Kampus Ochota
Uniwersytet Warszawski
Sobota 08.04.2017
Start godz. 11:00
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5
Powrót do listy

Tajemnice torfowisk

Torfowiska to podmokłe obszary, na których odkładają się osady, powstające głównie z rosnących tam roślin. Ten typ osadów organicznych nazywamy torfem. Jedną z podstawowych roślin torfotwórczych jest mech torfowiec, charakteryzujący się ciekawą budową, nietypowym sposobem wzrostu oraz szeregiem przystosowań do gromadzenia wody. Mech torfowiec ma również swoje sposoby na pozbywanie się konkurencji.

Same osady, powstające między innymi z udziałem mchu torfowca, mają również szereg ciekawych cech. Dzięki konserwującym właściwościom torfów, zachowuje się w nich sporo „informacji”, na podstawie których można odtworzyć warunki panujące na torfowisku nawet kilka tysięcy lat temu, w czasie, gdy odkładała się konkretna warstwa torfu.  Do zachowanych w torfie „informacji” należą m.in. pozostałości roślin, grzybów, glonów, a nawet zwierząt; a także specyficzne substancje chemiczne, świadczące o występowaniu konkretnych organizmów żywych lub o występowaniu konkretnych warunków środowiska.

Ekosystemy torfowisk pełnią ważną rolę w środowisku. Pomagają regulować stosunki wodne na danym obszarze. Są również miejscami występowania wielu ciekawych i rzadkich gatunków.

Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki budowy i funkcjonowania mchu torfowca, dowiedzą się dlaczego torfy uważane są za „archiwa przyrody” oraz skąd biorą się ich doskonałe właściwości konserwujące. Wspólnie spojrzymy w twarz człowieka z Tollund, najlepiej zachowane oblicze w historii, poznamy też inne mumie torfowe. Na koniec wspólnie zastanowimy się dlaczego warto chronić torfowiska.

Prowadzący: dr Monika Mętrak

Dziedzina: Biologia

Kategoria wiekowa: Od 6 lat