Uniwersytet Warszawski
Kampus Ochota
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaMedycynaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

 • cheCzy na pewno wiesz, jak zaparzać herbatę? O zdolnościach antyutleniających herbat słów kilka

  Wykład, Prowadzący: dr hab. Aleksandra Sentkowska

  Wykład omawia proces parzenia herbaty w taki sposób, aby wydobyć z niej to, co najlepsze. Przybliżony zostanie skład chemiczny herbat, jej rodzaje i właściwości. Omówione zostaną zagadnienia zdolności antyutleniających i roli związków polifenolowych w organizmie człowieka. Poruszone zostanie zagadnienie stresu oksydacyjnego i sposobów walki z nim. W ramach omawiania metod badania zdolności antyutleniających przeprowadzony zostanie pomiar zdolności antyutleniających wybranego naparu herbacianego. Wykład dla fanów herbaty i nie tylko. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się, czy można  oszukać czas i zatrzymać proces starzenia się bez ingerencji chirurga plastycznego, to ten wykład jest dla niego.

 • fizNie jeden świat… – czyli różne oblicza mechaniki kwantowej w filmowym obiektywie

  Wykład, Prowadzący: dr Monika Paluch- Ferszt

  Mechanika kwantowa jest stosunkowo młodą i najmniej zbadaną teorią, która opisuje przede
  wszystkim świat mikroskopowy – obiekty o bardzo małych masach i rozmiarach, np. atom, cząstki elementarne itp., ale także zjawiska makroskopowe, jak np. nadprzewodnictwo i nadciekłość. Dzięki popularyzatorom nauki z dziedziny fizyki, wszyscy mogli usłyszeć o teleportacji, teorii wielu światów czy stanach splątanych. Wszystkie „paradoksy” mechaniki kwantowej stały się tematem dla wielu scenariuszy filmowych, dzięki czemu powstało wiele filmów czy seriali z własną interpretacją tych zjawisk. Na wykładzie zaprezentowane zostaną najczęściej filmowane teorie z mechaniki kwantowej, z omówieniem, które z nich są tylko filmową ułudą, a które mają szanse stać się naszą rzeczywistością.

 • matDe revolutionibus

  Wykład, Prowadzący: Krzysztof Barański

  Badając obroty na okręgu dowiemy się między innymi, czym jest rozwinięcie liczby w ułamek łańcuchowy, dlaczego złota liczba jest wyjątkowa i czy dziesiętny zapis potęgi dwójki częściej zaczyna się od siódemki czy od ósemki.

 • fizcheMagia kryształów 2D - grafen i inne materiały warstwowe dla nanotechnologii

  Wykład, Prowadzący: prof. Andrzej Wysmołek

  Przez wiele lat naukowcy byli przekonani, że płaskie, pojedyncze warstwy atomów węgla, ułożone w strukturę podobną do plastra miodu, są jedynie wygodnym elementem teoretycznego opisu właściwości elektrycznych i optycznych kryształu grafitu. Taka swobodna warstwa, jako niestabilna wydawała się mało interesująca. Dopiero po uzyskaniu warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej, przyszli laureaci nagrody Nobla pokazali jak interesujące ma on właściwości. Wybuch zainteresowania grafenem otworzył zupełnie nowy obszar badań związany z innymi kryształami dwuwymiarowymi, takimi jak np. MoS2 (disiarczek molibdenu), który dotychczas był wykorzystywany jako smar odporny na wysoką temperaturę! Duża cześć tych nowych materiałów to półprzewodniki i izolatory, które wspólnie z grafenem można układać tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań, które postaram się przedstawić. Wykład będzie ilustrowany pokazami.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matProblemy nierozstrzygalne

  Wykład, Prowadzący: Łukasz Kamiński

  Ponoć matematyka uczy, iż każdy problem można rozwiązać. Nie chcemy Wam psuć humoru, ale to nieprawda! Bardzo wiele naturalnych pytań okazuje się być nierozstrzygalne. Podczas zajęć opowiemy o problemie stopu i o zabawie kafelkami. Gwarantujemy wyprowadzenie ze strefy rozstrzygalnego komfortu.

 • cheBarwy chemii

  Warsztat, Prowadzący: dr Agnieszka Siporska, dr Lidiia Kovshun, dr hab. Maciej Chotkowski, dr Anna Makowska, Anna Kołodziejczyk

  Eksperymentuj z nami w laboratorium chemicznym. Odkrywaj niezwykły barwny świat związków chemicznych.

  Zajęcia w języku polskim i ukraińskim, uczestniczy w nich 8 par dwuosobowych. Każda para składa się z ucznia pochodzenia polskiego i pochodzenia ukraińskiego.

  Rejestracja do grup wymienionych poniżej przeznaczona jest dla uczniów polskojęzycznych - warsztat w języku ukraińskim - kliknij tutaj | семінар українською мовою - натисніть тут

 • cheBarwy Chemii (UKR)

  Warsztat, Prowadzący: д-р Агнешка Сіпорська, д-р Лідія Ковшун, доктор наук Мацей Хотковський, д-р Анна Маковська, Анна Колодзейчик

  Поекспериментуйте з нами в хімічній лабораторії. Відкрийте для себе незвичайний і барвистий світ хімічних сполук.

  Заняття польською та українською мовами, в них бере участь по 8 пар. Кожна пара складається з учня польського та українського походження.

  Реєстрація в наведені нижче групи для україномовних студентів - семінар польською мовою - натисніть тут | warsztat w języku polskim - kliknij tutaj

 • chebioCo chemik może... odkryć w probówce i w kotlecie?

  Warsztat, Prowadzący: koordynator: dr Joanna Szawkało; dr Marta Fiedoruk-Pogrebniak, mgr Agnieszka Jędrych, prof. dr hab. Adam Krówczyński, mgr Kamila Pruszkowska, dr Joanna Wolska, dr Anna Zep

  Czy białko zawsze jest białe? Czy każdy tłuszcz jest tłusty? Czy cukier jest tylko w cukiernicy? Doświadczenia, które wykonacie razem z nami pozwolą spojrzeć na kotleta od strony probówki :)

  Warsztat ma charakter otwarty, można wejść o dowolnej godzinie podanej w przedziale poniżej. W sali może przebywać pewna, ustalona liczba osób wykonujących eksperymenty. Wykonanie zadań może zająć ok. 20 minut lub więcej, w zależności od dociekliwości gości; może zaistnieć konieczność poczekania na wejście do sali.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • biocheCyanobacterie (sinice) i ich supermoce

  Warsztat, Prowadzący: Nataliia Khomutovska, Robin Thoo, Tümer Orhun Aykut i Iwona Jasser

  Cyjanobacterie są to unikatowe organizmy, które zasiedliły niemal wszystkie środowiska na Ziemi. W Polsce są znane głównie z zakwitów, które mogą być toksyczne. Niemniej jednak wśród sinic występują superbohaterowie zasiedlające środowiska ekstremalne, gatunki, które są źródłem związków wykorzystywanych w medycynie i biotechnologii. Jeśli chcesz poznać jakie supermoce posiadają cyjanobakterie zwane sinicami - zapraszamy do nas na warsztaty.

 • chefizDoktor NMR na tropie cząsteczki!

  Warsztat, Prowadzący: mgr Paulina Bartosińska-Marzec

  Świat jest bardzo różnorodny, a czasem rzeczy, które wygladają na pierwszy rzut oka na takie same, znacznie się od siebie różnią.  W rozwiązywaniu takich zagadek specjalistą jest Doktor NMR, który z pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego umie wykazać czy C₃H₆O to wzór sumaryczny propananu, propanonu, a może alkoholu propenowego.

  Warsztat będzie podzielony na dwie części:
  - wycieczkę po laboratorium Nowych Metod Spektroskopii Magnetycznego Rezonansu Jądrowego, gdzie uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób badamy próbki ciekłe w tej technice
  - wspólne odkrywanie budowy związku na podstawie prostego widma ¹H NMR.

  Od 15 lat

  - , - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • fizElektronika - czujnik zmierzchu

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Kaźmierczak

  Na zajęciach uczestnicy poznają podstawowe elementy elektroniczne, jak: opornik, dioda, potencjometr, komparator czy czujnik światła. Dowiedzą się również o podstawowych zagadnieniach związanych z prądem. Każda osoba samodzielnie będzie budować swój układ czujnika zmierzchu. Zajęcia nie wymagają żadnej wiedzy wejściowej, wszystkiego nauczymy się na zajęciach.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfEwolucję da się policzyć

  Warsztat, Prowadzący: Michał Ciach

  Na warsztatach nauczymy się, w jaki sposób naukowcy określają pokrewieństwa ewolucyjne pomiędzy białkami różnych organizmów. W ten sposób określa się również pokrewieństwa ewolucyjne pomiędzy całymi organizmami, i między innymi stąd właśnie wiadomo, że człowiek i szympans mieli wspólnego przodka. Na podstawie sekwencji wybranego białka określimy pokrewieństwa ewolucyjne pomiędzy człowiekiem, szympansem, gorylem, myszą i kurczakiem.

  Część 1, "Geny, białka, komputery" trwa 40 minut, po 10 minutach przerwy część 2 pt. "Drzewa filogenetyczne" wymaga znajomości bazy danych Uniprot, narzędzia Blast i uliniawiania sekwencji, ktore zostaną omówione w części 1.

  Można uczestniczyć w obu częściach, można też przyjść tylko na cz.1!

  Chętnych uczestników prosimy o przyniesienie swojego laptopa.

 • chebiofizNa straganie w dzień targowy...

  Warsztat, Prowadzący: koordynator: dr Sylwia Żołądek

  ...takie widzi się eksperymenty, czyli "Bazar Chemiczny".

  Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Od 12 lat

  - , - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • fizNie bój się Rentgena

  Warsztat, Prowadzący: Zespół Fizyki Biomedycznej

  W trakcie warsztatu dowiemy się, jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, jak oddziałuje z materią przez którą przechodzi i w jaki sposób można je zmierzyć. Wykonamy prześwietlenie ryby za pomocą lampy rentgenowskiej. Poznamy sposoby dbania o własne bezpieczeństwo - lekarzy i pacjentów, którzy uczestniczą w badaniach z użyciem promieniowania jonizującego.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • psybioPo co nam mózg?

  Warsztat, Prowadzący: Maciej Haman

  Mózg może się przydać do wielu różnych rzeczy (jakich, to pytanie także do uczestników warsztatów). Przydaje się także do myślenia. Powstają więc pytania, jak w toku ewolucji mózg nauczył się myśleć, jak jego budowa mu w tym pomaga, w jakie umiejętności mózg jest wyposażony niemal od razu po urodzeniu się człowieka? Ale czy w ogóle wiemy jak mózg myśli? Jak procesy biofizyczne zachodzące w neuronach przekładają się na myśli w rodzaju „wiem, że 2+2=4, ale mój kolega tego nie wie…”, albo że dwie kropki, cyfra „2” i napisane lub wypowiedziane słowo „dwa” znaczą to samo? Jak można zbadać myślący mózg?

  Ponieważ większość aparatów służących do badania działania mózgu nie jest łatwa do przeniesienia i uruchomienia poza laboratorium, w trakcie warsztatów nie uda się bezpośrednio zobaczyć, jak badamy mózg. Większa część warsztatów będzie więc prowadzona w formie rozmowy przeplatanej różnymi próbami skłonienia naszych mózgów do robienia czasem dość nieoczekiwanych rzeczy.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matPo raz pierwszy, po raz drugi, ... sprzedane!

  Warsztat, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska

  Zajęcia będą polegały na rozegraniu na żywo kilku ciekawych formatów aukcji (z wykorzystaniem programu komputerowego). Po eksperymencie przedstawiona zostanie teoria dotycząca optymalnych wyborów w przedstawionych aukcjach. Postaramy się również porównać uzyskane wyniki eksperymentalne z teoretycznymi.

 • fizSprawdź jak widzisz – o badaniu i korekcji wad wzroku

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe ESOOiO ,,Retina"

  Koło Naukowe Europejskich Studiów Optyki Okularowej i Optometrii ,,Retina’’ zaprasza do pracowni optyki geometrycznej, optyki okularowej oraz pracowni optometrycznej. Zaprezentujemy ciekawe układy optyczne, proces wykonywania okularów, pokażemy od zaplecza gabinet optometryczny i wykonamy pokazowe badanie wzroku.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizbioSygnały bioelektryczne i ich zastosowania w praktyce - gra sterowana mięśniami

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Neuroinformatyki

  Po krótkiej prezentacji o pochodzeniu, rodzajach i zastosowaniach sygnałów bioelektrycznych oraz czym zajmuje się neuroinformatyka, odbędzie się część praktyczna, podczas której uczestnicy nauczą się przeprowadzać własny pomiar EMG (sygnału z mięśni), a następnie zagrają w jedną z gier sterowanych mięśniami stworzoną przez członków Koła Naukowego Neuroinformatyki.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheTajemnica zapachu

  Warsztat, Prowadzący: dr Agnieszka Mroczek

  Zapach wiosennych kwiatów, orientalnych przypraw czy słodkich żywic od tysiącleci fascynuje ludzkość i przez tysiąclecia przypisywano mu boskie lub magiczne pochodzenie. Dziś wiemy, że o zapachu roślin decydują lotne związki organiczne (LZO). Choć niewidoczne dla ludzkiego oka, są zupełnie materialne. Na zajęciach poddamy analizie chromatograficznej LZO obecne w pięknie pachnących olejkach eterycznych, i na własne oczy zobaczymy te tajemnicze substancje.

 • bioUkład odpornościowy -wyspecjalizowany BODYGUARD

  Warsztat, Prowadzący: dr Katarzyna Bocian, mgr Maria Piórkowska i Szymon Herski

  Zapraszamy na wycieczkę pt. Z organizmu do laboratorium, gdzie przewodnikiem będą komórki układu odpornościowego. Zobaczymy jak wyglądają narządy i komórki układu odpornościowego ssaków. Wykorzystując mezenchymalne komórki macierzyste zaprezentujemy badania aktualnie prowadzone w Zakładzie Immunologii. Natomiast potęgę przeciwciał i fluorescencji, których używamy do obserwacji procesów immunologicznych, pokaże wysokowyspecjalizowany sprzęt z Laboratorium Aparaturowego Cytometrii Przepływowej.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • biochefizgeoWarsztaty dla Zrównoważonego Rozwoju

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Batorczak

  Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest Zrównoważony Rozwój i jakie są jego filary. Wyjaśnione zostaną uwarunkowania prowadzące do konieczności podejmowania działań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Będzie też omówione międzynarodowe zobowiązanie do takich działań jakim jest Agenda 2030 zawierająca 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju. Zajęcia adresowane są do uczniów szkół średnich i nauczycieli

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheZielone życie na krawędzi, czyli jak naśladować Naturę, aby produkować chemikalia z energii słonecznej.

  Warsztat, Prowadzący: Francesca Marchetto, Margot Jacquet, Joanna Kargul /SFL

  Uczestnicy zapoznają się praktycznie z ekstremofilnymi organizmami fotosyntetycznymi i przeprowadzą krótki eksperyment nad zbadaniem aktywności fotosyntetycznej wulkanicznych alg, używając specjalistycznego sprzętu dostępnego w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych. Równolegle, uczestnicy zapoznają się praktycznie z konstrukcją i pomiarem fotoprądów z biohybrydowego "sztucznego liścia" na bazie białka konwertującego energię słoneczną, fotosystemu I, unieruchomionego na elektrodach grafenowych i krzemowych. Uczestnicy zapoznają się też z przeprowadzanymi na żywo ciekawymi chemicznymi syntezami, które stosujemy przy nanoskalowej konstrukcji biohybrydowego sztucznego liścia. Zapraszamy odkrywców i pasjonatów zielonej chemii, fizyki i biologii!

  Od 12 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • fizbiocheZobaczyć DNA – izolacja DNA z sezonowego owocu

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Joanna Żuberek

  Czy można zobaczyć DNA gołym okiem? Podczas warsztatu zostaną omówione techniki izolacji DNA. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie prostym „domowym sposobem” wyizolować DNA z sezonowego owocu. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-13 lat. Dziecku może towarzyszyć opiekun.

  Od 9 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geoPoznaj skały i minerały

  Warsztat, Prowadzący: mgr Mateusz Granica

  Warsztaty to podróż w fascynujący świat minerałów i skał. Poznamy najważniejsze minerały skałotwórcze; przedstawimy ich wybrane ciekawe cechy (twardość, reakcja z kwasem, efekty optyczne np. labradoryzacja, gęstość); poznamy trzy główne rodzaje skał i ich różnice; przedstawimy różne ciekawe wykształcenia (np. geody)

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • geoRatunek przed suszą czyli o eksploatacji wód podziemnych

  Warsztat, Prowadzący: dr Joanna Trzeciak, dr Daniel Zaszewski

  Na warsztatach odpowiemy na pytanie czym są wody podziemne i jak się je eksploatuje. Uczestnicy poznają budowę studni, dowiedzą się o znaczeniu ujęć wód podziemnych w zaopatrzeniu w wodę ludności i gospodarki, przedstawiony zostanie zarys warunków hydrogeologicznych na obszarze Warszawy. Zademonstrowane będzie również działanie ujęcia oraz jakie informacje o środowisku wód podziemnych można uzyskać dzięki obserwacji pracy studni.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • geoTwardy jak skała

  Warsztat, Prowadzący: Robert Dziedziczak, Artur Dziedzic

  W życiu często używamy frazy ”Bądź twardy jak skała”, zakładając że skała jest najlepszym przykładem wielkiej twardości i odporności. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy wszystkie skały są mocne i twarde? Ile siły potrzeba aby skałę pokonać? Na naszych warsztatach sam będziesz mógł odpowiedzieć na te i inne pytania w oparciu o swoje własne badania i eksperymenty przeprowadzone w Laboratorium Geologii Stosowanej. Zapoznasz się z różnymi rodzajami skał oraz dowiesz się czym się charakteryzują, które z nich są słabe a które mogą być prawie niezniszczalne.

 • fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego oraz ich zastosowaniach

  Warsztat, Prowadzący: Pracownicy i studenci Zakładu Fizyki Jądrowej

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Omówimy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, a także promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Będziemy też pokazywać przykłady zastosowań fizyki jądrowej w życiu człowieka, od reaktorów jądrowych do badań dzieł  sztuki.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbioBioinformatyka na co dzień

  Warsztat, Prowadzący: Maciek Sikora, Marta Korpacz

  Podczas warsztatów opowiemy o aspekcie bioinformatycznym i algorytmicznym do analizy białek. Pokażemy, że automatyzacja zadań i programowanie jest niezbędne w naukach biologicznych. Opiszemy również ograniczenia standardowych metod i zasadę ograniczonego zaufania do danych. Zakończymy kilkoma przykładami, gdzie zwodniczo proste pytania stanowiłyby poważne wyzwanie przy próbie ręcznej analizy.

  Od 15 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • chebiofizinfCOVID-19 na poziomie molekularnym, czyli jak zaprojektować lek przeciwwirusowy

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Bartosz Trzaskowski

  Genom RNA wirusa SARS-CoV-2 to około 30 tysięcy nukleotydów kodujących 29 różnych białek. Dzięki nowoczesnym technikom eksperymentalnym mamy obecnie dostęp do struktur większości tych białek oraz części genomu RNA wirusa na poziomie molekularnym. Celem tych zajęć będzie pokazanie jak ta wiedza może pomóc w zaprojektowaniu nowych związków aktywnych biologicznie hamujących działanie wybranych białek, które w przyszłości mogą stać się kandydatami na leki przeciwwirusowe.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • biocheCzy zwierzeta wodne rozróżniają kolory?

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Mirosław Ślusarczyk, prof. UW

  Reakcje behawioralne są jednym ze sposóbów oceny wrażliwości organizmów na bodźce pochodzące ze środowiska. Podczas zajęć zamierzamy obserwować/rejestrować potencjalne zmiany rozmieszczenia (migracje pionowe) zwierząt planktonowych wywołane sztucznym oświetleniem o różnej długości fali elektromagnetycznej, m.in. promieniowaniem UV. Na podstawie obserwacji spróbujemy zastanowić się jaką rolę może odgrywać światło w życiu zwierząt wodnych.

 • fizDomowy radioteleskop - jak obserwować kosmiczne fale radiowe

  Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Fizyki

  Podczas warsztatów uczestnicy poznają zasadę działania współczesnych radioteleskopów. Opowiemy o tym, czego fizycy i astronomowie szukają w kosmosie oraz o możliwościach, jakie daje wykorzystanie radioteleskopów zamiast tradycyjnych teleskopów optycznych. Jeśli dopisze nam pogoda to w ramach warsztatów odbędzie się również pokaz radioteleskopu przygotowanego przez Studenckie Koło Fizyki UW. Uczestnicy będą mogli za jego pomocą sami poszukać Słońca i satelitów na niebie.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheFascynujący świat materiałów 2D

  Warsztat, Prowadzący: Katarzyna Ludwiczak, Jakub Rogoża

  Podczas warsztatów pokażemy uczestnikom metodę eksfoliacji, czyli rozwarstwiania specjalnych kryształów do ultracienkich warstw o grubości pojedynczych atomów. Warstwy te przejawiają właściwości odmienne niż materiał objętościowy, przez co zyskały uwagę naukowców na całym świecie. Ultracienkie kryształy mogą być badane za pomocą metod optycznych takich jak spektroskopia ramanowska czy luminescencja. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z tymi metodami i samodzielnie zbadać uprzednio przygotowane próbki.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizWizyta w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii (LUMS)

  Warsztat

  W trakcie wizyty w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii (LUMS) na Wydziale Fizyki UW goście zapoznają się między innymi z realiami pracy z cieczami kriogenicznymi i prowadzeniem pomiarów w niskich temperaturach (poniżej 2 K). Poznają podstawowe metody wytwarzania w eksperymentach optycznych silnych pól magnetycznych (powyżej 10 Tesli) oraz narzędzia służące uzyskiwaniu w pomiarach spektroskopowych wysokiej rozdzielczości czasowej (poniżej 1 ps).

  Dla grupy na godz. 15:00 zajęcia będą prowadzone w języku angielskim/ For the group at 15:00 classes will be conducted in English

  Abstract in English:

  During their visit to the Laboratory of Ultrafast Magnetospectroscopy (LUMS) at the Faculty of Physics, guests will learn, among other things, about the realities of working with cryogenic liquids and conducting measurements at low temperatures (below 2 K). They will learn the basic methods of generating strong magnetic fields in optical experiments (above 10 Tesla) and tools for obtaining high time resolution in spectroscopic measurements (below 1 ps).

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbioZapętlone białko

  Warsztat, Prowadzący: Joanna Sułkowska

  Podczas warsztatów opowiem co to są białka, z czego są zbudowane. Wspólnie zrobimy koralikowe białko, a następnie zapętlimy kilka własnoręcznie zrobionych białek. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci. Dziecku może towarzyszyć opiekun.

  Od 6 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • geoJak poznawać powierzchnię Ziemi w internecie?

  Warsztat, Prowadzący: dr Łukasz Bujak, mgr Anna Mitura

  W czasie warsztatów pokazane zostaną mapowe serwisy internetowe: geoportal.gov.pl, geologia.pgi.gov.pl, Google Maps prezentujące dane
  mogące posłużyć badaniom nad rzeźbą terenu i jej zmianami. Pokazane zostaną przykłady zastosowania m.in. skaningu laserowego LIDAR, które
  zmieniły postrzeganie opisywanych wcześniej form i ich genezy. W warsztatach może uczestniczyć do 8 osób. Uczestnicy warsztatów będą
  mogli samodzielnie dokonać prostych analiz.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • geoKwarc jako nośnik informacji w osadach czwartorzędowych – metodologia, interpretacja, zalety.

  Warsztat, Prowadzący: Karolina Ulbin

  Ziarna kwarcu, jednego z najpospolitszych minerałów na Ziemi mogą być niezwykle fascynujące. Warsztaty będą polegały na przeprowadzeniu analizy mikrorzeźby ziaren kwarcu pod mikroskopem optycznym. Na podstawie tej analizy zostaną przedstawione środowiska sedymentacyjne spotykane w osadach czwartorzędowych na terenie Polski.

 • chebioinfinfCo tu nie pasuje? Izomery i izotopologi w komputerach.

  Warsztat, Prowadzący: Tatiana Korona, Michał Hapka, Dominik Cieśliński, Michał Przybytek

  W czasie warsztatów obliczeniowych uczniowie generują teoretyczne symulacje widm w podczerwieni cząsteczek. Wykorzystują w tym celu pakiet do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian 09 oraz nakładkę graficzną WebMO. Zapoznają się z możliwością rozróżniania izomerów i izotopologów cząsteczek na podstawie takich widm.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • fizbioDo czego biofizykowi bakteria Escherichia coli?

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Joanna Żuberek

  Podczas warsztatów opowiemy do czego biofizycy wykorzystują bakterię E. coli. Zobaczymy bakterię E. coli „gołym” jak i „uzbrojonym” okiem. Każdy z uczestników wykon preparat mikroskopowy z E. coli. Zobaczymy świecące bakterie, w których komórkach namnażane są warianty białka zielonej fluorescencji - GFP.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • infProgramy figlarze - dlaczego ten działa, a inny nie?

  Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

  Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Zanim uda się właściwie ująć myśl, kod płata autorowi najróżniejsze figle, przetwarzając dane czasem w bardzo pokrętny i trudny do zrozumienia sposób albo, co gorsza, nie przetwarzając ich wcale. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Zabawa tutaj polega na tym, że gdy wykonanie testu przynosi niespodziankę, musimy w nagrodę rozwiązać łamigłówkę, jak kod poprawić, aby starych testów nie popsuć, a przez nowy test przejść pomyślnie. Jest też inny sposób przyglądania się programowi - polega on na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować, o czym będzie się można przekonać na zajęciach.

 • chebioZostań Sherlockiem - odkrywaj naukę!

  Warsztat, Prowadzący: dr Agnieszka Siporska, dr hab. Maciej Chotkowski, dr Marcin Chrzanowski

  Lubisz zagadki, odkrycia i przedmioty przyrodnicze? Chcesz zamienić się w Sherlocka Holmesa? Wpadaj do nas na dobrą zabawę ze szczyptą rywalizacji.

 • geoCo to za podłoże, czy na tym można się budować

  Pokaz, Prowadzący: pracownicy Wydziału Geologii

  Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć oraz wykonać eksperymenty i badania z dziedziny geologii inżynierskiej, które pomagają w odpowiedzi na pytania: „co to za podłoże, czy na tym można budować?”. Innymi słowy będziemy przesypywać, ubijać, mieszać, ugniatać, przesiewać, ściskać, oglądać pod lupą różne osady, takie jak piaski, gliny, iły, lessy, torfy. Obejrzymy próbki różnych skał z terenu Polski,  które sprawdzimy pod kątem wytrzymałość. Dodatkowo będzie można zapoznać się z urokami pracy geologa inżynierskiego w laboratorium i w terenie.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizCzym zajmuje się fizyka medyczna?

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Fizyki Medycznej

  Członkowie KNFM opowiedzą uczestnikom o działalności Koła oraz o studiowaniu na specjalności Fizyka medyczna na FUW. Zaprezentują także aparaturę diagnostyczną do badania USG oraz licznik Geigera-Müllera, którym będzie można zmierzyć promieniowanie różnych przedmiotów.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheFascynujący świat pod naszymi stopami - różnorodność mikroorganizmów glebowych

  Pokaz, Prowadzący: Marcin Musiałowski, Aleksandra Goszcz, Klaudia Dębiec-Andrzejewska

  Gleba stanowi jeden z najważniejszych zasobów Ziemi, ponieważ zapewnia wyżywienie wszystkim ludziom na świecie. Współczesna nauka coraz mocniej podkreśla znaczenie mikroorganizmów glebowych, dla jakości i żyzności gleby. Stoisko zaprasza na wycieczkę pod nasze stopy, gdzie pokażemy złożoność biologii gleby i dlaczego walka o jej zachowanie jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesnego świata.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheInstytut Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW

  Pokaz, Prowadzący: Jonatan Audycki, dr hab. Kenneth de Baets, dr Sergi López-Torres, dr Aleksandra Skawina, dr Przemysław Świś, mgr Weronika Łaska, mgr Janusz Mermer, Adam Lis, Emila Olender

  Na stoisku zobaczycie okazy paleontologiczne i zoologiczne UW oraz posłuchacie opowieści o badaniach paleobiologicznych prowadzonych przez Instytut Biologii Ewolucyjnej Wydziału Biologii UW. Serdecznie zapraszamy

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizJak poznać wnętrze Ziemi i Marsa?

  Pokaz, Prowadzący: Koło Naukowe Geofizyki

  Badania geofizyczne znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Aplikuje się je, między innymi, w badaniach archeologicznych, kryminalistycznych, militarnych oraz geologicznych.  Metoda magnetyczna wykorzystuje proste zjawiska fizyczne do pomiarów anomalii pola geomagnetycznego. Na powierzchni Marsa stosowano inne metody - badania sejsmologiczne oraz pomiary ciepła pod powierzchnią czerwonej planety. O tych kwestiach opowiedzą przedstawiciele Koła Naukowego Geofizyki UW. Zaprezentowany zostanie magnetometr protonowy oraz model sondy kosmicznej Insight, która do niedawna prowadziła pomiary geofizyczne na Marsie. Uczestnicy pokazu poznają najważniejsze prawa fizyki odpowiedzialne za to, że przedstawiona aparatura pomaga nam odkrywać tajemnice naszej planety i obiektów kosmicznych.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizcheSilnik Diesla, zaginanie światła i metalowa wata

  Pokaz, Prowadzący: SKN Nanorurki

  Czy wiecie, że do zapłonu paliwa nie jest konieczna świeca z iskrą? Tak jest w przypadku działania silnika wysokoprężnego, czyli silnika Diesla. Podczas pokazów będziecie mogli zobaczyć, jak dzięki dynamicznemu sprężaniu powietrza w tłoku dochodzi do samozapłonu. Pokażemy także, jak silnik może pracować wydajniej. Dowiecie się też, czy można zagiąć światło i zobaczycie, jak się rozchodzi w światłowodach. Będziecie świadkami spalenia metalowej waty. Oj będzie gorąco!

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfStoisko Koła Naukowego Bioinformatyki i Biologii Systemów

  Pokaz, Prowadzący: Studenci KN Bioinformatyka i Biologia Systemów

  Zastanawiają Cię procesy biologiczne otaczającego nas świata?  Chcesz dowiedzieć się więcej o najprężniej rozwijającej się dziedzinie biologii XXI wieku? Przyjdź na nasze stoisko! Poznaj z nami tajniki symulowania populacji, rozwiąż zagadki zakodowane w genomach bakterii i wygraj bioinformatyczne nagrody!

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • matStoisko matematyczne

  Pokaz, Prowadzący: Studenci seminarium "Popularyzacja matematyki"

  Zapraszamy do wspólnej zabawy! Przedstawimy kilka zagadek i łamigłówek oraz ich związek z szyframi, grafami i pewnymi ważnymi twierdzeniami matematycznymi.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • geobioŻycie zaklęte w bursztynie

  Pokaz, Prowadzący: Studenci Wydziału Geologii

  Sukcynit - złoto północy to nie tylko wspaniały kamień ozdobny znany już od pradziejów, ale cenne źródło wiedzy. Zajrzymy w głąb bursztynu i sprawdzimy jakie skrywa tajemnice.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • fizbioinfinfSpecjalnie dla dziewczyn

  Stoisko

  Wydział Fizyki UW kolejny rok uczestniczy w ogólnopolskiej akcji Dziewczyny do ścisłych i Dziewczyny na Politechniki. Dlatego też w ramach Dnia Otwartego Kampusu Ochota UW przygotowaliśmy specjalne stoisko, przy którym będzie można porozmawiać z Ambasadorką Akcji „Dziewczyny do ścisłych” studentką Wydziału Fizyki UW Martyną Osadą. Zainteresowane dziewczyny będą miały okazję zapytać Ambasadorkę o jej naukowe pasje i poradzić się co robić, aby móc podążać podobną drogą. Przy stoisku będzie też można zapoznać się z niezwykle bogatą ofertą programów mentoringowych i stypendialnych przygotowanych z myślą o dziewczynach oraz rozwiązać quiz dotyczący kobiet nauki. Na dziewczyny, które z powodzeniem ukończą grę czekają interesujące nagrody!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biobioinfbiochefizgeoinfmatStoiska informacyjne wydziałów UW z Kampusu Ochota

  Stoisko

  Przy stoiskach informacyjnych w holu głównym Wydziału Fizyki uzyskacie odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze studiami i studiowaniem na Kampusie Ochota UW. Będziecie mogli porozmawiać z dziekanami, pracownikami i studentami UW.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbiochefizgeoinfmatpsyStoisko Biura Karier UW

  Stoisko, Prowadzący: Pracownicy Biura Karier

  Zapraszamy do naszego stoiska! Podejdź, aby:

  •    porozmawiać z doradcą zawodowym,
  •    porozmawiać o wyborze studiów pierwszego lub drugiego stopnia,
  •    dowiedzieć się czym zajmują się różne biura na kampusie Centralnym UW,
  •    dowiedzieć się w czym pomaga Biuro Karier w trakcie studiów,
  •    dowiedzieć się gdzie szukać ofert praktyk, staży i pracy!

  Biuro Karier wspiera studentów, doktorantów, a także absolwentów wszystkich typów studiów na UW, bez względu na rok ich ukończenia, w wejściu na rynek pracy i rozwoju kariery zawodowej.

  Od 15 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoinfmatpsyStoisko informacyjne Kolegium MISMaP

  Stoisko, Prowadzący: Samorząd Studentów Kolegium MISMaP

  Na stoisku MISMaPu odkryjesz wszystkie tajemnice kryjące się za tym skrótem. Co znaczy studiować interdyscyplinarnie?

  Jak to jest móc samodzielnie stworzyć swój plan zajęć?

  Kim jest indywidualny opiekun naukowy?

  Na te i wiele innych pytań odpowiedzą Ci sami studenci Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.

  Na każdego odwiedzającego będą czekały pamiątkowe gadżety ;)

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoStoisko informacyjne UCBS

  Stoisko, Prowadzący: Adam Tarkowski

  Nasze studia są realizowane wspólnie przez kilka wydziałów UW, co daje możliwość zgłębienia interdyscyplinarnych tajników ochrony środowiska przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju. Dają szansę studiowania z ludźmi z całego świata. Zapraszamy na stoisko UCBS, aby poznać szczegóły naszej wyjątkowej w skali kraju oferty studiów.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • chebiofizgeoinfmatMISMaP w ProbUWce - gdy interesujesz się nauką na styku dyscyplin

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Chemików ProbUWka

  Koło Naukowe Chemików „ProbUWka” jest kołem działającym w ramach Kolegium MISMaP, skupiającym się na chemii w szerokim, interdyscyplinarnym kontekście. Członkowie opowiedzą, dlaczego warto angażować się w działalność koła i opowiedzą o organizowanych wydarzeniach: seminariach naukowych, wyjazdach na konferencje, pokazach popularnonaukowych, a także spotkaniach integracyjnych, pozwalających budować pozytywną, pełną zapału ProbUWkową społeczność.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • bioinfbiochefizgeoinfmatpsyIndeks Wzorowego Słuchacza

  Atrakcje

  Zdobądź tegoroczną nowość - Indeks Wzorowego Słuchacza! Indeksy zostaną rozdane chętnym uczestnikom multiwykładu, którzy będą dodatkowo uczestniczyć w trzech innych zajęciach (wykładach, warsztatach, pokazach, byleby nie trzech pokazach). Po każdych zajęciach otrzymacie naklejkę od prowadzącego. Wśród zdobywców kompletu naklejek zostaną rozlosowane nagrody!

  Od 15 lat

  -

 • bioinfbiochefizgeoinfmatMultiWykład NAUKA TO NIE ŻART!

  Atrakcje

  Przedstawiciele pięciu Wydziałów z Kampusu Ochota opowiedzą o badaniach, które na pierwszy rzut oka wydają się ciut niepoważne, ale parafrazując klasyka będzie „100 procent nauki w nauce”. I postaramy się na wesoło!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biochefizgeoinfmatGdzie skrywa się nauka? - gra terenowa

  Atrakcje, Prowadzący: Koło Naukowe Chemików ProbUWka

  Zapraszamy do wzięcia udziału w grze terenowej: Gdzie kryje się nauka? - Odkryj Kampus Ochota.

  Rozwiążcie zagadki na każdym Wydziale i odkryjcie tajemnice Kampusu Ochota UW! Przewidujemy przygodę, świetną zabawę i nagrody dla najszybszego zespołu!

  Uczestnicy mogą wykonywać zadania w zespołach 1-4 osobowych. Aby wziąć udział w grze, przedstawiciel zespołu/uczestnik powinien zgłosić się do Recepcji Gry w budynku Wydziału Fizyki i pobrać Kartę Gry. Przy rejestracji niezbędne jest podanie nr. telefonu do kontaktu w razie wygranej ;)

  Szczegółowy regulamin Gry znajduje się przy stanowisku Recepcji Gry.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • biocheMysie zabawy - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Katarzyna Kisiel, Pałlina Kałabun, Angelika Hejchman, Katarzyna Dębek, Karolina Jaworska, Monika Kwiatkowska, Dominik Chwastek

  Wycieczka do Zwierzętarni Wydziału Biologii Spotkaj się z naszymi podopiecznymi i zaprojektuj dla nich wymarzony plac zabaw ze stosowanych przez nas wzbogaceń środowiska! Dowiedz się, jak w prosty sposób możesz poprawić warunki życia myszy laboratoryjnej. A jeśli polubisz zwierzęta laboratoryjne podpowiemy Ci jak możesz je adoptować!

  Od 15 lat

  - , - , - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1