Kampus Ochota
Uniwersytet Warszawski
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaMedycynaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

  • biochefizgeoinfmatInauguracja: Dziekani o swoich wydziałach

    Wykład

    Bez ograniczeń wiekowych

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • cheBadania reakcji chemicznych w bardzo małych skalach: rozciąganie pojedynczych wiązań chemicznych i kontrolowane utlenianie pojedynczych mikro-kryształów

    Wykład, Prowadzący: dr hab. Robert Szoszkiewicz prof. UW

    Wszyscy wiemy, ze atomy i cząsteczki chemiczne są naprawdę bardzo małe. A czy można w laboratorium rozciągnąć pojedyncze kowalencyjne wiązanie chemiczne łączące dwa atomy? W pierwszej części wykładu pokażemy sprytny sposób jak to zrobić dla pewnego konkretnego przykładu tzw. wiązania dwusiarczkowego i zastanowimy się co z tego wynika. Współczesna nano-chemia opisuje również inne reakcje chemiczne w bardzo małych skalach. W drugiej części wykładu skupimy się na reakcjach kontrolowanego utleniania przykładowych tzw. kryształów dwuwymiarowych, takich jak dwusiarczek molibdenu, w bardzo małych skalach. Pokażemy, czego możemy się dowiedzieć badając takie procesy i jaki ma to potencjalny związek z rozwojem współczesnej elektroniki.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • bioBiolodzy na Jedwabnym Szlaku, czyli co robimy w Azji Środkowej

    Wykład, Prowadzący: dr Monika Mętrak

    Już od ponad 20 lat pracownicy Wydziału Biologii współpracują z instytucjami naukowymi z obszaru Azji Środkowej. Efektem tej współpracy jest realizacja szeregu projektów krajowych i międzynarodowych, zarówno naukowych, jak i aplikacyjnych. Podczas Dnia Otwartego zabierzemy Państwa w podróż szlakiem naszych najciekawszych inicjatyw. Odwiedzimy Jezioro Aralskie (Uzbekistan, Kazachstan) i poznamy jego dramatyczną historię. Zajrzymy nad rzekę Ili oraz Jezioro Bałchasz (Kazachstan), żeby przyjrzeć się wpływowi rolnictwa na stan gleb oraz różnorodność biologiczną tych obszarów. Dotrzemy również w góry Pamiru, aby zapoznać się z funkcjonowaniem wysokogórskich mokradeł i ich potencjalnymi przemianami pod wpływem ocieplenia klimatu. Wykład będzie również doskonałą okazją, żeby przyjrzeć się pracy naukowców w terenie oraz życiu codziennemu mieszkańców Azji Środkowej.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizGenerator fotonów z pamięcią i wbudowanym przetwarzaniem: tysiąc bloków na tysiąclecie Królestwa Polskiego

    Wykład, Prowadzący: dr hab. Wojciech Wasilewski, prof. UW

    Fotony, niepodzielne cząstki światła, łatwo można wysłać na duże odległości i dlatego doskonale nadają się na nośniki informacji. Trudno jednak je wprost przechować, co jest konieczne do wykorzystania potencjału fotonicznych technologii kwantowych.

    Podczas wykładu pokażę, jak zbudowany jest i jak działa pamięciogenerator kwantowy, za pomocą którego można konwertować fotony na fale materii i odwrotnie oraz wytwarzać cząstki parami.

    Zbudowana przez nasz zespół pamięć ma ponad 1000 użytecznych bloków, między którymi można wymieniać informacje w kontrolowany sposób. Przewidujemy, że wyniki prowadzonych przez nas badań posłużą w przyszłości do opracowania dokładniejszych mikroskopów, szybszych protokołów komunikacji z sondami kosmicznymi, lepszego wykorzystania pojemności łącz światłowodowych, a pośrednio także do budowy precyzyjniejszych zegarów.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • geocheDzieje wody od Wielkiego Wybuchu do dziś

    Wykład, Prowadzący: prof. dr hab. Andrzej Kozłowski

    Bez wody nie wyobrażamy sobie życia, jest integralną częścią człowieka od zarania jego dziejów.Stawiamy sobie jednak pytanie kiedy pojawiła się pierwsza kropla wody i skąd wzięły się bezkresne oceany. Wykład odkryje przed nami tajemnice medium bez którego nie byłoby współczesnego życia na Ziemi.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • matinfZaplątane kolory i zaplątane wielomiany, czyli rzecz o węzłach

    Wykład, Prowadzący: Maciej Borodzik

    Co ma wspólnego kolorowanie i wiązanie sznurówek? Co ma wspólnego wielomian i węzeł gordyjski? O tych i innych rzeczach opowiem na wykładzie poświęconym bardzo prostym (ale czy na pewno?) zagadnieniom z teorii węzłów.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizBroń jądrowa w walce z fałszerzami win

    Wykład, Prowadzący: dr Paweł J. Napiorkowski

    Wykład popularnonaukowy przedstawiający wykorzystanie metod fizyki jądrowej do określania wieku różnych obiektów (w tym win).

  • infmatO co chodzi z tym bitcoinem?

    Wykład, Prowadzący: Tomasz Kazana

    Na wykładzie spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie jest Bitcoin. Spojrzymy na jego fenomen zarówno od strony ekonomicznej jak i technicznej. Wytłumaczymy takie pojęcia jak: górnik bitcoinowy, łańcuch bloków (blockchain) czy kryptowaluta. Spróbujemy też wspólnie zastanowić się, czy to wszystko faktycznie ma ręce i nogi.

  • infmatStudia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki okiem dziekana oraz studentów

    Wykład, Prowadzący: Marcin Engel (dziekan) oraz Agnieszka Sękalska (Samorząd Studentów)

    Dziekan opowie, jakie kierunki można studiować na Wydziale MIM, jakie zdobywać dyplomy, gdzie można pojechać na staż albo stypendium i gdzie później pracować. Przekona Was, że warto studiować na MIM, choć studia nie zawsze są miłe, łatwe i przyjemne.

    Przedstawiciele Samorządu Studentów opowiedzą Wam o studiach na Wydziale MIM z punktu widzenia studentów. Poza tym dowiecie się co ciekawego poza nauką dzieje się na naszym Wydziale.

  • fizFizyka jądrowa i jej zastosowania

    Wykład, Prowadzący: prof. Krzysztof Rusek

    Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW to jedyny w kraju ośrodek fizyki jądrowej w pełni wyposażony w urządzenia do prowadzenia badań eksperymentalnych z tej dziedziny. Wykład poświęcony będzie przybliżeniu fizyki jądrowej szerokiej publiczności. Na przykładzie badań prowadzonych w ŚLCJ omówione zostaną najważniejsze problemy stojące przed naukowcami, jak również zastosowania zdobytej wiedzy w innych dziedzinach nauki i przemyśle.

  • fizCo kryształ ma w środku? – laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej

    Warsztat, Prowadzący: Mateusz Tokarczyk, Grzegorz Kowalski

    W ramach wizyty w laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej będzie można dowiedzieć się jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, zapoznać się z budową i obsługą dyfraktometru rentgenowskiego. Uczestnicy będą mieć okazję przeprowadzić pomiar pozwalający sprawdzić poprawność prawa Bragga oraz wyznaczyć na jego podstawie stałe sieci krystalicznej grafitu/krzemu.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • fizbioinfmatJak zaprogramować biologiczną maszynę molekularną (wersja dla licealistów)

    Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Sułkowska i in.

    Czy wiecie że białka mogą być zapętlone, a wirusy splecione? Każdy uczestnik zajęć będzie mógł prawdziwe białko oraz wirus zobaczyć np. używając programów komputerowych a chętne osoby same zaprogramować. Podczas zajęć opowiemy o zawęźlonych i lassowych białkach. Białko zamienimy na łańcuch choinkowy. Skomplikowane wzory zamienimy na wstążki, liny, sznury i bańki mydlane, aby każdy uczestnik mógł sam zidentyfikować zawęźlenia w białkach.

  • fizMOVPE – technologia wzrostu kryształów z atomową precyzją

    Warsztat, Prowadzący: Aleksandra Dąbrowska

    Żyjemy w świecie bardzo rozwiniętej technologii, otacza nas zaawansowana elektronika. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, że działanie naszego własnego komputera, czy żarówki LED zawdzięczamy wieloletniej pracy, jaką naukowcy poświęcili półprzewodnikom. Wizyta w laboratorium technologicznym przybliży jedną z metod powstawania warstw półprzewodnikowych – epitaksję z fazy gazowej przy użyciu związków metaloorganicznych (MOVPE). Uczestnicy będą także mieli możliwość zapoznania się z jedną z podstawowych metod charakteryzacji materiałów – pomiarem absorpcji.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • matO dylemacie więźnia i wypasaniu krów

    Warsztat, Prowadzący: Wanda Niemyska

    Zgoda buduje a niezgoda rujnuje... zupełnie dosłownie. Na naszych zajęciach uczestnicy wezmą razem udział w kilku grach, dzięki którym zobaczą, jak próba wyśrubowania indywidualnego zysku prowadzi do strat całej społeczności i każdego z osobna. Pokażemy też, jak wprowadzenie podatku może paradoksalnie wzbogacić podatników, a zamknięcie drogi - zredukować korki. Całość jest na tyle prosta, że pozwala brać udział już gimnazjalistom - starsi docenią natomiast klarowność matematycznego opisu za pomocą pojęć teorii gier.

  • fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego

    Warsztat

    Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Zbadamy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Zaprezentujemy też symulację pracy reaktora jądrowego.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizBadanie u optometrysty

    Warsztat, Prowadzący: mgr Małgorzata Patrzykont, mgr Justyna Wosik

    Warsztat ma na celu przybliżyć uczestnikom, na czym polega praca optometrysty i czym różni się od pracy lekarza okulisty. Podczas warsztatów omówimy budowę oka i wyjaśnimy na czym polegają wady wzroku. Przedstawimy stosowaną w badaniu wzroku aparaturę oraz wyjaśnimy działania poszczególnych testów. Uczestnicy będą mieli możliwość wykonać niektóre z nich.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • cheBazar chemiczny

    Warsztat, Prowadzący: dr Sylwia Żołądek

    Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

    Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

    Bez ograniczeń wiekowych

    - , -

    Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

  • cheChemiczna kuchnia

    Warsztat, Prowadzący: dr Krzysztof Stolarczyk

    Warsztaty dla dzieci w wieku 4-9 lat (ale starsi też mogą się świetnie bawić), podczas których uczestnicy wykonują proste eksperymenty chemiczne używając nietoksycznych i całkowicie bezpiecznych odczynników chemicznych, które na co dzień są obecne w naszym życiu np. soda, olej, ocet, mleko, barwniki spożywcze.

    Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą wziąć udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

    Bez ograniczeń wiekowych

    - , -

    Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

  • bioCzy grzyby z powietrza w moim domu mogą mnie zabić?

    Warsztat, Prowadzący: dr Marta Wrzosek, dr Julia Pawłowska, Michał Gorczak, Łukasz Itel, Alicja Okrasińska

    Wiele mówimy ostatnio o smogu i zapyleniu powietrza. Czy jednak we wdychanym powietrzu mogą być grzyby, które mogą mi zaszkodzić? Czy te grzyby mnie trują? Czy dostają się do wnętrza mojego organizmu? Jak rozpoznać niebezpieczne gatunki? Na warsztatach uczestnicy dostaną do rozwiązania konkretny problem. Będą musieli sami, przechodząc przez specjalny protokół i dysponując szalkami z rosnącymi grzybami odpowiedzieć sobie na powyższe pytania.

  • cheCzym jest krystalografia? Zajęcia w Laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego

    Warsztat, Prowadzący: mgr Grzegorz Cichowicz, mgr Sylwia Kutyła

    Kto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!

    Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach związanych z kryształami. Wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.

  • bioDiagnostyka bakteriologiczna, czyli wykrywanie chorobotwórczych bakterii

    Warsztat, Prowadzący: dr Tomasz Jagielski; mgr Zofia Bakuła

    Celem zajęć jest prezentacja podstawowych metod identyfikacji bakterii chorobotwórczych, stosowanych w laboratoriach mikrobiologicznych. Poza częścią pokazową, każdy uczestnik zajęć będzie mógł samodzielnie przygotować preparat mikroskopowy, wykonać posiew bakterii na pożywki hodowlane, a także przeprowadzić proste testy diagnostyczne.

  • biochefizmatDNA molekuła życia

    Warsztat, Prowadzący: Marta Borowiec i in.

    Badania prowadzone w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów mają charakter interdyscyplinarny z pogranicza biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Laboratorium zajmuje się badaniami struktury, funkcji i ewolucji białek oraz ich oddziaływań z ligandami. Obszarem zainteresowań zespołu w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów są również badania genomiczne prowadzone z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji.

    Przygotowana prezentacja obejmuje zajęcia praktyczne (izolacja DNA z bakterii, analiza restrykcyjna i elektroforetyczna) oraz zajęcia teoretyczne z podstawowych zasad składania fragmentów DNA po sekwencjonowaniu.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • fizbiocheEndonukleazy restrykcyjne – molekularne nożyczki DNA

    Warsztat, Prowadzący: Joanna Zuberek i in.

    Manipulacje cząsteczką kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) są podstawą obecnej inżynierii genetycznej. Cięcia, łączenia czy modyfikacji chemicznych DNA możemy dokonywać za pomocą specyficznych cząsteczek białka zwanych enzymami. Endonuklezy restrykcyjne typu II to enzymy precyzyjnie tnące DNA w ściśle określonym miejscu. Podczas pokazu zostanie przedstawione działanie wybranych edonukleaz restrykcyjnych i omówione jak do chodzi do cięcia DNA.  Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie przygotować próbkę do hydrolizy DNA oraz przeprowadzić reakcję. Wynik cięcia DNA będzie obserwowany za pomocą elektroforezy DNA w żelu agarozowym, w którym DNA będzie wybarwiane barwnikiem Midorri Green.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • biocheFluorescencja chlorofilu w chloroplastach roślin wyższych

    Warsztat, Prowadzący: dr Wioleta Wasilewska-Dębowska, Paweł Rogowski, Aleksandra Urban

    Uczestnicy zajęć izolują chloroplasty z roślin. Przeprowadzają obserwacje fluorescencji chlorofilu w otrzymanej zawiesinie chloroplastów pod mikroskopem fluorescencyjnym. Zapoznają się także z metodą pomiaru fluorescencji w temperaturze ciekłego azotu.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

  • bioIle jest małża w małżu, czyli anatomia omułka jadalnego pod lupą

    Warsztat, Prowadzący: dr Aleksandra Skawina, dr Marta Polańska

    Uczestnicy zajęć rozpoczną od obserwacji budowy zewnętrznej małża, omułka jadalnego (Mytilus edulis) i samodzielnie dokonają jego sekcji dzięki czemu poznają jego budowę anatomiczną. Dowiedzą się też jakie funkcje pełnią poszczególne narządy.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

  • fizbioinfmatJak zaprogramować biologiczną maszynę molekularną (wersja dla uczniów szkoły podstawowej)

    Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Sułkowska i in.

    Czy wiecie że białka mogą być zapętlone, a wirusy splecione? Każdy uczestnik zajęć będzie mógł prawdziwe białko oraz wirus zobaczyć np. używając programów komputerowych a chętne osoby same zaprogramować. Podczas zajęć opowiemy o zawęźlonych i lassowych białkach. Białko zamienimy na łańcuch choinkowy. Skomplikowane wzory zamienimy na wstążki, liny, sznury i bańki mydlane, aby każdy uczestnik mógł sam zidentyfikować zawęźlenia w białkach.

  • biocheKryminalistyka - oględziny miejsca zdarzenia

    Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki (Wydział Biologii UW)

    Jak w rzeczywistości wyglądają oględziny miejsca zdarzenia? Czy w serialach typu CSI jest więcej fikcji, czy prawdy? Na co musimy zwracać uwagę i o czym pamiętać? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć razem z Kołem Naukowym Genetyki i Epigenetyki UW, przeprowadzając symulację oględzin miejsca zdarzenia i próbując rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

  • fizLaserem w kryształy 2D

    Warsztat, Prowadzący: Igor Własny, Johannes Binder, Ewa Łacińska, Andrzej Wysmołek

    W ramach pokazu omówione zostaną materiały dwuwymiarowe takie jak grafen czy dwusiarczek molibdenu. Przedstawione zostaną ich własności i zastosowania, a także ich znaczenie dla rozwoju nauki i przemysłu. Uczestnicy zostaną zapoznani z jedną z najistotniejszych technik badawczych stosowanych w analizie materiałów 2D – spektroskopii ramanowskiej, której jednym z podstawowych elementów jest wiązka laserowa.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • chefizinfProjektowanie i symulacje materiałów - warsztaty dla młodzieży w Laboratorium Symulacji Systemów Chemicznych i Biologicznych

    Warsztat, Prowadzący: dr hab. Bartosz Trzaskowski, dr. Silvio Osella i in.

    Chemia obliczeniowa, czyli modelowanie na poziomie molekularnym/atomowym rzeczywistych układów i procesów chemicznych jest coraz częściej wykorzystywane w chemii, fizyce, biologii i naukach materiałowych. Na naszych warsztatach pokażemy, jak za pomocą programów komputerowych można zaprojektować nowe materiały / polimery i w jaki sposób można przewidzieć szereg ich właściwości fizyko-chemicznych oraz przydatność w konkretnych zastosowaniach.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • bioPrzezroczysty mózg w Laboratorium Neurobiologii Molekularnej

    Warsztat

    Czy słyszeliście o przezroczystym mózgu? Czy wiecie, że neurony można hodować na szalkach? W naszym laboratorium będziecie mogli to zobaczyć. Ponadto każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie pokroić preparat mózgu na plasterki grubości kilku komórek. Pod mikroskopem obejrzymy sekcje mózgu i świecące neurony.

    Od 12 lat

    - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • chefizinfmatZnajdź różnice - izomery w komputerach

    Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Jeziorska

    Modelowanie cząsteczek izomerów albo izotopologów przy pomocy pakietu programów  do obliczeń kwantowochemicznych z nakładką graficzną. Znajdowanie właściwości cząsteczek, które pozwalają na rozróżnienie izomerów albo izotopologów na podstawie danych eksperymentalnych.

    UWAGA: Zajęcia dla uczniów liceów lub techników.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

  • biofizZobaczyć niewidoczne, ujawnić niewidzialne, czyli światło w służbie biologii

    Warsztat, Prowadzący: Aleksandra Bukowska, Karolina Grabowska, Grzegorz Kowalczyk

    Uczestnicy warsztatów zapoznają się z technikami laboratoryjnymi, w których główną rolę pełni światło. Poznają między innymi zjawisko fluorescencji i jego ciekawe zastosowania w technikach badawczych.

  • biocheŻółte, czerwone, zielone – barwniki roślinne

    Warsztat, Prowadzący: dr Radosław Mazur

    Uczestnicy warsztatów przeprowadzą serię krótkich eksperymentów mających na celu pokazanie różnorodności barwników roślinnych. Samodzielnie wyizolują i rozdzielą metodą chromatografii płytkowej barwniki pochodzące z różnych gatunków i tkanek roślin.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

  • biocheZostań Sherlockiem Holmesem i odkryj właściwości witaminy C

    Warsztat, Prowadzący: Klaudia Borysiuk, Maria Burian, Agata Tarnowska, dr Anna Podgórska, dr Monika Ostaszewska-Bugajska

    Na warsztatach będzie okazja własnoręcznie zbadać właściwości witaminy C, sprawdzić które produkty spożywcze zawierają jej najwięcej i jak z jej pomocą stworzyć niewidzialne pismo służące do szyfrowania tajnych wiadomości.

  • biofizŻycie w Skałach – Cyjanobakterii Sposób na Przetrwanie

    Warsztat, Prowadzący: mgr Małgorzata Sandzewicz, mgr Nataliia Khomutovska, mgr Łukasz Łach

    Podczas zajęć uczestnicy poznają świat cyjanobakterii, organizmów zamieszkujących najbardziej nieprzyjazne tereny naszej planety. Opowiemy o tym co sprawiło, że skolonizowały pustynne kamienie i jakie umiejętności pozwoliły im przetrwać w tych nietypowych warunkach. Uczestnicy samodzielnie wykonają preparaty z wyhodowanych cyjanobakterii endolitycznych, które będą oglądać pod mikroskopem świetlnym.

  • fizBadania procesów klimatycznych w Laboratorium Transferu Radiacyjnego

    Warsztat

    Zajęcia prowadzone będą w Laboratorium Transferu Radiacyjnego Zakładu Fizyki Atmosfery IGF UW mieszczącym się nad dachu budynku Wydziału Fizyki UW. Dotyczyć będą wpływu aerozolu atmosferycznego na system klimatyczny.  Demonstrowane będą różne techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli oraz ich wpływu na system klimatyczny.  Pokażemy jak zbudować prosty czujnik smogu i opowiemy jak włączyć się w monitoring jakości powietrza, który realizowany jest w kilkudziesięciu szkołach w ramach projektu edu.polandaod.pl.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizChmura w warunkach kontrolowanych

    Warsztat

    W ramach zajęć prowadzonych w Zakładzie Fizyki Atmosfery IGF UW pokażemy, w jaki sposób tworzymy i badamy chmury w warunkach laboratoryjnych. Opowiemy o procesach fizycznych zachodzących w chmurach oraz w ich otoczeniu, o tym jak miesza się powietrze suche z powietrzem chmurowym oraz jakie są tego konsekwencje.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • bioKlonowanie roślin

    Warsztat, Prowadzący: mgr Małgorzata Palusińska

    Czym tak naprawdę jest klonowanie roślin i w jakim celu się je stosuje? Uczestnicy warsztatów zobaczą na własne oczy jak przebiega hodowla roślin w warunkach in vitro. Dodatkowo każdy przygotuje swoją roślinkę (klona), którą będzie mógł zabrać ze sobą.

  • fizbiocheKolorowy świat roślin okiem biofizyka

    Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej

    Widzimy rzeczy wokół nas, ponieważ światło odbija się od przedmiotów i trafia do naszych oczu. Światło słoneczne albo światło żarówki wydaje się białe, ale naprawdę składa się ze wszystkich kolorów tęczy. Kolor powstaje, gdy substancja pochłania promieniowanie tylko o określonych długościach fali z zakresu światła widzialnego, jednocześnie odbijając pozostałą jego część. Rośliny zawierają wiele substancji nadających im kolor. Szczególnie właściwości charakteryzują barwniki z grupy chlorofili oraz antocyjanów. Chlorofile odpowiadają za zieloną barwę liści, natomiast antocyjany znajdują się między innymi w liściach kapusty czerwonej i w wielu owocach (czarne porzeczki, maliny, aronie, jeżyny, winogrona).

    Uczestnicy pokazu zapoznają się ze zjawiskiem absorpcji (pochłaniania światła) oraz metodą pomiaru widm absorpcyjnych. Dowiedzą się także, jakie są charakterystyczne cechy budowy chemicznej związku posiadającego barwę. Samodzielnie wyekstrahują barwniki z roślin oraz zbadają wpływ różnych czynników na zmianę koloru uzyskanych roztworów. Będą mieli też możliwość zapoznania się z podstawowymi metodami rozdziału mieszanin chemicznych z wykorzystaniem chromatografii cienkowarstwowej TLC.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • biochefizLaboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych

    Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Kargul

    Uczestnicy zapoznają się praktycznie z ekstremofilnymi organizmami fotosyntetycznymi i przeprowadzą krótki eksperyment nad zbadaniem aktywności fotosyntetycznej ekstremofilnych alg, używając specjalistycznego sprzętu dostępnego w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Równolegle, uczestnicy zapoznają się praktycznie z konstrukcją i pomiarem aktywności biohybrydowego "sztucznego liścia" na bazie białka konwertującego energię słoneczną, fotosystemu I, unieruchomionego na elektrodach grafenowych i krzemowych. Zapraszamy!

    Od 12 lat

    - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • infmatMachine Learning w biologii i medycynie, czyli co domyślny komputer może powiedzieć nam o chorych

    Warsztat, Prowadzący: Piotr Śliwa

    Na warsztatach wprowadzę w tematykę uczenia maszynowego - w ostatnich latach dzięki sztucznej inteligencji komputerom udaje się wygrywać z ludźmi w gry planszowe (np. Go), są w stanie zoptymalizować funkcjonowanie magazynu lepiej niż jakikolwiek człowiek. Komputery zaczęły mówić ludzkim głosem (synteza mowy) i językami świata (Google Translate). Co jednak dzieje się na froncie medycyny? Czy ostatnie przełomowe odkrycia zmienią współczesną medycynę? Na warsztatach wprowadzę podstawowe pojęcia z klasycznego uczenia maszynowego oraz z sieci neuronowych w kontekście biologii i medycyny. Postaramy się razem stworzyć podstawowy model w Pythonie (nie jest wymagana znajomość programowania).

  • geoMente et Malleo – czyli początki wiedzy geologicznej.

    Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk, dr Paulina Leonowicz

    Praca geologa bywa żmudna i skomplikowana. Ale bez wzgledu na wszytko każdemu jest potrzebna umiejętność rozpoznawania skał i skamieniałości.

    Warsztaty uchylą rąbka wiedzy geologicznej jak rozróżnić podstawowe typy skał i jakich narzędzi używa geolog w terenie aby nie popełnić błędu.

  • geoNano fazy – przyszłość nauki.

    Warsztat, Prowadzący: dr Arkadiusz Gąsiński

    Poznasz jedną z podstawowych technik analitycznych, która umożliwia badanie nanostruktur i nanominerałów. Dowiesz się dlaczego badania w skali nano są tak ważne przy poszukiwaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • fizbioPokazy rejestracji EEG i działania interfejsów mózg-komputer

    Warsztat, Prowadzący: Anna Chabuda i Marian Dovgialo

    Interfejs mózg-komputer (BCI) to system umożliwiający sterowanie komputerem bez użycia mięśni, tzn. bez klawiatury, myszki itp. Bodźce zewnętrzne (np. wyświetlane obrazki, dźwięki ) i wewnętrzne (np. obliczenia matematyczne w pamięci) wytwarzają fale mózgowe o różnych  cechach. BCI mierzy sygnał EEG, wydobywa z niego owe cechy i na ich podstawie  klasyfikuje zamiar użytkownika. Ten wynik klasyfikacji  wykorzystywany jest do sterownia - wydawania poleceń komputerowi.  Pokaz to okazja do dowiedzenia się czym jest sygnał EEG i jak działają  interfejsy mózg-komputer stworzone przez ekspertów z dziedziny Neuroinformatyki Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 
    Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję skorzystania z komunikatora, przygotowywanego z myślą o osobach niepełnosprawnych, w szczególności w tzw. stanie zamknięcia, sterowanego przez interfejs mózg-komputer.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizSondowanie aerozoli atmosferycznych z powierzchni Ziemi, samolotów badawczych i satelity.

    Warsztat

    Demonstracja jednego z najnowocześniejszych na świecie zautomatyzowanych lidarów atmosferycznych Instytutu Geofizyki WF UW. Unikatowa możliwość zobaczenia urządzenia 'od środka'. Zasady działania urządzenia i zalety zdalnego sondowania aerozoli. Rodzaje własności optycznych aerozoli atmosferycznych jakie można mierzyć do wysokości nawet 30 km nad Ziemią. Wykorzystanie lidarów naziemnych, na samolotach badawczych i satelitarnych.

    Dla zainteresowanych możliwość włączenia w projekty lidarowe (kontakt: iwona.stachlewska@fuw.edu.pl)

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • geoSurrealistyczne obrazy czyli geologiczne kolaże.

    Warsztat, Prowadzący: dr Justyna Domańska-Siuda

    Zobaczysz to czego nie widać gołym okiem w skale. Poznasz minerały tworzące barwne mozaiki i niespotykane wzory, których nie powstydziłby się  najlepszy malarz. Dowiesz się jakie informacje potrafi wyłuskać z tego geolog. Zabierzesz ze sobą samodzielnie wykonane fotografie skał i mikroskamieniałości.

  • fizbiocheWizyta w Laboratorium Chemii Bioorganicznej

    Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Nukleotyd

    W Laboratorium Chemii Bioorganicznej prowadzone są badania nad syntezą, właściwościami i zastosowaniami modyfikowanych nukleotydów (analogów końca 5’ mRNA - kapu, trifosforanów nukleozydów, nukleotydocukrów, fosfosiarczanów nukleozydów i innych).

    Głównym celem naszych badań jest tworzenie narzędzi do poznawania i zgłębiania procesów biologicznych, w które nukleotydy są zaangażowane, jak również poszukiwanie nowych czynników terapeutycznych opartych na strukturze nukleotydów i kwasów nukleinowych. Opracowujemy nowe metody syntezy chemicznej i enzymatycznej nukleotydów i ich analogów. Prowadzimy badania nad syntezą i właściwościami nukleotydów modyfikowanych na różne sposoby w obrębie reszty fosforanowej. Projektujemy analogi nukleotydów, zwiększające stabilność mRNA oraz trwałe w warunkach komórkowych inhibitory biosyntezy białka. Syntetyzujemy nukleotydy znakowane fluorescencyjnie, nukleotydy zawierające znaczniki powinowactwa, nukleotydowe sondy NMR i EPR. Tworzymy i badamy koniugaty nukleotydów z nano(bio)materiałami.

    Od 15 lat

    - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • matZagadki i eksperymenty matematyczne

    Warsztat, Prowadzący: studenci z seminarium "Popularyzacja matematyki"

    Zapraszamy do odwiedzenia kilku stoisk, przy których można będzie zmierzyć się z zagadkami i łamigłówkami matematycznymi, poeksperymentować z kostką Rubika, wstęgą Moebiusa i wieżami Hanoi oraz wytropić błędy w dowodach fałszywych twierdzeń.

    Będziemy na miejscu również podczas przerw w zajęciach, czyli od 13:45 do 15:00.

  • fizgeoZjawiska krasowe w skali mikro: powstawanie jaskiń w laboratorium

    Warsztat, Prowadzący: Agnieszka Środoń

    Będziemy badali proces powstawania jaskiń, budując mikro-jaskinię w laboratorium, korzystając z układu mikrofluidycznego. Rozpuszczając małą (3x3cm) szczelinę gipsową, pokażemy, że spontanicznie powstają w niej zalążki przyszłych korytarzy.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • infmatAbakus - najstarsze urządzenie rachunkowe

    Warsztat, Prowadzący: Bartek Klin

    Nauczymy się liczyć na starożytnym abakusie, przy okazji odkrywając, że rzymska notacja liczbowa ma więcej sensu niż się to z pozoru wydaje. Na koniec nasze abakusy będzie można zjeść.

  • infmatDlaczego ten program działa?

    Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

    Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Inny sposób polega na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować. Jak tego typu narzędzia działają, będzie się można przekonać na zajęciach.

  • geoNie tylko „Mente et malleo”, ale magnesem i kwantem.

    Warsztat, Prowadzący: dr hab. Sławomir Ilnicki, dr Rafał Siuda, dr Witold Matyszczak

    Jak rozpoznać meteoryt i nie wziąć przypadkowego kawałka złomu za cenną próbkę materiału pozaziemskiego? Skąd wiemy, że skały obecnie dostępne na powierzchni Ziemi w swojej przeszłości były pogrążone na głębokości dochodzące do 120-150 km? Na naszych warsztatach pokażemy jak geolodzy wydobywają ze skały minerały, w których mogą znajdować się wskazówki mówiące o warunkach ich powstania. Dowiesz się także jakimi własnościami charakteryzuje się żelazo meteorytów i jakie są sposoby jego rozpoznania metodami analizy instrumentalnej.

  • matPrzekroje brył

    Warsztat, Prowadzący: Marta Szumańska

    Każde trzy niewspółliniowe punkty w przestrzeni wyznaczają płaszczyznę, w szczególności, każde trzy punkty na powierzchni sześcianu wyznaczają jego przekrój płaski. Na ogół jednak trudno sobie wyobrazić, jaki wielokąt otrzymamy w wyniku płaskiego cięcia sześcianu przeprowadzonego przez trzy zadane punkty. Pomóc w tym może narysowanie rzutu przekroju. Na warsztatach będziemy się uczyć kreślić rzuty przekrojów na rzutach sześcianu. Przy okazji zastanowimy się, jakie wielokąty możemy otrzymać w wyniku płaskich cięć sześcianów, a jakich nie.

    Uwaga: warto przynieść na zajęcia linijkę, ekierkę, ołówek i gumkę.

  • geoRzeczne meandry

    Warsztat, Prowadzący: dr Marcin Górka

    Podczas warsztatów ruszymy wraz z biegiem rzeki, od jej źródeł do ujścia. PPrzekonamy się co potrafi rzeka i jej nurt. Dowiemy się jakie powstają krajobrazy i formy geologiczne, a także jak można modelować je cyfrowo.

  • geobioTajemnice plastra miodu

    Warsztat, Prowadzący: mgr Magdalena Kruszyna

    Jakie tajemnice kryje w sobie popularny miód. Czego możemy dowiedzieć się oglądając ukryte w nim mikroskopijne pyłki. Odkryjemy słodką tajemnicę plastra miodu.

  • geoPraprzodkowie czyli gdzie można znaleźć skamieniałości - Koło Naukowe Paleobiologów Terenowych UW

    Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Paleobiologów Terenowych UW

    Życie sprzed milionów lat jest zawsze fascynującą zagadką. Ziema odkrywa przed nami swoje tajemnice dzięki zachownym skamieniałościom. Pokażemy gdzie można je znaleźć i jakich informacji nam dostarczają. Zapraszamy na konkursy z nagrodami.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • geoTajemnice kropli wody - Studenckie Koło Hydrogeologów

    Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Hydrogeologów

    Woda jest nam niezbędna do życia. Bez niej nie byłoby Ziemi jaką znamy. Ale woda to również smak i zapach, a także bardzo różny skład chemiczny. Pokazy pozwolą uczestnikom samodzielnie odkryć nieznane tajemnice kropli wody.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizchePodstawy działania współczesnej elektroniki

    Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe ,,Nanorurki''

    Zastawialiście się kiedyś jak działają sprzęty, których tak często używacie na co dzień? Smartfon, komputer, oświetlenie LED? A może jesteście ciekawi na jakiej zasadzie panele słoneczne przemieniają promienie słoneczne w energię elektryczną? Zobaczycie pierwszą skonstruowaną w historii diodę, przyjrzycie się zachowaniu metali w bardzo niskiej i wysokiej temperaturze oraz niezwykłemu działaniu światła na plaster krzemu. Przyjdźcie na nasz pokaz by dowiedzieć się więcej o krzemowej rewolucji i rozwoju elektroniki, która na zawsze odmieniła historię ludzkości.

    Bez ograniczeń wiekowych

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizchePokazy fizyko-chemiczne

    Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe ,,Nanorurki''

    Inżynieria nanostruktur to połączenie fizyki z chemią, dlatego chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka ciekawych pokazów ilustrujących zjawiska właśnie z tych dziedzin. Wśród tego znajdzie się kolorowa chemia, kilka rzadko obserwowanych zjawisk fizycznych, oraz trochę praktycznych rzeczy, jak drukarka 3D, czy struktury kwantowe. Zapraszamy!

    Bez ograniczeń wiekowych

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizinfPrezentacja łazika marsjańskiego

    Pokaz, Prowadzący: Zespół Łazika Marsjańskiego UW

    Łazik marsjański o nazwie "Anteros 2" jest tworzony przez studentów zrzeszonych w Zespole Łazika Marsjańskiego UW. Zadania, które przed nim postawiono to między innymi prowadzenie badań geologicznych, poruszanie się po trudnym terenie czy obsługa urządzeń za pomocą robotycznego manipulatora. Anteros 2 jest rozwinięciem konstrukcji stworzonej przez zespół w ubiegłym roku na międzynarodowe zawody University Rover Challenge. Członkowie zespołu zaprezentują łazik w działaniu oraz odpowiedzą na pytania zainteresowanych gości.

    Bez ograniczeń wiekowych

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • cheReakcje w całkowitych ciemnościach

    Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Doktorantów GRAFEN

    Czy można zobaczyć jak przebiega reakcja chemiczna? Oczywiście można. W wielu przypadkach. Ale czy można ją zobaczyć gdy będzie całkowicie ciemno? Przekonamy się o tym na pokazie reakcji w całkowitych ciemnościach.

    Bez ograniczeń wiekowych

    -

    Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

  • biocheKoło Naukowe Botaniki

    Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

    Doskonale wiemy, że w szkole lekcje na temat roślin bywają nudne. Jednak czy rośliny rzeczywiście nie mają nam nic ciekawego do zaoferowania? Serdecznie zapraszamy na stoisko KNB, gdzie przekonacie się jak rośliny potrafią nas zaskakiwać. Opowiemy Wam na ich temat różne mało znane ciekawostki. Jeśli będziecie mieli pytania dotyczące tego, co można robić poza nauką na studiach, także chętnie na nie odpowiemy!

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • bioMetoda naukowa w praktyce

    Stoisko, Prowadzący: dr Maria Zachwatowicz, dr Marcin Chrzanowski, mgr Joanna Lilpop, Pracownia Dydaktyki Biologii, Wydział Biologii UW

    Zajęcia wprowadzające do metody naukowej. Uczestnicy wezmą udział w pokazach oraz ćwiczeniach praktycznych, dotyczących warsztatu pracy przyrodnika.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • bioZakład Paleobiologii i Ewolucji

    Stoisko, Prowadzący: Łukasz Czepiński, Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

    Zajmujemy się badaniem zapisu kopalnego i przebiegu ewolucji. Opowiemy o pracach wykopaliskowych i najnowszych metodach rekonstrukcji świata sprzed milionów lat.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • biochefizgeoinfmatEscape Room - PAKAMERA

    Atrakcje

    Po przeprowadzce Wydziału Fizyki z ulicy Hożej do nowej siedziby na Kampusie Ochota zostało wiele rzeczy, z którymi nie wiedziano co zrobić. Zgromadzono je w jednym miejscu, do którego przez wiele lat nikt nie zaglądał. Jeden z naukowców, prof. Pakamerski, poprosił o pomoc w odnalezieniu bardzo istotnych notatek, które mogą mieć kluczowe znaczenie w jego najnowszych badaniach, a które zostały umieszczone przez pomyłkę w tym miejscu. Czy podejmiecie się wyzwania i pomożecie je odszukać?

    Atrakcja dla grup 3-5 osobowych - zapisu dokonuje przedstawiciel drużyny.

    Godzina rezerwacji oznacza godzinę wejścia do pokoju. Zbiórka – w holu głównym Wydziału Fizyki 10 min przed godziną rezerwacji.

    Od 15 lat

    - , - , - , - , - , - , - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • biochefizgeoinfmatSalon gier

    Atrakcje, Prowadzący: studenci Wydz. MIM

    Zmęczonych nadmiarem naukowych przeżyć zapraszamy do salonu gier i łamigłówek. Będzie można zmierzyć się z zagadkami logicznymi, a także spróbować swoich sił w rozgrywkach planszówek.

  • bioŚladami biologa

    Atrakcje, Prowadzący: mgr Małgorzata Palusińska

    Zawsze chciałeś/aś wiedzieć jak tak naprawdę wygląda praca naukowca i jak przeprowadzać własne eksperymenty? Jeżeli tak, ta wycieczka jest właśnie dla Ciebie. Podczas krótkiej wędrówki zobaczysz jakie badania prowadzone są w naszym laboratorium poznasz także tajniki pracy biologa.

  • fizZwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów

    Atrakcje

    Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.