Warsztat, Prowadzący: Anna Chabuda, Maciej Śliwowski, Marian DovgialoInterfejs mózg-komputer (BCI) to system umożliwiający sterowanie komputerem bez użycia mięśni, tzn. bez klawiatury, myszki itp. Bodźce zewnętrzne (np. wyświetlane obrazki, dźwięki ) i wewnętrzne (np. obliczenia matematyczne w pamięci) wytwarzają fale mózgowe o różnych cechach. BCI mierzy sygnał EEG, wydobywa z niego owe cechy i na ich podstawie klasyfikuje zamiar użytkownika. Ten wynik klasyfikacji wykorzystywany jest do sterownia - wydawania poleceń komputerowi. Pokaz to okazja do dowiedzenia się czym jest sygnał EEG i jak działają interfejsy mózg-komputer stworzone przez ekspertów z dziedziny neuroinformatyki Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję skorzystania z komunikatora, przygotowywanego z myślą o osobach niepełnosprawnych, w szczególności w tzw. stanie zamknięcia, sterowanego przez interfejs mózg-komputer.fizPoznaj elektronikę - w formie warsztatów, podczas których każdy uczestnik dostanie swój zestaw do zabawy
Warsztat, Prowadzący: Załoga MakerspaceNa zajęciach uczestnicy postawią swoje pierwsze kroki w świecie elektroniki! Dowiemy się co to jest prąd, jak się nim bezpiecznie bawić na płytce prototypowej oraz sprawdzimy, czy elektronika może czuć! Zapraszamy wszystkie osoby, które pragną się zapoznać z elektroniką i nie miały do tej pory z nią styczności.
fizWizyta w Laboratoriach Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych (LUMNP) oraz Ultrazimnych Gazów
WarsztatW trakcie prezentacji uczestnicy zwiedzą Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych (LUMNP) w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego, podczas której zapoznają się między innymi z realiami pracy z cieczami kriogenicznymi i prowadzeniem pomiarów w niskich temperaturach (poniżej 2 K). Poznają podstawowe metody wytwarzania w eksperymentach optycznych silnych pól magnetycznych (powyżej 10 Tesli) oraz narzędzia służące uzyskiwaniu w pomiarach spektroskopowych wysokiej rozdzielczości czasowej (poniżej 1 ps).
Badania prowadzone w Laboratorium Ultrazimnych Gazów skupiają się wokół właściwości ultrazimnych (rzędu 1 nK) gazów atomowych potasu i cezu. Zwiedzając to laboratorium uczestnicy zapoznają się z metodami pułapkowania i chłodzenia gazów oraz układami optycznymi temu służącymi. Uczestnicy będą również mieli możliwość poszerzenia wiedzy o zasadę działania lasera i różnych elementów optycznych używanych powszechnie w laboratoriach Zakładu Optyki.
biocheZagadka Dnia świętego Patryka
Warsztat, Prowadzący: dr Anna Karnkowska, Michał Karlicki, Natalia Gumińska, Paweł Hałakuc, Blanka Sokołowska, Kacper Maciszewski, Grzegorz OstrowskiZapraszamy do Zakładu Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, gdzie przeprowadzimy wspólnie śledztwo. Jesteś piwowarem i odkrywasz, że piwo które warzysz na dzień św Patryka dziwnie smakuje, a z zielenią też coś jest nie tak. Żeby stwierdzić co się stało przeprowadzasz własne śledztwo w zaprzyjaźnionym laboratorium. Przeprowadzimy trzy krótkie doświadczenia wykorzystujące techniki mikroskopii świetlnej, biologii molekularnej oraz analizy bioinformatyczne żeby pomóc rozwiązać zagadkę.
chefizZagubiony włos Alicji? Czy aby na pewno? Mikroskop sił atomowych
WarsztatZapraszamy na szklaneczkę napoju pomniejszającego i podróż do mikroświata. Pomoże nam w tym mikroskop sił atomowych. Dowiecie się jak on działa, w czym może być pomocny dla naukowca i przede wszystkim zobaczymy jak działa. Kto wie, może uda nam się zobaczyć atomy!
fizZwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (Cyklotronu)
WarsztatPracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.
fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego
WarsztatPromieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy. Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości. Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Omówimy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, a także promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Będziemy też obserwować ślady cząstek docierających do nas z kosmosu.
geoAlicja w krainie skał czyli ile lat przetrwają kamienne zabytki
Warsztat, Prowadzący: dr Alicja Bobrowska, de Alicja BobrowskaJak smog, kwaśne deszcze, wiatr, mróz i słońce wpływają na otaczające nas skały? Co to znaczy, że skały się starzeją. O tym wszystkim opowie wam Alicja podczas warsztatów
fizCo kryształ ma w środku? – laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej
Warsztat, Prowadzący: Mateusz Tokarczyk, Grzegorz KowalskiW ramach wizyty w laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej będzie można dowiedzieć się jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, zapoznać się z budową i obsługą dyfraktometru rentgenowskiego. Uczestnicy będą mieć okazję przeprowadzić pomiar pozwalający sprawdzić poprawność prawa Bragga oraz wyznaczyć na jego podstawie stałe sieci krystalicznej grafitu/krzemu.
chebiofizinfCzym jest krystalografia? Zajęcia w Laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego
WarsztatKto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!
Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach związanych z kryształami. Wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać (i spróbują je otrzymać) oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.biocheDetekcja produkcji gazów cieplarnianych produkowanych przez mikroorganizmy
Warsztat, Prowadzący: Agnieszka Daszczyńska, Robert StasiukMikroorganizmy są jednym z liczących się producentów gazów cieplarnianych, których znaczenie jest często pomijane. Podczas pokazu zostaną omówione najważniejsze mikroorganizmy wytwarzające metan i dwutlenek węgla oraz sposoby detekcji tych gazów. Za pomocą chromatografii gazowej z detekcją spektrometrii mas zmierzone zostanie stężanie metanu i dwutlenku węgla produkowanego przez mikroorganizmy w warunkach laboratoryjnych.
geoMente et Maleo – czyli początki wiedzy geologicznej Alicji
Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk; dr hab. Paulina LeonowiczZiemia to niespotykane bogactwo skał. Niekóre sa bardzo podobne do siebie inne różnią się całkowicie. Dowiesz się jak rozróżnić podstawowe typy skał i jakich narzędzi używa geolog w terenie aby nie popełnić błędu.
geoSurrealistyczne obrazy czyli skały w mikroskali
WarsztatZobaczysz to czego nie widać gołym okiem w skale. Poznasz minerały tworzące barwne mozaiki i niespotykane wzory, których nie powstydziłby się najlepszy malarz. Dowiesz się jakie informacje potrafi wyłuskać z tego geolog. Zabierzesz ze sobą samodzielnie wykonane fotografie skał i mikroskamieniałości.
chebiofizWizyta w Laboratorium Chemii Bioorganicznej
Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Chemii Biologicznej ''Nukleotyd'' Sebastian Gołojuch, Radosław Wójcik, Natalia Baran, Mateusz FidoW Laboratorium Chemii Bioorganicznej prowadzone są badania nad syntezą, właściwościami i zastosowaniami modyfikowanych nukleotydów. Głównym celem naszych badań jest tworzenie narzędzi do poznawania i zgłębiania procesów biologicznych, w które nukleotydy są zaangażowane, jak również poszukiwanie nowych czynników terapeutycznych opartych na strukturze nukleotydów i kwasów nukleinowych. Opracowujemy nowe metody syntezy chemicznej i enzymatycznej nukleotydów i ich analogów. Prowadzimy badania nad syntezą i właściwościami nukleotydów modyfikowanych na różne sposoby w obrębie reszty fosforanowej. Projektujemy analogi nukleotydów, zwiększające stabilność mRNA oraz trwałe w warunkach komórkowych inhibitory biosyntezy białka. Syntetyzujemy nukleotydy znakowane fluorescencyjnie, nukleotydy zawierające znaczniki powinowactwa, nukleotydowe sondy NMR i EPR. Tworzymy i badamy koniugaty nukleotydów z nano(bio)materiałami.
cheAlicja w piaskownicy chemicznej
WarsztatUWAGA! WARSZTAT JEST PRZEZNACZONY DLA DZIECI DO 12 LAT!
Wraz z dzieckiem, na salę wchodzi rodzic/opiekun prawny. Nie ma potrzeby rejestrować opiekuna.
Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego. Chemiczna piaskownica to także spotkanie popularyzujące chemię wśród najmłodszych. Adresatami są dzieci w wieku 5-8 lat. Podczas spotkania pokazujemy jak wykonać proste i zabawne doświadczenia chemiczne wykorzystując artykuły gospodarstwa domowego. Dzieci uczestniczące w zabawie same lub z niewielką pomocą opiekunów powtarzają wykonane przez prowadzących eksperymenty, dzielą się obserwacjami, wyciągają wnioski. Celem spotkania jest przede wszystkim dobra zabawa, poznawanie tajemnic otaczającego nas świata przez bezpośrednie uczestnictwo w doświadczeniach chemicznych, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi, a w szczególności chemią.
chebiofizLaboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych
Warsztat, Prowadzący: Joanna Kargul, Miriam Izzo, Margot Jacquet, Jarosław Sar, Ewa Borowska, Mateusz Abram oraz Gaweł BojanowskiUczestnicy zapoznają się praktycznie z ekstremofilnymi organizmami fotosyntetycznymi i przeprowadzą krótki eksperyment nad zbadaniem aktywności fotosyntetycznej ekstremofilnych alg, używając specjalistycznego sprzętu dostępnego w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Równolegle, uczestnicy zapoznają się praktycznie z konstrukcją i pomiarem fotoprądów z biohybrydowego "sztucznego liścia" na bazie białka konwertującego energię słoneczną, fotosystemu I, unieruchomionego na elektrodach grafenowych i krzemowych. Uczestnicy zapoznają się też z przeprowadzanymi na żywo ciekawymi chemicznymi syntezami, które stosujemy przy nanoskalowej konstrukcji biohybrydowego sztucznego liścia. Zapraszamy odkrywców i pasjonatów zielonej chemii, fizyki i biologii!
Więcej o Laboratorium:
http://cent.uw.edu.pl/en/laboratories/laboratorium-fotosyntezy-i-paliw-slonecznych
cheW krainie chemii - reakcje na wyciągnięcie ręki
WarsztatWarsztaty chemiczne przy stanowiskach, dzięki którym można własnymi rękami odbyć podróż do chemicznej krainy czarów.
Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!
Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).
cheinfmatZnajdź różnice - izomery i izotopologi w komputerach
WarsztatGenerowanie widm w podczerwieni cząsteczek związków organicznych i nieorganicznych przy pomocy pakietu programów do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian z nakładką graficzną WebMO. Wykorzystanie wygenerowanych teoretycznie widm do identyfikacji izomerów i izotopologów.
fizbiocheZobaczyć DNA – izolacja DNA z sezonowego owocu
Warsztat, Prowadzący: Joanna ŻuberekCzy można zobaczyć DNA gołym okiem? Podczas pokazu zostaną omówione techniki izolacji DNA. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie prostym „domowym sposobem” wyizolować DNA z sezonowego owocu. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów z 7-8 klasy szkoły podstawowej.
fizbiocheBiałka zapętlone - enigmatyczna zagadka
Warsztat, Prowadzący: Maciej Piejko, Joanna SułkowskaBiałka to biopolimery umożliwiające zachodzenie prawie wszystkich procesów biochemiczych. Ich funkcja jest nierozerwalnie związana z ich strukturą, którą białka uzyskują w procesie zwanym zwijaniem (foldingiem). Niektóre z nich w wyniku tego procesu tworzą struktury bardziej skomplikowane - węzły, lassa czy sploty. Jak takie struktury wpływają na funkcję? Zapraszamy na krótkie warsztaty pokazowe, na których obejrzymy takie białka i podyskutujemy na temat ich właściwości oraz metod używanych do ich badania. Dla chętny możliowść przeprowadzenia własnych symulacji komputerowych oraz zaprojektowania nowych zapętleń. Mile widziana zanjomość: fizyki, chemii lub biologii.
infDlaczego ten program działa
Warsztat, Prowadzący: Aleksy SchubertKażdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Inny sposób polega na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować. Jak tego typu narzędzia działają, będzie się można przekonać na zajęciach.
fizgeoGeofon. Pomiar wykreowanej przez siebie fali sejsmicznej
Pokaz, Prowadzący: Koło GeofizykiCzym jest fala sejsmiczna i jakich przyrządów używamy do jej rejestracji. Czym zajmuje się sejsmika? W jaki sposób działa geofon? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas pokazu Koła Geofizyki, a także dokonać pomiaru wykreowanej przez siebie fali sejsmicznej.
fizchePokazy fizyko-chemiczne
Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło NanorurkiInżynieria nanostruktur to połączenie fizyki z chemią, dlatego chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka ciekawych pokazów ilustrujących zjawiska właśnie z tych dziedzin – m.in. zobaczycie, jak bańka mydlana oddziałuje z maszyną elektrostatyczną, dokonacie rzezi żelkowych misiów, sprawdzicie, jak działa silnik Diesla oraz z pomocą maszyny losującej Goldberga odpowiecie sobie na pytanie, czy zostać fizykiem. Zapraszamy!
fizinfPrezentacja łazika marsjańskiego
Pokaz, Prowadzący: Zespół Łazika Marsjańskiego UWŁazik marsjański jest tworzony przez studentów zrzeszonych w Zespole Łazika Marsjańskiego UW. Zadania, które przed nim postawiono to między innymi prowadzenie badań geologicznych, poruszanie się po trudnym terenie czy obsługa urządzeń za pomocą robotycznego manipulatora. Członkowie zespołu zaprezentują łazik w działaniu oraz odpowiedzą na pytania zainteresowanych gości.
geobioŚwiat sprzed milionów lat
Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Paleobiologów Terenowych, Koło Naukowe Biologii EwolucyjnejJeśli chcesz poznać swoich przodków sprzed milionów lat dobrze trafiłeś. Dowiesz się jak zostać paleontologiem, aby móc rozwijać wiedzę na temat organizmów kopalnych, a także wziąć udział w ekscytujących wyprawach badawczych. Zaprosimy do wzięcia udziału w krzyżówkach: biologicznej i geologicznej.
infmatGeometria hiperboliczna czyli nieskończoność na wyciągnięcie ręki
Pokaz, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska, Eryk KopczyńskiWyobraźmy sobie odcinek i dwa kąty z tej samej strony tego odcinka. Jeśli ich suma jest mniejsza niż 180 stopni, to zaczynające się w nich półproste przetną się, tworząc trójkąt. Tylko czy można to udowodnić, korzystając jedynie z prostszych własności geometrii? Euklidesowi się to nie udało i musiał przyjąć to stwierdzenie bez dowodu, jako "piąty postulat" swojej geometrii. Nie udało się też wielu innym matematykom aż do XIX wieku, w którym pokazano, że może istnieć geometria, w której ten fakt nie zachodzi.
Na pokazie poznamy właśnie taką geometrię. Zobaczymy trójkaty o kątach sumujących się do mniej niż 180 stopni, o których nie mówi się w szkole. Pokażemy, że pole koła może być DUŻO, DUŻO większe niż πr²: nieskończoność, którą można zobaczyć latwiej, niż się wydaje. Dowiemy się, jak taki świat można zaprezentować na rysunkach, w symulacjach komputerowych oraz w modelach rzeczywistych.matMatematyczne gry, zagadki, eksperymenty i eksponaty
Pokaz, Prowadzący: Studenci Wydziału MIMZapraszamy do odwiedzenia kilku stoisk, przy których można będzie zmierzyć się z matematycznymi zagadkami, poeksperymentować z łamigłówkami, wahadłami i wieżami Hanoi, zapoznać się z wygenerowanymi komputerowo obrazami oraz poszukać strategii wygrywających w grach.
chebiofizgeoPodwieczorek u Szalonego Kapelusznika - pokaz reakcji chemicznych w ciemnościach
Pokaz, Prowadzący: Szalony KapelusznikSzalony Kapelusznik, w imieniu własnym i swoich przyjaciół z Krainy Chemii, zaprasza na czarodziejski podwieczorek. Będziemy serwować jadalne światło, znikniemy Kota Dziwoląga, a na danie główne podamy płynny ogień. Jedną z przystawek będzie wszechznany koktajl luminescencyjny. Do wyboru będą też płonące drinki, a do znitrowanego ciasta celulozowego podamy tęczę na ciepło :)
Zapraszamy na pokaz reakcji chemicznych w całkowitych ciemnościach!
UWAGA! Jeżeli chcesz zapisać grupę powyżej 5 osób, zapisz się jednoosobowo, a nastepnie napisz do nas email (na adres mmichalec@chem.uw.edu.pl) z ilością miejsc które chcesz zarezerwować. Rezerwację grupową należy dodatkowo potwierdzić mailowo na 3 dni przed pokazem (najpóźniej w środę, 13 marca 2019 r.)
bioKoło Naukowe Botaniki
Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe BotanikiZarówno miłośników roślin, jak i tych całkiem zielonych z botaniki, a także osoby głodne ciekawostek ze świata nauki oraz gotowe, by sprawdzić swoją wiedzę - wszystkich serdecznie zapraszamy na stoisko Koła Naukowego Botaniki.
bioinfMISMaP dla kreujących własny plan studiów
Stoisko, Prowadzący: Studenci MISMaPJesteś ścisłowcem a jednocześnie fascynuje cię jak działa mózg i skąd biorą się emocje?
Interesują cię nauki przyrodnicze, ale chcesz też nauczyć się programować?
Chciałabyś samodzielnie kształtować swój plan studiów i rozwijać zainteresowania pod okiem opiekuna naukowego?
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stoiska Kolegium MISMaP!
Opowiemy jak wyglądają międzywydziałowe studia indywidualne, co je wyróżnia i dlaczego warto ;)bioinfSamorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego
Stoisko, Prowadzący: Samorząd Studentów Uniwersytetu WarszawskiegoChcemy zachęcić uczestników do dołączenia do samorządu. Przygotujemy różne konkursy z nagrodami oraz opowiemy jak działa Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.
biochefizgeoinfmatStoiska Wydziałów
StoiskoZapraszamy do odwiedzenia stoisk informacyjnych Wydziałów Biologii, Chemii, Fizyki, Geologii oraz Matematyki, Informatyki i Mechaniki.
W godzinach 13-14 przy stoiskach będą Dziekani.
biofizStoisko Inkubatora UW
Stoisko, Prowadzący: Tomasz Kalinowski, Inkubator UWInkubator to takie miejsce, w którym studenci mogą rozwijać swoją przedsiębiorczość. Wspieramy ich rozwój osobisty, realizację projektów społecznych, naukowych i biznesowych. Oferujemy też szerokę ofertę warsztatów - w tym zajęć z druku 3D, elektroniki czy stolarstwa.
biocheWarszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne "Symbioza"
Stoisko, Prowadzący: Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne "Symbioza"Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne "Symbioza" od wielu lat zrzesza studentów kierunków związanych z szeroko pojętą biologią, umożliwiając im rozwój i pomagając w nawiązywaniu kontaktów. Organizujemy takie przedsięwzięcia jak Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Symbioza", wykłady popularno-naukowe Feel the Flow, czy szkolenia z zakresu badań klinicznych. Wśród nas jest bardzo wielu młodych entuzjastów nauki, którzy prężnie działają na rzecz społeczności studentów i doktorantów warszawskich uczelni. Na naszym stanowisku spróbujemy zapoznać uczestników z możliwościami biotechnologii i przedstawimy doświadczenia z zakresu nauk przyrodniczych. Zapraszamy również do wzięcia udziału w naszym konkursie!
biochegeofizmatPanel interdyscyplinarny ,,Alicja w krainie nauki''
Atrakcje, Prowadzący: Iwona Adamska, Anna Nowicka, Mikołaj Zapalski, Jan Chwedeńczuk, Piotr Chrząstowski-WachtelZaproszeni paneliści poruszą ukryte w książce wątki naukowe. Dowiemy się jak matematyk przechodzi przez lustro i co by było, gdyby świat, do którego wpadła Alicja miał inną liczbę wymiarów niż 3. Czy jej kłopoty z pamięcią mogły zainspirować laureatów nagrody Nobla z medycyny do prac nad pamięcią przestrzenną? Geolog powie nam, czy można rosnąć i maleć na przemian, jak to robiła Alicja, a wraz z fizykiem odpowiemy na pytanie, czy gdy Czarny Król się obudzi to Alicja zniknie i co to ma wspólnego z mechaniką kwantową powstałą pół wieku po ponadczasowej książce dla dzieci.
fizbiochegeoinfmatDyktando naukowe
AtrakcjeDyktando naukowe, organizowane w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota 2019, ma na celu „z przymrużeniem oka” przybliżyć uczestnikom słownictwo z jakim zetknąć się można studiując na wydziałach ścisłych. Przy okazji sprawdzimy, kto może nazwać siebie prawdziwym "mistrzem mowy naukowej” i o nauce potrafi pisać bezbłędną polszczyzną. Dlatego trudne specjalistyczne słowa przeplatać się będą z pułapkami polskiej ortografii. Najlepsza praca zostanie nagrodzona:)
biochegeofizinfmatPokój Odkrywców - Alicja w krainie Odkrywców
AtrakcjeDobrze znana nam Alicja zawsze podejmowała się ryzykownych przygód. Tu podpaliła kota Pani Profesor od chemii, tam napisała nieścieralnym mazakiem na tablicy interaktywnej Wydziału Fizyki, wielokrotnie gubiła kalosze na Białowieskich bagnach, czy mieszała nuty chórowi MiMu. Jednak tym razem wpadła w tarapaty, z których tak łatwo nie wyjdzie. Zagubiona w Krainie Odkrywców Alicja czeka właśnie na Twoją pomoc! Wyrusz w niepowtarzalną wyprawę za niefrasobliwą Alicją i pomóż jej wydostać się z Krainy. Masz na to 45 minut. Powodzenia!
Atrakcja dla grup 4-5 osobowych. Zapisu dokonuje przedstawiciel drużyny. Zbiórka w holu głównym Wydziału Fizyki na 10 minut przed godziną rezerwacji.
biochefizgeomatinfPokój Odkrywców - Pakamera
AtrakcjePo przeprowadzce Wydziału Fizyki z ulicy Hożej do nowej siedziby na Kampusie Ochota zostało wiele rzeczy, z którymi nie wiedziano co zrobić. Zgromadzono je w jednym miejscu, do którego przez wiele lat nikt nie zaglądał. Jeden z naukowców, prof. Pakamerski, poprosił o pomoc w odnalezieniu bardzo istotnych notatek, które mogą mieć kluczowe znaczenie w jego najnowszych badaniach, a które zostały umieszczone przez pomyłkę w tym miejscu. Czy podejmiecie się wyzwania i pomożecie je odszukać?
Atrakcja dla grup 4-5 osobowych. Zapisu dokonuje przedstawiciel drużyny. Zbiórka w holu głównym Wydziału Fizyki na 10 minut przed godziną rezerwacji.