Kampus Ochota
Uniwersytet Warszawski
Sobota 08.04.2017
Start godz. 11:00
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5
Wyczyść filtry
Dziedzina:
BiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematyka
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Godzina:

 • BioCheFizGeoInfMatInauguracja: Dziekani o swoich wydziałach

  Wykład

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioJak mądrze użyć kodu genetycznego?

  Wykład, Prowadzący: dr Takao Ishikawa

  “Kod genetyczny” to sformułowanie, które weszło niemal do powszechnego użytku. Można je spotkać w doniesieniach prasowych, przepisach prawa, nie wspominając o artykułach popularnonaukowych. Ale czy na pewno “kod genetyczny” jest stosowany prawidłowo? Na wykładzie dowiemy się jak biolodzy rozumieją to sformułowanie i jakie fascynujące rzeczy można robić korzystając z “kodu genetycznego”. Po wysłuchaniu wykładu, “kod genetyczny” na pewno nabierze więcej sensu!

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizCheKwazicząstki - model standardowy kwazi-Wszechświata

  Wykład, Prowadzący: dr hab. Jacek Szczytko

  Nasz materialny świat zbudowany jest z atomów. Z kolei atomy składają się z elektronów (rodzaj leptonów), protonów, neutronów, które z kolei złożone są z kwarków, a stabilność zawdzięczają bozonom. Budowę Wszechświata opisuje model standardowy (pomijając „drobny problem” ciemnej materii). W kryształach można spotkać inne cząstki, odpowiadające elementarnym wzbudzeniom atomów tworzących sieć krystaliczną: nawet elektron w półprzewodniku to kwazi-cząstka – choć ma ładunek elektronu, to jest 100 razy lżejszy niż „zwykły” elektron. Są też kwazi-elektrony bezmasowe, elektrony o ładunku dodatnim (tzw. „dziury”), są ekscytony – taki kwazi-wodór złożony z elektronów i dziur, biekscytony (kwazi-cząsteczka kwazi-wodoru), triony, fonony, palzmony, magnony, polaritony i wiele wiele innych cząstek zbudowanych z kilku elementarnych, „standardowych” wzbudzeń materii skondensowanej. O praktycznych pożytkach jakie mamy z tego kwazi-Wszechświata i o tym jak samemu odkryć kwazicząstkę jest ten wykład.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • ChePerfumy. Magia zapachu

  Wykład, Prowadzący: lic. Piotr Dzwoniarek, dr Agnieszka Siporska

  Oddziaływanie zapachów na nasz zmysł węchu jest procesem niezwykle złożonym, skomplikowanym, i nie do końca jeszcze poznanym. W trakcie wykładu omówiony zostanie mechanizm działania węchu, rodzaje substancji zapachowych, ich otrzymywanie a także sposób tworzenia kompozycji zapachowych. Przybliżona zostanie też historia perfum. Uczestnicy będą mieli okazję powąchać wiele ciekawych i niezwykłych substancji zapachowych używanych w przemyśle perfumeryjnym.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • GeoBioMazowsze – raj geologa

  Wykład, Prowadzący: prof. dr hab. Andrzej Kozłowski

  Aby poznać bardzo wiele procesów i form geologicznych, nie trzeba wędrować w góry lub do kamieniołomów. Wystarczy uważnie rozejrzeć się wokół siebie – i to zamierzamy zrobić na Mazowszu. Dostrzeżemy niezwykłe krajobrazy wydmowe, zadziwiającą różnorodność przepływów wody w rzekach i formy, które wtedy powstają. Przyjrzymy się cennym „przechowalniom wody” – mokradłom. Poznamy wielką różnorodność skał wszelkiego pochodzenia: osadowych, magmowych i metamorficznych, a także ich wykorzystanie. Sprawdzimy, czy naprawdę lodowiec pozwolił przez wiele stuleci otrzymywać mąkę i kaszę, a także jakie są inne jego upominki. Całość  przyprawimy słoną wodą z dużych głębokości...

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • MatInfO remisach i strategiach w grze planszowej HEX

  Wykład, Prowadzący: Filip Murlak

  Hex jest jedną z najprostszych i jednocześnie jedną z najciekawszych z matematycznego punktu widzenia gier planszowych. Rozgrywka heksa jest prowadzona na romboidalnej planszy złożonej z sześciokątnych pól. Na wykładzie zastanowimy się nad możliwością remisu, poszukamy strategii wygrywających i sprawdzimy, czy gra jest sprawiedliwa. Przy okazji poznamy podstawowe zagadnienia teorii gier.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • InfMatA jednak się da, czyli o kryptografii z kluczem publicznym

  Wykład, Prowadzący: Tomasz Kazana

  Szyfrowanie jest niemal tak stare jak świat. Wymyślono setki jeżeli nie tysiące różnych (lepszych lub gorszych) szyfrów. Przez stulecia wszystkie te szyfry miały jedną wspólną cechę: osoby komunikujące musiały, zanim się skomunikują, wymienić się potajemnie jakimś sekretem, tzw. kluczem. Założenie to wydawało się nieuniknione. A jednak...

 • MatO zagadnieniach sprawiedliwego podziału

  Wykład, Prowadzący: Paweł Goldstein

  Wszyscy chyba wiemy, jak podzielić pizzę między dwie osoby tak, by żadna nie mogła czuć się skrzywdzona: jedna kroi pizzę na 2 części, a druga wybiera część, która jej przypadnie.
  Co jednak zrobić, gdy biesiadników jest więcej - troje? Czworo? A do tego jedna z osób nie lubi pepperoni, a za to uwielbia oliwki? I czy sprawiedliwy podział sprawi, że nikt z jedzących nie będzie zazdrościł pozostałym?

 • InfMatStudia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki

  Wykład, Prowadzący: Marcin Engel

  Opowiem, jakie kierunki można studiować na Wydziale MIM, jakie zdobywać dyplomy, gdzie można pojechać na staż albo stypendium i gdzie później pracować. Przekonam Was, że warto studiować na MIM, choć studia nie zawsze są miłe, łatwe i przyjemne.

 • FizBroń jądrowa w walce z fałszerzami win

  Wykład, Prowadzący: dr Paweł Napiorkowski

  Wykład popularnonaukowy przedstawiający wykorzystanie metod fizyki jądrowej do określania wieku różnych obiektów (w tym win).

 • MatJak zdobyć Nobla z matematyki – o Johnie Nashu i Lloydzie Shapley'u

  Wykład, Prowadzący: Jacek Miękisz

  W czasie wykładu podany zostanie przepis na to jak matematyk może zdobyć nagrodę Nobla. Mówiąc krótko powinien zajmować się teoria gier. Konstruktywnych przykładów dostarczają John Nash i Lloyd Shapley.

 • MatCienie matematyczne

  Wykład, Prowadzący: Zbigniew Marciniak

  Wykład ilustruje w przystępny sposób idee, leżące u podstaw tzw. geometrii rzutowej. Jest to geometria opisująca te własności figur, które zachowują się przy rzutach figur na płaszczyznę; będzie zatem mowa o związkach figur z ich cieniami. Wprawdzie odległości oraz kąty przy rzutowaniu ulegają zwykle deformacji, to jednak pewnym własnościom udaje się przetrwać. Wykorzystanie tych własności pozwala na zadziwiająco proste rozwiązania niektórych zadań geometrycznych.

 • MatTrzy wymiary na płaskich obrazach

  Wykład, Prowadzący: Przemysław Kiciak

  Tematem wykładu są cechy obrazu, które sprawiają, że osoba oglądająca obraz widzi na nim obiekty trójwymiarowe. Składają się na to m.in. rzutowanie, perspektywa powietrzna, oświetlenie, cienie, widzenie stereoskopowe i ruch; wszystkie te elementy są w wykladzie ilustrowane przykładami. Dostrzeganie trójwymiarowych obiektów na płaskich obrazach jest ścisle związane ze sposobem, w jaki działa ludzki zmysł wzroku.

 • BioCheBiolog u kosmetyczki

  Warsztat, Prowadzący: Tomasz Kalinowski

  Na zajęciach dowiecie się jak łatwo można zrobić zwyczajny krem przy minimalnym nakładzie praca i spróbujecie swoich sił w kosmetyce. Dodatkowo usłyszycie, jak wiele zastosowań mają zioła, które możecie znaleźć na każdym kroku i jak proste jest ich stosowanie. Zachęcamy i zapraszamy! 

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • CheFizCzym jest krystalografia? Zajęcia w Laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego

  Warsztat, Prowadzący: mgr Grzegorz Cichowicz, mgr Sylwia Kutyła

  Kto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!

  Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach z pogranicza chemii i krystalografii, a wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny i proszkowy) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.

 • BioTajemnice torfowisk

  Warsztat, Prowadzący: dr Monika Mętrak

  Torfowiska to podmokłe obszary, na których odkładają się osady, powstające głównie z rosnących tam roślin. Ten typ osadów organicznych nazywamy torfem. Jedną z podstawowych roślin torfotwórczych jest mech torfowiec, charakteryzujący się ciekawą budową, nietypowym sposobem wzrostu oraz szeregiem przystosowań do gromadzenia wody. Mech torfowiec ma również swoje sposoby na pozbywanie się konkurencji.

  Same osady, powstające między innymi z udziałem mchu torfowca, mają również szereg ciekawych cech. Dzięki konserwującym właściwościom torfów, zachowuje się w nich sporo „informacji”, na podstawie których można odtworzyć warunki panujące na torfowisku nawet kilka tysięcy lat temu, w czasie, gdy odkładała się konkretna warstwa torfu.  Do zachowanych w torfie „informacji” należą m.in. pozostałości roślin, grzybów, glonów, a nawet zwierząt; a także specyficzne substancje chemiczne, świadczące o występowaniu konkretnych organizmów żywych lub o występowaniu konkretnych warunków środowiska.

  Ekosystemy torfowisk pełnią ważną rolę w środowisku. Pomagają regulować stosunki wodne na danym obszarze. Są również miejscami występowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków.

  Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki budowy i funkcjonowania mchu torfowca, dowiedzą się dlaczego torfy uważane są za „archiwa przyrody” oraz skąd biorą się ich doskonałe właściwości konserwujące. Wspólnie spojrzymy w twarz człowieka z Tollund, najlepiej zachowane oblicze w historii, poznamy też inne mumie torfowe. Na koniec wspólnie zastanowimy się dlaczego warto chronić torfowiska.

 • BioZachowania zwierząt wodnych. Czy ryba może mieć własną osobowość?

  Warsztat, Prowadzący: mgr Magdalena Rusiłowicz

  Celem warsztatów będzie prezentacja eksperymentów behawioralnych na zwierzętach wodnych. Uczestnicy podzieleni na 3 grupy będą mieli szansę samodzielnie przeprowadzić eksperymenty na rakach oraz rybach, a następnie zaprezentować krótko wyniki swojej pracy pozostałym osobom. Uczestnicy warsztatów w trakcie eksperymentów odpowiedzą na pytanie czy raki i ryby mają własną osobowość, czy istnieje coś takiego jak wybiórczość pokarmowa u ryb oraz jak wygląda u nich kwestia polowania w obliczu zagrożenia. Osoby biorące udział w zajęciach będą miały okazję własnoręcznie przygotować układ eksperymentalny, wybrać oraz umieścić w nim zwierzęta, zanotować wyniki, a następnie pokrótce przeanalizować je i przedstawić grupie.

 • FizBadania smogu w Laboratorium Transferu Radiacyjnego IGF

  Warsztat

  Zajęcia prowadzone będą w Laboratorium Transferu Radiacyjnego Zakładu Fizyki Atmosfery IGF UW mieszczącym się nad dachu budynku Wydziału Fizyki UW. Dotyczyć będą wpływu aerozolu atmosferycznego na system klimatyczny.  Demonstrowane będą różne techniki pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli oraz ich wpływu na system klimatyczny.  Pokażemy jak działa lidar/ceilometr czy fotometr słoneczny. Opowiemy jak włączyć się w monitoring jakości powietrza, który realizowany jest w kilkudziesięciu szkołach w ramach projektu edu.polandaod.pl.

  Od 12 lat

  - , -

  Stary budynek Wydziału Fizyki, ul. Pasteura 7

 • BioBijące serce Daphnia w 3D

  Warsztat, Prowadzący: mgr Joanna Tałanda, mgr Ewa Babkiewicz

  Warsztaty polegają na wykorzystaniu systemu monitorów, binokularu i okularów umożliwających obserwacje obrazu w 3D, podczas którego można oglądać rozwielitkę - Daphnia na żywo po binokularem w trójwymiarze. 

 • CheChemiczna kuchnia

  Warsztat, Prowadzący: dr Krzysztof Stolarczyk

  Warsztaty dla dzieci w wieku 4-9 lat (ale starsi też mogą się świetnie bawić), podczas których uczestnicy wykonują proste eksperymenty chemiczne używając nietoksycznych i całkowicie bezpiecznych odczynników chemicznych, które na co dzień są obecne w naszym życiu np. soda, olej, ocet, mleko, barwniki spożywcze.

  Forma warsztatu jest otwarta.

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą wziąć udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • FizCheCo kryształ ma w środku? – laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej

  Warsztat, Prowadzący: Mateusz Tokarczyk, Grzegorz Kowalski

  W ramach wizyty w laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej będzie można dowiedzieć się jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, zapoznać się z budową i obsługą dyfraktometru rentgenowskiego. Uczestnicy będą mieć okazję przeprowadzić pomiar pozwalający sprawdzić poprawność prawa Bragga oraz wyznaczyć na jego podstawie stałe sieci krystalicznej grafitu/krzemu.

  Od 15 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • BioCheJak i po co bada się krew?

  Warsztat, Prowadzący: dr Marta Polańska, dr Aleksandra Skawina

  Tematem zajęć będzie krew. Podczas warsztatu będzie można dowiedzieć się wiele na temat tej tkanki, np. dlaczego krew jest czerwona, czy biała krwinka naprawdę jest biała, co krew może nam „powiedzieć” o kondycji organizmu. W czasie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość przeprowadzenia podstawowych badań krwi, standardowo wykonywanych w laboratoriach analitycznych. Wykonają rozmaz i barwienie komórek krwi oraz oznaczą hematokryt. Własnoręczne wykonanie tego typu oznaczeń ułatwi zrozumienie oraz interpretację wyników własnych badań. W celu rozszerzenia wiedzy przeprowadzimy analizę porównawczą krwi różnych grup zwierząt kręgowych: ryby, ptaka i ssaka.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • BioKapsuły czasu? Banki nasion.

  Warsztat, Prowadzący: dr Danuta Solecka, dr Alicja Sobkowiak

  Długotrwałe przechowywanie materiału roślinnego (nasion, ziaren pyłku, cebul, bulw czy pąków) w bardzo niskiej temperaturze (w zakresie od -150° do -196°C) bez utraty żywotności jest jedną z metod przechowywania materiału genetycznego gatunków rzadkich i zagrożonych lub cennych dla uprawy. Przechowywanie materiału o wysokiej aktywności metabolicznej lub dużej zawartości wody wymaga stosowania specjalnych procedur podczas zamrażania, natomiast tkanki tzw. powietrznie suche (np. nasiona) nie wymagają stosowania tak skomplikowanych metod.

  Celem pokazu jest porównanie przeżywalności nasion powietrznie suchych i nasion napęczniałych w wodzie po przemrożeniu ich do temperatury ciekłego azotu. Każdy uczestnik wykona własne doświadczenie.

 • GeoMente et Maleo

  Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk

  Leżące przy drodze kamienie, głazy narzutowe Mazowsza, dymiące wulkany czy fascynujące masywy górskie mają ze soba wiele wspólnego. Wszystkie sa zbudowane ze skał, lecz ich wygląd i pochodzenia są zazwyczaj zupełnie różne. Każdy będzie mógł dowiedzieć się jak rozpoznawać podstawowe typy skał i okreslić ich sposób powstania.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • FizGeoModelowanie sejsmiczne struktury skorupy

  Warsztat, Prowadzący: Monika Wilde-Piórko

  Najgłębszy odwiert geologiczny na świecie na Półwyspie Kolskim sięgnął głębokości 12 km. Badanie głębszych warstw Ziemi może się odbywać tylko pośrednio poprzez interpretację fal sejsmicznych generowanych przez silne trzęsienia ziemi. Warsztaty będą polegały na określeniu przez uczestników dwuwymiarowego modelu skorupy ziemskiej na podstawie sekcji sejsmicznych (kolekcji sejsmogramów) przy pomocy programów do liczenia propagacji fal sejsmicznych w ośrodku wielowarstwowym oraz wizualizacji modeli sejsmicznych.

 • GeoNano fazy – przyszłość nauki

  Warsztat, Prowadzący: dr Arkadiusz Gąsiński

  Warsztaty przybliżą jedną z podstawowych technik analitycznych, która umożliwia badanie nanostruktur i nanominerałów. Uczestnik dowie się dlaczego badania w skali nano są tak ważne między innymi przy poszukiwaniu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Zobaczy niewidoczne dla oka cechy minerałów i substancji używanych w życiu codziennym, w których skład wchodzą.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • FizMatOrigami matematyczne

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Waluk, Maciej Karczmarczyk

  Piękno modeli z kolorowego papieru, z których część zostanie wykonana własnoręcznie przez uczestników warsztatów, posłuży nam za pretekst i pomoc w poznaniu piękna matematycznych teorii klasyfikujących bryły sztywne i opisujących ich strukturę. Stąd zaś zaskakująco krótka droga wiedzie do niebanalnych teorii fizycznych, zajmujących się tak nieuchwytnymi pojęciami jak energia, czy ładunek elektryczny...

  Bez ograniczeń wiekowych

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • GeoRzeczne meandry

  Warsztat, Prowadzący: dr Marcin Górka

  Rzeka to nie tylko kojacy szum płynącej wody, ale także niespotykana siła, która kształtuje krajobraz jej najblizszego otoczenia. Warsztaty pokażą jakie procesy geologiczne mogą zachodzić w korycie rzecznym i na jego brzegach, a ich uczestnicy będa mogli samodzielnie modelować intensywność i róznorodność tych procesów nie tylko w sposób analogowy ale także cyfrowy.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • GeoSurrealistyczne obrazy czyli piękno wnętrza skały

  Warsztat, Prowadzący: dr Justyna Domańska-Siuda

  Nawet najpospolitsze skały potrafią nas zaskoczyć. Dzieki specjalnie przygotowanym preparatom, przy użyciu wysokiej klasy mikroskopu będzie można obejrzeć minerały tworzące barwne mozaiki i niespotykane wzory, których nie powstydziłby się  najlepszy malarz.  Każdy zabierze ze sobą samodzielnie wykonane fotografie skał i mikroskamieniałości, które mogą stać się oryginalną tapetą w smartfonie czy komputerze. Dla geologa takie badania to źródło bardzo cennych informacji, które są ważne w życiu każdego z nas.

  Od 15 lat

  - , - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • FizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego

  Warsztat

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Zbadamy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Zaprezentujemy też symulację pracy reaktora jądrowego.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • CheBazar chemiczny

  Warsztat, Prowadzący: dr Sylwia Żołądek

  Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

  Forma warsztatu jest otwarta.

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • BioBiologia w skali mikro

  Warsztat, Prowadzący: doktoranci Instytutu Mikrobiologii

  Mikroorganizmy, choć wszędobylskie, rzadko goszczą na łamach szkolnych podręczników do biologii. Stąd wielu osobom trudno wyobrazić sobie pracę mikrobiologów. Większość zakłada, że skoro badają oni coś, czego nie widać, to całe życie spędzają przy mikroskopie. Nic bardziej mylnego!

  Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami wykorzystywanymi przez mikrobiologów w ich codziennej pracy. Poznają w praktyce zasady pracy sterylnej, obejrzą bakterie w skali makro i mikro oraz wykonają własne posiewy bakteryjne. Integralną częścią warsztatów będzie zwiedzanie laboratoriów, w których na co dzień pracują mikrobiolodzy i biolodzy molekularni z Zakładów Genetyki Bakterii, Mikrobiologii Stosowanej i Wirusologii.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • FizChmura w warunkach kontrolowanych

  Warsztat

  W ramach zajęć prowadzonych w Zakładzie Fizyki Atmosfery IGF UW pokażemy, w jaki sposób tworzymy i badamy chmury w warunkach laboratoryjnych. Opowiemy o procesach fizycznych zachodzących w chmurach oraz w ich otoczeniu, o tym jak miesza się powietrze suche z powietrzem chmurowym oraz jakie są tego konsekwencje.

  Od 12 lat

  - , -

  Stary budynek Wydziału Fizyki, ul. Pasteura 7

 • BioFizCiekawostki ze świata białek - warsztaty w Interdyscyplinarnym Laboratorium Biologii i Biofizyki Molekularnej

  Warsztat, Prowadzący: dr Renata Grzela

  Wizyta w Interdyscyplinarnym Laboratorium Biologii i Biofizyki Molekularnej połączona z prezentacją różnych technik wykorzystywanych do badaniach struktury białek oraz ich oddziaływań z ligandami. Uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń, które pokażą ciekawe właściwości białek oraz różnorodne możliwości stosowanych metod eksperymentalnych.

  Od 15 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • BioInfDNA molekuła życia - warsztaty w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów CeNT

  Warsztat, Prowadzący: mgr inż. Marta Borowiec

  Badania prowadzone w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów mają charakter interdyscyplinarny z pogranicza biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Laboratorium zajmuje się badaniami struktury, funkcji i ewolucji białek oraz ich oddziaływań z ligandami. Obszarem zainteresowań zespołu w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów są również badania genomiczne prowadzone z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji.

  Przygotowana prezentacja obejmuje zajęcia praktyczne (izolacja DNA z bakterii, analiza restrykcyjna i elektroforetyczna) oraz zajęcia teoretyczne z podstawowych zasad składania fragmentów DNA po sekwencjonowaniu.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • BioCheFizFotosynteza i sztuczny liść w warunkach ekstremalnych - warsztaty w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Joanna Kargul

  Uczestnicy zapoznają się praktycznie z ekstremofilnymi organizmami fotosyntetycznymi i przeprowadzą krótki eksperyment nad zbadaniem aktywności fotosyntetycznej ekstremofilnych alg, używając specjalistycznego sprzętu dostępnego w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Równolegle, uczestnicy zapoznają się praktycznie z konstrukcją i pomiarem aktywności biohybrydowego "sztucznego liścia" na bazie kompleksu fotosystemu I, unieruchomionego na elektrodach grafenowych i krzemowych. Zapraszamy!   

  Od 6 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • GeoGeoinformacja 3D

  Warsztat, Prowadzący: dr Marcin Stępień

  Otaczający nas świat możemy postrzegać jako otaczające nas dane czy informacje. Ktoś kiedyś obliczył, że ponad 80% tych informacji ma ścisłe odniesienie do przestrzeni i możemy je nazywać geoinformacjami. Dziedzinę wiedzy, która się nimi zajmuje nazywamy geoinformatyką. Czerpie ona pełnymi garściami z technik GIS (Geographic Information Systems). Na warsztatach użyjemy technik GIS by wykonać model 3D wybranego fragmentu terenu. Obejrzymy go z każdej strony na ekranie komputera i spróbujemy go przeanalizować.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • FizInfInterfejs mózg-komputer

  Warsztat, Prowadzący: Anna Chabuda i Jarosław Żygierewicz

  W czasie spotkania opowiemy o tym jak można komunikować się z komputerem bez używania mięśni.
  Odpowiemy na pytania:
  - jakie efekty wykorzystujemy do stworzenia interfejsu?
  - jakie urządzenia są do tego potrzebne?
  - do czego taki interfejs może być przydatny?
  Na ochotniku zademonstrujemy prototypowe rozwiązanie opracowane w Zakładzie Fizyki Biomedycznej IFD FUW.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioFizInfMatJak zbudować biologiczną maszynę molekularną? - warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych w Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Joanna Sułkowska, dr Wanda Niemyska, mgr Paweł Dąbrowski-Tumański

  Zeszłoroczne nagrody Nobla z chemii i fizyki zostały przyznane między innymi za wykorzystanie zapętleń do konstrukcji maszyn molekularnych (chemia) oraz odkrycia egzotycznych form materii (fizyka). Nasze badania pokazują, iż różnego rodzaju zapętlenia także występują w białkach. Podczas zajęć opowiemy o zawęźlonych i lassowych białkach oraz sami zbadamy takie obiekty. Białko zamienimy na łańcuch choinkowy. Skomplikowane wzory zamienimy na wstążki, liny, sznury i bańki mydlane, aby każdy uczestnik mógł sam zidentyfikować zawęźlenia w białkach. Zasiądziemy do komputerów i zbadamy prawdziwe białko.

  Od 6 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • FizMatNajkrótsza droga do najlepszego efektu - Warsztaty z optymalizacji i teorii gier

  Warsztat, Prowadzący: Tomasz Smołka, Marcin Zając

  W ramach naszych warsztatów chcielibyśmy zainteresować uczestników prostymi zagadnieniami z dwóch dziedzin matematyki mające szerokie zastosowanie w życiu codziennym, tj. teorii optymalizacji i teorii gier. W skrócie, teoria optymalizacji bada w jaki sposób dany proces przeprowadzić w sposób najbardziej efektywny (np. jak zbudować najbardziej ekonomiczny silnik), natomiast teoria gier zajmuje się podejmowaniem decyzji w układach z wieloma uczestnikami (graczami), z których każdy ma pewne preferencje, określające jego sposób działania. Obydwie teorie znajdują liczne zastosowania m.in. w ekonomii (podejmowanie decyzji przez uczestników rynku), biologii czy badaniach nad sztuczną inteligencją. Za prace w tej dziedzinie przyznano wiele nagród (m.in. Nagroda Nobla z ekonomii dla Johna Nasha, bohatera filmu „Piękny umysł”). W czasie warsztatów przedstawimy podstawowe pojęcia teorii optymalizacji i teorii gier oraz zaprosimy uczestników do udziału w przygotowanych przez nas grach. Pokażemy ich zastosowania m. in. w grach komputerowych.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • GeoNie tylko „Mente et malleo”, ale magnesem i kwantem

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Sławomir Ilnicki, dr Rafał Siuda, dr Witold Matyszczak

  Jak rozpoznać meteoryt i nie wziąć przypadkowego kawałka złomu za cenną próbkę materiału pozaziemskiego? Skąd wiemy, że skały obecnie dostępne na powierzchni Ziemi w swojej przeszłości były pogrążone na głębokości dochodzące do 120-150 km? Na naszych warsztatach pokażemy jak geolodzy wydobywają ze skały minerały, w których mogą znajdować się wskazówki mówiące o warunkach ich powstania. Dowiesz się także jakimi własnościami charakteryzuje się żelazo meteorytów i jakie są sposoby jego rozpoznania metodami analizy instrumentalnej.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • BioOchota na Grzyby

  Warsztat, Prowadzący: Marta Wrzosek, Michał Gorczak, Alicja Okrasińska, Igor Siedlecki

  Podczas warsztatów odwiedzający będą mieli okazję nie tylko zapoznać się z grzybami jakie mogą trafić do jesiennego koszyka, ale także dowiedzieć się jakie z nich porażają biedronki a jakie żyją w mrowiskach. Planowane zajęcia ukażą niezwykłą różnorodność Fungi, która w laboratorium na Ochocie badana jest na co dzień. Za prawidłowo wykonane zadania uczestnicy będą otrzymywali niewielkie grzybowe podarki.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • BioPrzezroczysty mózg w Laboratorium Neurobiologii Molekularnej - warsztaty w Laboratorium Neurobiologii Molekularnej

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Marta Wiśniewska

  Czy słyszeliście o przezroczystym mózgu? Czy wiecie, że neurony można hodować na szalkach? W naszym laboratorium będziecie mogli to zobaczyć. Ponadto każdy uczestnik dostanie do ręki mózg szczura, który samodzielnie pokroi na plasterki grubości kilku komórek. Tak przygotowuje się podstawowe preparaty mikroskopowe. Pod mikroskopem obejrzymy sekcje mózgu i świecące neurony.

  Od 12 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • FizInfRozprzestrzenianie się epidemii okiem fizyka

  Warsztat, Prowadzący: Tomasz Raducha, Mateusz Wiliński

  W jednej ze scen filmu "Epidemia" Wolfganga Petersena analitycy w Waszyngtonie przedstawiają symulację komputerową rozprzestrzeniania się nieznanego wirusa na terenie Stanów Zjednoczonych. Czy taką symulację można przeprowadzić w rzeczywistości? W jaki sposób ją wykonać? Jakie wnioski można z niej wyciągnąć? W trakcie warsztatów komputerowych każdy z uczestników będzie mógł sam odpowiedzieć na powyższe pytania. Od uczestników wymagamy podstawowej znajomości dowolnego języka programowania (preferowany Python).

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • MatFizWarsztat glazurnika i tapeciarza

  Warsztat, Prowadzący: Katarzyna Grabowska

  Czy wiecie co to jest Alhambra? To warowny zamek zbudowany w Grenadzie w XIII w przez mauretańskich kalifów.  Alhambra jest budowlą niezwykłą z wielu powodów, także matematycznych. Na jej ścianach i posadzkach znajdziemy przepiękne zdobienia reprezentujące wszystkie typy wzorów odpowiadających tak zwanym grupom tapetowym. Twierdzenie, które mówi, że jest ich dokładnie 17 udowodnił w 1891 roku rosyjski matematyk Evgraf Stepanovich Fiedorov.  Arabskim mistrzom udało się znaleźć przykład każdego z typów niemal sześć wieków wcześniej.

  W czasie warsztatów opowiem trochę o matematyce związanej z symetriami wzorów tapetowych. Nauczymy się rozpoznawać różne typy i zaprojektujemy ich własne wersje.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheWizyta w Laboratorium Chemii Bioorganicznej

  Warsztat, Prowadzący: Adam Mamot, Andrzej Kraszewski i Marek Baranowski

  W Laboratorium Chemii Bioorganicznej prowadzone są badania nad syntezą, właściwościami i zastosowaniami modyfikowanych nukleotydów (analogów końca 5’ mRNA - kapu, trifosforanów nukleozydów, nukleotydocukrów, fosfosiarczanów nukleozydów i innych).

  Głównym celem naszych badań jest tworzenie narzędzi do poznawania i zgłębiania procesów biologicznych, w które nukleotydy są zaangażowane, jak również poszukiwanie nowych czynników terapeutycznych opartych na strukturze nukleotydów i kwasów nukleinowych. Opracowujemy nowe metody syntezy chemicznej i enzymatycznej nukleotydów i ich analogów. Prowadzimy badania nad syntezą i właściwościami nukleotydów modyfikowanych na różne sposoby w obrębie reszty fosforanowej. Projektujemy analogi nukleotydów, zwiększające stabilność mRNA oraz trwałe w warunkach komórkowych inhibitory biosyntezy białka. Syntetyzujemy nukleotydy znakowane fluorescencyjnie, nukleotydy zawierające znaczniki powinowactwa, nukleotydowe sondy NMR i EPR. Tworzymy i badamy koniugaty nukleotydów z nano(bio)materiałami.

  Od 15 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • FizZwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów

  Warsztat

  Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

 • BioMikrobiologia medyczna, czyli jak wykrywać drobnoustroje chorobotwórcze?

  Warsztat, Prowadzący: dr n. med. Tomasz Jagielski, mgr Zofia Bakuła

  Mikrobiologia medyczna to najogólniej nauka o chorobach zakaźnych i drobnoustrojach, które je wywołują. Przy tym jest dziedziną bardzo praktyczną, bez której nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie systemu lecznictwa i opieki zdrowotnej.

  Istotną częścią mikrobiologii medycznej jest diagnostyka mikrobiologiczna, obejmująca identyfikację czynnika sprawczego zakażenia oraz jego charakterystykę, w tym oznaczenie lekowrażliwości. Wyniki postępowania diagnostycznego są podstawą wyboru sposobu leczenia infekcji.

  Choć z roku na rok, lista drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka powiększa się, i prawdopodobnie nigdy nie będzie zamknięta, obserwowany postęp technologiczny, w tym rozwój metod biologii molekularnej pozwala skutecznie wykrywać a w konsekwencji zwalczać zakażenia wywołane nawet przez bardzo rzadkie mikroorganizmy.

  Uczestnicy warsztatów zapoznają się z podstawowymi metodami identyfikacji drobnoustrojów chorobotwórczych: bakterii, grzybów i glonów. Oprócz części pokazowej, każdy będzie mógł samodzielnie wykonać preparat mikroskopowy, posiew bakterii/grzybów na pożywki mikrobiologiczne, a także przeprowadzić proste testy diagnostyczne.

 • InfMatAnaliza danych medycznych, czyli co machine learning może nam powiedzieć o chorych

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Śliwa, Michał Krassowski

  Jak ocenić ryzyko zachorowania na nowotwór? Skąd wiadomo co wskazuje na chorobę? Czy niski poziom czerwonych krwinek to powód do obaw? A może to poziom białych krwinek jest ważniejszy? Obecne metody pomiarowe pozwalają nam zbadać ogromną liczbę parametrów pacjenta - co jednak zrobić z takim natłokiem danych?

  Na warsztatach pokażemy, jak wykorzystując komputery i proste metody statystyczne można oddzielić ważne informacje od mniej istotnych i w efekcie odpowiedzieć na pytanie: kto będzie chory. Wspomnimy też o wykorzystywanych do tego metodach sztucznej inteligencji (sieci neuronowe).

 • FizBioCo wyróżnia białko zielonej fluorescencji (GFP) spośród innych białek?

  Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej

  Białko zielonej fluorescencji (ang. Green Fluorescence Protein – GFP) swą nazwę zawdzięcza intensywnemu, zielonemu świeceniu. Dzięki tej właściwości GFP jest powszechnie stosowane jako znacznik molekularny w badaniach procesów i obiektów biologicznych. Uczestnicy pokazu zapoznają się ze zjawiskiem fluorescencji (emisji światła) oraz metodą pomiaru widm fluorescencji. Dowiedzą się jak wygląda struktura przestrzenna GFP, co sprawia, że w odróżnieniu od innych białek, świecenie GFP jest widoczne „gołym okiem” oraz w jaki sposób możemy pozbawić białko tej unikalnej właściwości. Samodzielnie zbadają wpływ różnych czynników na fluorescencję GFP. Będą też mieli możliwość zapoznania się z programami graficznymi używanymi do wizualizacji przestrzennej cząsteczek biologicznych.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheFizInfMatJak zbudować biologiczną maszynę molekularną? - warsztaty dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej w Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Joanna Sułkowska, dr Wanda Niemyska, mgr Paweł Dąbrowski-Tumański

  Zeszłoroczne nagrody Nobla z chemii i fizyki zostały przyznane między innymi za wykorzystanie topologii do konstrukcji maszyn molekularnych (chemia) oraz odkrycia egzotycznych form materii (fizyka). Nasze badania pokazują, iż różnego rodzaju zapętlenia także występują w białkach. Białka są fundamentalnymi składnikami żywych organizmów, które aby pełnić biologiczną funkcję muszą zwinąć się w kłębek. Podczas zajęć opowiemy o białkowych lassach oraz pozwolimy uczestnikom zbadać czy białko jest zapętlone, a następnie za pomocą metod komputerowych wykonać symulacje komputerowe zwijania białka. Pokażemy też jak konstruować maszyny molekularne.

  Od 12 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • FizLaserem w grafen i inne kryształy 2D

  Warsztat, Prowadzący: Igor Własny, Johannes Binder, Ewa Łacińska, Andrzej Wysmołek

  W ramach pokazu omówione zostaną materiały dwuwymiarowe takie jak grafen czy dwusiarczek molibdenu. Przedstawione zostaną ich własności i zastosowania, a także ich znaczenie praktyczne. Uczestnicy zostaną zapoznani z jedną z najefektywniejszych, optycznych metod badawczych stosowanych w analizie właściwości materiałów 2D – spektroskopii ramanowskiej. Metoda ta wykorzystuje światło laserowe w wyrafinowany sposób. Uczestnik warsztatów sprawdzi jak skupić na światło laserowe na badanej próbce i nie wypalić w niej dziury, jak odfiltrować niechciane światło rozproszone i wyodrębnić z widma cenne informacje? Podczas warsztatów będzie można zobaczyć jakie widmo ma pojedyncza warstwa grafenu, dwusiarczku molibdenu, a jakie np. krzem, czy węglik krzemu.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • MatSalon gier, zagadek, brył i sztuczek matematycznych

  Warsztat, Prowadzący: studenci z seminarium "Popularyzacja matematyki"

  Zapraszamy do odwiedzenia kilku stoisk, przy których można będzie poszukać wygrywających strategii w grach, zmierzyć się z zagadkami logicznymi, rozszyfrować matematyczne sztuczki karciane oraz obejrzeć modele pewnych ciekawych brył.

  Będziemy na miejscu również podczas przerw w zajęciach, czyli od 14:45 do 16:00.

 • MatInfSpotkanie z Samorządem studenckim MIM

  Warsztat, Prowadzący: Paweł Michalak i Karol Pieniący

  Na spotkaniu będziecie mogli zobaczyć studia na Wydziale MIM okiem studentów. Poza tym dowiecie się co jeszcze ciekawego dzieje się na naszym Wydziale.

 • InfMatDlaczego ten program działa?

  Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

  Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Inny sposób polega na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować. Jak tego typu narzędzia działają, będzie się można przekonać na zajęciach.

 • FizCheWystawa zdjęć z mikroskopów SEM, TEM, AFM i inne zdjęcia "nanoświata"

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Nanorurki

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizInfŁazik marsjański

  Pokaz

  Łazik marsjański o nazwie "Anteros" powstał na Wydziale Fizyki UW. Zadania, które przed nim postawiono to między innymi prowadzenie badań geologicznych, poruszanie się po trudnym terenie czy obsługa urządzeń za pomocą robotycznego manipulatora. Członkowie zespołu zaangażowanego w budowę łazika zaprezentują Anterosa w działaniu oraz odpowiedzą na pytania zainteresowanych gości.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizCiekły azot- właściwości i zastosowanie

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Fizyki

  Widzowie zostaną zapoznani z podstawowymi własnościami ciekłego azotu - temperaturą, zachowaniem substancji (m.in. efektem Leidenfrosta) oraz efektami jej dłuższego kontaktu z materią. (mrożonymi ciekłym azotem przedmiotami/roślinami m. in. sałatą, kwiatami, żelkami, papierem). Zobaczą także, jakie produkty uboczne otrzymujemy prowadząc doświadczenia z ciekłym azotem (np. ciekły tlen).

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizChePokazy fizyko-chemiczne

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Naukowe Nanorurki

  Inżynieria nanostruktur to połączenie fizyki z chemią, dlatego chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka ciekawych pokazów ilustrujących zjawiska właśnie z tych dziedzin. Wśród tego znajdzie się kolorowa chemia, kilka rzadko obserwowanych zjawisk fizycznych, oraz trochę praktycznych rzeczy, jak drukarka 3D, czy struktury kwantowe. Zapraszamy!

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • CheReakcje w całkowitych ciemnościach

  Pokaz

  Czy można zobaczyć jak przebiega reakcja chemiczna? Oczywiście można. W wielu przypadkach. Ale czy można ją zobaczyć gdy będzie całkowicie ciemno? Przekonamy się o tym na pokazie reakcji w całkowitych ciemnościach.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • BioKoło Biologii Ewolucyjnej

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioKoło Naukowe Botaniki

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

  Na stanowisku prezentować będziemy barwienie różnymi roślinami oraz opowiadać o organogenezie i roślinnych kulturach in vitro.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheKoło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

  Poznaj świat DNA. Na naszym stoisku możesz wyizolować własnoręcznie najważniejszy kwas nukleinowy.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • CheBioFizStudia na Wydziale Chemii

  Stoisko, Prowadzący: Komisja Rekrutacyjna Wydziału Chemii, Zarząd Samorządu Studentów WCh

  Zapraszamy na stoisko Komisji Rekrutacyjnej Wydziału Chemii. Będziemy udzielać informacji na temat kierunków studiów jakie oferuje Wydział Chemii.

  Mamy krówki :)

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheFizGeoInfMatGra terenowa "Ochota na naukę"

  Atrakcje

  Osoby lubiące rywalizację i wyzwania zapraszamy do udziału w kampusowej grze terenowej „Ochota na naukę”.

  Rozwiązuj zadania praktyczne i zagadki na stoiskach poszczególnych wydziałów, zbieraj punkty i pieczątki, podejmij naukowe wyzwania, a nie ominie Cię nagroda.

  Aby wziąć udział w grze, należy się zarejestrować i odebrać kartę gry na startowym stoisku gry znajdującym się na Wydziale Fizyki, ul. Pasteura 5. W grze mogą brać udział zespoły 1-3 osobowe.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizKawiarenka naukowa; dr hab. Jacek Szczytko z Wydziału Fizyki

  Atrakcje, Prowadzący: Dr hab. Jacek Szczytko

  Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

  Dr hab. Jacek Szczytko bada optyczne i magnetyczne właściwości materii: najchętniej ubiera bozony w fotony albo zmusza wolne rodniki do oddziaływań wymiennych. Jego pasją jest technika, zwłaszcza zastosowania mechaniki kwantowej i nanotechnologii w życiu codziennym. Opiekuje się Studenckim Kołem Naukowym „Nanorurki” oraz Inżynierią Nanostruktur na Uniwersytecie Warszawskim.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioKawiarenka naukowa; dr Takao Ishikawa z Wydziału Biologii

  Atrakcje, Prowadzący: Dr Takao Ishikawa

  Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

  Dr Takao Ishikawa zajmuje się  prionami u drożdży Saccharomyces cerevisiae. Jeden z kierunków jego badań obejmuje tworzenie sztucznych prionów u S. cerevisiae, które mają zastosowanie jako model służący do badania związków chemicznych o aktywności anty-prionowej. Dr Ishikawa od wielu lat angażuje się w zajęcia w ramach Festiwalu Nauki i Uniwersytetu Dzieci (laureat nagrody Wykładowca Roku 2010/11).  Jest koordynatorem „NSN na UW – Niezwykłej Szkoły Naukowej na Uniwersytecie Warszawskim” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych m.st. Warszawy oraz sekretarzem naukowym Komitetu Głównego Olimpiady Biologicznej.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizBioCheMatKawiarenka naukowa; stolik ,,Specjalnie dla dziewczyn''

  Atrakcje

  Wydział Fizyki UW kolejny rok uczestniczy w akcji Dziewczyny do ścisłych i Dziewczyny na politechniki. Dlatego też w ramach Dnia Otwartego Kampusu Ochota zaprosiliśmy do kawiarenki naukowej naukowców płci żeńskiej, laureatki różnych konkursów, m.in. Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, L'Oreal "Dla Kobiet i Nauki", European Molecular Biology Organization, które chętnie podzielą się z Wami swoimi doświadczeniami ze studiowania na kierunkach matematyczno przyrodniczych i uprawiania nauki w tych trudnych, ale jakże fascynujących dziedzinach. Będziecie miały okazję zapytać je o ich naukowe pasje i poradzić się co robić, aby móc podążać podobną drogą. Dla dziewczyn uczestniczących w rozmowach przy ,,kobiecym stoliku’’ nasi studenci przygotowali drobne upominki :)

  O godz. 14:00 będziecie się mogły spotkać z prof. dr hab med. Dominiką Nowis (biochemia, medycyna) i dr Joanną Kowalską (fizyka); o godz. 15:00 z dr hab. Katarzyną Grabowską (fizyka, matematyka), dr hab. Edytą Brzóską-Wójtowicz (biologia) i prof. Marią Ciemerych-Litwinienko (biologia), a o godz. 16:00 z dr hab. Joanną Sułkowską (fizyka, chemia) i dr Ewą Szczurek (matematyka).

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • GeoKawiarenka naukowa; dr Mikołaj Zapalski z Wydziału Geologii

  Atrakcje, Prowadzący: Dr Mikołaj Zapalski

  Dr Mikołaj Zapalski zajmuje się badaniem paleozoicznych koralowców i ich oddziaływań z innymi organizmami w środowiskach rafowych. Hobbystycznie nurkuje na rafach i włóczy się po lasach w poszukiwaniu ciekawych zwierząt.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • InfMatKawiarenka naukowa; prof. Jerzy Tyszkiewicz z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki

  Atrakcje, Prowadzący: Prof. Jerzy Tyszkiewicz

  Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

  Prof. Jerzy Tyszkiewicz jest ekspertem w dziedzinie matematycznych podstaw informatyki oraz arkuszy kalkulacyjnych. W swojej pracy wspomaga często wiedzą matematyczną i informatyczną kolegów z zupełnie innych dziedzin nauki, jak np. historia starożytna, archeologia czy językoznawstwo. Zamiłowany popularyzator i dydaktyk, prywatnie rowerzysta.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizKawiarenka naukowa; prof. Krzysztof Meissner z Wydziału Fizyki

  Atrakcje, Prowadzący: Prof. Krzysztof A. Meissner

  Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

  Prof. Krzysztof A. Meissner zajmuje się teoretyczną fizyką cząstek elementarnych i teorią grawitacji. Współpracuje z Rogerem Penrosem z Oxfordu w obserwacyjnym poszukiwaniu pierścieni na satelitarnych mapach kosmicznego promieniowania tła i z Hermannem Nicolai z Instytutu Maxa Plancka nad rozszerzeniem obecnej teorii cząstek elementarnych. Jest przewodniczącym Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • MatBioKawiarenka naukowa; prof. Urszula Foryś z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki

  Atrakcje, Prowadzący: Prof. Urszula Foryś

  Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

  Prof. Urszula Foryś naukowo zajmuje się matematycznym modelowaniem relacji międzyludzkich oraz zjawisk biologicznych, takich jak epidemie czy rozwój chorób nowotworowych. Jest lubianym wykładowcą, oprócz publikacji naukowych pisuje też do miesięcznika Delta i z pasją organizuje różne zajęcia popularyzatorskie dla młodzieży. Jej hobby to ćwiczenia siłowe: czynnie uprawia wyciskanie leżąc, sędziuje w zawodach trójboju siłowego.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5