Wyczyść filtry
Dziedzina:
BiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematyka
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Godzina:

 • BioCheFizGeoInfMatPanel interdyscyplinarny ,,Co piszczy na Ochocie?'' - studio DOKO

  Wykład

  Nauki reprezentowane na Kampusie Ochota spotkają się na jednym wykładzie, w którym co i rusz będzie wyskakiwała liczba Pi.

  Przedstawiciele wydziałów z Kampusu Ochota opowiedzą, czasem z przymrużeniem oka, a czasem całkiem serio, gdzie w ich dziedzinach napotkać można liczbę pi. Dowiemy się, dlaczego pojawia się ona w rozwiązaniach problemów fizycznych, w których na pierwszy rzut oka nie ma nic „okrągłego”. Biolog przedstawi 3,14 zastosowań masy perłowej, a od chemika usłyszymy, czym są wiązania pi, orbitale pi i oddziaływania pi. Geolog opowie o kuli ziemskiej i dlaczego warto zatrudnić go do kopania studni w suchej Afryce. Wreszcie matematyk, który o pi powinien wiedzieć najwięcej, przyzna się, bez wstydu, czego o tej liczbie wcale nie wie i być może nigdy wiedzieć nie będzie!

  Od 12 lat

  -

  Online

 • FizMatCzy liczba π jest normalna i jak ją wyznaczyć

  Wykład, Prowadzący: dr Szymon Charzyński

  Powszechnie wiadomo, że π jest liczbą niewymierną. Niektórzy zadają sobie poważne pytanie, czy jest liczbą normalną. W wykładzie opowiem co to w ogóle jest liczba normalna i czy π rzeczywiście taka jest. Okazuje się, że w internecie można znaleźć nie do końca prawdziwe pogłoski na ten temat. Omówię też bardzo zaskakujący sposób doświadczalnego wyznaczania rozwinięcia dziesiętnego liczby π.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • BioCheKoronawirusy - co już wiedzieliśmy i czego nowego się dowiedzieliśmy?

  Wykład, Prowadzący: dr Agnieszka Kwiatek, Zakład Wirusologii Molekularnej WBUW

  Ludzki koronawirus (SARS-CoV-2) jest czynnikiem etiologicznym COVID-19. Należy on do rodziny Coronaviridae do rodzaju Betacoronavirus. Do tego rodzaju należą też SARS-CoV i MERS-CoV. W wykładzie omówione zostaną zarówno cechy wspólne dla tych wirusów, jak także cechy charakterystyczne dla każdego z nich. Ponadto przedstawiony zostanie cykl replikacyjny tych wirusów, ich pochodzenie i patogeneza. Podane zostaną również informacje o związkach terapeutycznych oraz szczepionkach przeciwko SARS-CoV-2. 

  Od 15 lat

  -

  Online

 • MatNieokrągłe koła

  Wykład, Prowadzący: Kamila Łyczek

  Koło – każdy wie, każdy widział. Nie ma wątpliwości: ustalony środek i zbiór wszystkich punktów, od których do środka jest mniej niż lub równo r. Czy ten opis jest precyzyjny? Czy koło musi mieć okrągły kształt? Zbudujemy koła różne, różniaste, zdecydowanie nieokrągłe.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • MatSkąd tutaj Pi i to do kwadratu?

  Wykład, Prowadzący: Marta Szumańska

  Liczna π pojawia się w rozmaitych zagadnieniach matematycznych, czasami, wydawałoby się, zupełnie niespodziewanie.
  W czasie wykładu pokażę przykład takiego zagadnienia, zwanego problemem bazylejskim. Używając prostych narzędzi geometrycznych
  i intuicji fizycznych wyjaśnię dlaczego pojawienie się π2 (a dokładniej π2/6) w wyniku zsumowania odwrotności kwadratów wszystkich liczb naturalnych wcale nie jest niespodziewane.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • CheCzy na pewno wiesz jak zaparzać herbatę? O zdolnościach antyutleniających herbat słów kilka

  Wykład, Prowadzący: dr Aleksandra Sentkowska

  Wykład omawia proces parzenia herbaty w taki sposób, aby wydobyć z niej to, co najlepsze. Przybliżony zostanie skład chemiczny herbat, jej rodzaje i właściwości. Omówione zostaną zagadnienia zdolności antyutleniających i roli związków polifenolowych w organizmie człowieka. Poruszone zostanie zagadnienie stresu oksydacyjnego i sposobów walki z nim. W ramach omawiania metod badania zdolności antyutleniających przeprowadzony zostanie pomiar zdolności antyutleniających wybranego naparu herbacianego. Wykład dla fanów herbaty i nie tylko. Jeżeli ktoś chce dowiedzieć się, czy można  oszukać czas i zatrzymać proces starzenia się bez ingerencji chirurga plastycznego, to ten wykład jest dla niego.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • MatInfModelowanie COVID – założenia, możliwości, ograniczenia

  Wykład, Prowadzący: Krzysztof Gogolewski

  Ponad rok temu do naszej codzienności wkradł się koronawirus stojący za chorobą zakaźną COVID-19. Pytanie o to czego nas ten rok nauczył jest bardzo szerokie, a odpowiedzi może udzielać w zasadzie każda dziedzina nauki. Podczas spotkania spróbujemy podsumować nasze zrozumienie dynamiki rozprzestrzeniania się wirusa między ludźmi. Pokażemy czym jest model matematyczny epidemii, przejrzymy możliwe podejścia do modelowania, skupiając się w szczególności na rodzinie tzw. modeli SEIR. Omówimy założenia, możliwości, aż w końcu ograniczenia takich modeli. Zastanowimy się, jak model może uwzględniać dystans społeczny i jaki wpływ na rozwój epidemii mają dzienne liczby testów. Ostatecznym celem będzie odpowiedź na pytanie, dlaczego przy wielości ograniczeń wpisanych w modelowanie, mimo wszystko warto konstruować modele matematyczne.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • MatO Pi-ęknym mariażu matematyki i muzyki

  Wykład, Prowadzący: Daniel Laskowski - Koło Pasjonatów Matematyki

  owe prądy w muzyce na początku XX wieku wymagały odejścia od klasycznej analizy dzieła muzycznego opartego na empirycznym wrażeniu słuchowym. Dla niewprawionego słuchacza muzyka ta, często wydaje się chaotyczna, niezrozumiała i nieuporządkowana. Jednak mimo wszystko zauważalna jest swoista jej spójność i mimo ogromnego bogactwa różnorodności, jest w niej jej własna jedność. Prowadzi to zatem do wniosku, że między każdą parą dzwięków istnieje pewien związek, być może skomplikowany i na pozór niesłyszalny. Z pomocą w szukaniu tego związku przychodzi matematyka i jej narzędzia, w służbie analizy muzycznej.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • FizWiry w wannie, rzece i atmosferze. Podobieństwo przepływów i hydrodynamika zależna od skali

  Wykład, Prowadzący: dr Maciej Lisicki

  Jeśli ze zdjęć wirów w wannie i wielkoskalowej cyrkulacji wody w Bałtyku usuniemy pasek skali, okazuje się, że nie jest łatwo je odróżnić. Przy odpowiednim przyspieszeniu nagranie spływającej przez wiele lat smoły przypomina miód wypływający ze słoika. W przyrodzie, kuchni i łazience obserwujemy wiele efektów hydrodynamicznych, które wykazują podobieństwo, pomimo drastycznie różnych rozmiarów, płynów i skal czasowych przepływu. 

  W hydrodynamice określamy charakter przepływu poprzez opisanie go liczbami bezwymiarowymi, takimi jak liczba Reynoldsa, które opisują jego cechy dynamiczne i pozwalają zbudować pomost pomiędzy podobnymi przepływami pozornie bardzo różnych cieczy. Podczas zajęć opowiem, jak dysponując wiedzą o charakterystycznych cechach ruchu płynu, taką jak rozmiary przestrzenne, prędkość i lepkość, możemy przewidzieć charakter przepływu. Pokażę, ilustrując pokazami doświadczeń, zastosowania tej wiedzy do modelowania np. ruchu bakterii w wodzie oraz testowania modeli samolotów w tunelach aerodynamicznych.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • BioDłuższe niż Pi, czyli przykłady interakcji, które trwają już miliony lat

  Wykład, Prowadzący: Pan(i) Arthropoda UW - Agnieszka Adamska, Agata Bonk, Marta Golańska, Szymon Ławicki, Igor Siedlecki, Marta Tischer

  Czy wiecie, że niektóre interakcje trwają tak długo, że moglibyśmy pokusić się o stwierdzenie, że są wieczne? Czy wiecie jakie bakterie od zarania dziejów towarzyszą głębinowym krabom? Jakie grzyby odnaleźć można na pancerzach owadów zatopionych w bursztynie? Jak wyglądało zapylanie pradawnych fig? A kto od milionów lat pomaga tropikalnym mrówkom utrzymać w czystości grzybowe ogrody? Zapraszamy na wykład, na którym posługując się przykładami ze świata stawonogów pokażemy takie przykłady interakcji, które w niemal niezmienionej formie trwają już miliony lat.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • MatCo nas pasjonuje oprócz Pi?

  Wykład, Prowadzący: Mateusz Trubiłowicz - Koło Pasjonatów Matematyki

  Wykonywanie operacji matematycznych na zestawach danych nie zawsze daje sensowny wynik. Gdy na przykład wychodzę na spacer z moim psem, średnio mamy po trzy nogi. Okazuje się jednak, że stosując bardzo podobne metody wykrywać oszustwa innych ludzi, unikać fałszywych podejrzeń a także, jakżeby inaczej, otrzymać liczbę pi. Wszystko dzięki nadziei matematycznej.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • MatJak nie wierzyć w liczby rzeczywiste?

  Wykład, Prowadzący: Aleksy Schubert

  Jednym z najbardziej kluczowych pojęć matematyki jest pojęcie „liczby rzeczywistej”. Nazwa sugeruje, że liczby te są bardzo mocno oparte w rzeczywistości, jaka nas otacza. Na wykładzie przedstawimy kilka słabości tego punktu widzenia oraz odpowiemy na pytanie, czy istnieje alternatywa dla kanonicznego pojęcia liczby rzeczywistej.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • FizCheNaukowcy w wojennej zawierusze

  Wykład, Prowadzący: dr Aleksandra Sentkowska

  Wykład o tym, jak ponura machina II Wojny Światowej nie oszczędzała naukowców. Wybitne jednostki, kluczowe odkrycia z pogranicza chemii kwantowej i fizyki a w tle ponura, wojenna rzeczywistość.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • Mate i π

  Wykład, Prowadzący: Michał Korch

  Niektóre liczby w matematyce odgrywają pewną znaczącą lub wyjątkową rolę. Na przykład: 0, 1, pi, i, e. A, no i to i w tym stwierdzeniu nie gra wcale roli spójnika. Postaramy się zetknać ze wszystkimi pięcioma liczbami, a nawet znaleźć relację pomiędzy nimi!

  Od 15 lat

  -

  Online

 • ChePrzypadki chodzą po ludziach czyli o przypadkowych odkryciach w chemii

  Wykład, Prowadzący: dr Aleksandra Sentkowska

  Wykład będzie o tym, że nie tylko długie i żmudne godziny spędzone w laboratorium owocują przełomowymi odkryciami. Czasami konieczna jest duża doza szczęścia. W trakcie zajęć omówione zostaną przykłady odkryć, które zmieniły oblicze chemii i miały ogromy wpływ na ludzkie życia a były dziełem przypadku. Będzie zatem mowa o odkryciu rzeczy wielkich jak promieniotwórczość, antybiotyki i dynamit jak również o rzeczach całkiem przyziemnych jak karteczki samoprzylepne. Bo przecież chemia jest wokół nas no a przypadki chodzą po ludziach.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • FizInfInventor I – stwórz coś z niczego!

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Kaźmierczak

  Warsztaty online na własnym sprzęcie komputerowym. W czasie zajęć uczestnicy będą poznawać program Inventor przeznaczony do tworzenia modeli 3D. Podstawy programowania i obsługi bardziej zaawansowanych programów zawsze stwarzają duże problemy. Dlatego też oferujemy darmowy kurs dla początkujących, którego celem jest przeprowadzenie przez pierwsze trudne początki nauki. Opanowanie pierwszych funkcji w programie pozwala na stworzenie wielu ciekawych i przydatnych modeli. W połączeniu z drukarką 3D daje to wiele możliwości. Jako końcowy efekt zajęć postanowiliśmy więc wydrukować stworzone przez uczestników modele, które będą do odbioru u nas na Wydziale Fizyki.

  Co musisz zrobić przed zajęciami?

  - zapisać się na zajęcia. Link do zajęć wyślemy Ci drogą mejlową.

  - posiadać dostęp do komputera wraz z zainstalowanym programem Inventor. Opis instalacji i pobierania programu:

  - należy wejść na stronę producenta https://www.autodesk.pl/products/inventor/overview i ściągnąć bezpłatną wersję testową. Program będzie działał przez 30 dni za darmo.

  Co musisz umieć?

  - nic, wszystkiego nauczysz się na zajęciach

  Co wyniesiesz z zajęć?

  - podstawy pracy z programem Inventor

  - wydrukowany własny model przygotowany na zajęciach

  Od 15 lat

  -

  Online

 • FizElektronika - początki

  Warsztat, Prowadzący: Piotr Kaźmierczak

  Warsztaty online na wypożyczonych materiałach. Ze specjalnie przygotowanego zestawu, każdy uczestnik w domu będzie mógł wykonać najprostsze układy elektroniczne, poznać podstawy pracy z elektroniką i przyswoić elementarną wiedzę na temat prądu. Zajęcia mimo panujących obostrzeń pozwalają na manualną, a nie tylko wirtualną pracę i zabawę. Sprawdź, czy świat elektroniki Cię zaciekawi. Przewidziany czas zajęć to 3h.

  Co musisz zrobić przed zajęciami?

  - zapisać się na zajęcia.

  - wypożyczyć zestaw Elektronika z recepcji Wydziału Fizyki UW (ul. Pasteura 5). Wejście do budynku A od ulicy Pogorzelskiego. Zestaw należy oddać w to samo miejsce maksymalnie 7 dni po odbyciu zajęć.
  - w razie braku zewnętrznej kamery, należy ją wypożyczyć razem z zestawem Elektroniki. Kamera będzie przydatna do kontroli postępu prac przez prowadzącego. Kamera w laptopie może sprawiać trudność w przekazywaniu postępów prac.

  Link do zajęć wyślemy Ci drogą mejlową.

  Co musisz umieć?

  - nic, wszystkiego nauczysz się na zajęciach

  Co wyniesiesz z zajęć?

  - podstawy budowy układów elektronicznych

  - podstawową wiedzę z dziedziny elektroniki

  Do 12 marca trzeba wypożyczyć zestaw.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • CheFizInfProjektowanie i symulacje materiałów - warsztaty dla młodzieży w Laboratorium Symulacji Systemów Chemicznych i Biologicznych

  Warsztat, Prowadzący: dr hab. Bartosz Trzaskowski, dr. Silvio Osella i in.

  Chemia obliczeniowa, czyli modelowanie na poziomie molekularnym/atomowym rzeczywistych układów i procesów chemicznych jest coraz częściej wykorzystywane w chemii, fizyce, biologii i naukach materiałowych. Na naszych warsztatach pokażemy, jak za pomocą programów komputerowych można zaprojektować nowe materiały / polimery i w jaki sposób można przewidzieć szereg ich właściwości fizyko-chemicznych oraz przydatność w konkretnych zastosowaniach.

  Na warsztaty obowiązują zapisy - link do spotkania przesłany zostanie drogą mejlową do zapisanych osób.

  Od 15 lat

  - , -

  Online

 • BioCheIzolacja DNA z roślin domowym sposobem

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

  DNA, czyli kwas deoksyrybonukleinowy, jest nośnikiem informacji genetycznej każdej żywej istoty. Znajdziemy go w naszych komórkach, a także w komórkach naszych zwierząt, w komórkach grzybów zbieranych przez nas w lesie i w bakteriach, które nas otaczają. Możemy go znaleźć też w roślinach - nieważne, czy to parapetowa ozdoba, czy jeden ze składników obiadu. Razem z Wami, przy użyciu dostępnych w kuchni materiałów, wyizolujemy DNA z komórek roślinnych. Zapraszamy!

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheAlgae for Green Economy – From solar-to-fuel devices to bioremediation (presentation in English)

  Warsztat, Prowadzący: Francesca Marchetto and Miriam Izzo

  It is common knowledge that the environment is changing drastically due to the human-made pollution. The main reason behind this problem is the dependence of the humankind on fossil fuels as the source of energy. Besides their adverse effect on the climate and environment, easily recoverable fossil fuels are also limited since they are predicted to be exhausted by the end of this century. Nowadays, the only viable solution to mitigate the climate change and looming energy crisis is to switch to green energy and green chemistry using a circular economy model.

  One of the major challenges of this century is to implement on a large-scale green and environmentally friendly solar-to-fuel installations providing a much-needed stimulus for a switch from a linear to circular economy. Such installations will encompass the robust and highly efficient photoactive devices using the Nature’s design for solar conversion into not only electricity but also to renewable chemicals and fuels.

  Our research in the Solar Fuels Laboratory, Centre of New Technologies, University of Warsaw is largely focused on the challenge to change the paradigm of electricity and chemical production by using the power of the Sun to drive the production of green chemicals and fuels using water as the source of electrons and protons. To this end, we interface the highly robust photosynthetic proteins, originated from extremophilic (volcanic) microalgae, which can efficiently harvest solar energy upon their immobilization on various types of smart materials including semiconductors and graphene, for production of green electricity and fuels.

  Another great challenge for the present-day humankind is to design efficient, biocompatible and environmentally friendly bioremediation systems capable of decontamination of the polluted groundwater and contaminated soil. Research and development of such systems would allow to detoxify contaminants in the soil and water. To this end, plants, microalgae and bacteria or the enzymes derived from these organisms carry a great biotechnological potential for bioremediation.

  In our lab, in line with the latter environmental challenge, we investigate microalgal extremophiles from the Cyanidiales family that originated from hot volcanic springs rich in heavy metals and sulphur. In fact, due to the remarkable robustness of these algae it is possible to grow and study them at very harsh conditions such as in high heavy metal or high salt concentration. Understanding the detoxification pathways of these algae in the presence of harmful or unwanted compounds could lead to a technological breakthrough in the treatment of essential natural resources polluted by such contaminants.

  We now cordially invite you onto a journey to learn more about the research and technologies that we develop at the Solar Fuels Lab at CeNT UW.

  PhD candidates:

  Francesca Marchetto and Miriam Izzo

  Solar Fuels Laboratory

  Head: Professor Joanna Kargul

  Centre of New Technology, University of Warsaw

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioMatLiczby w świecie roślin

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

  Czy zastanawialiście się kiedyś ile lat ma najstarszy organizm żyjący na świecie? Do jakich rozmiarów dorastają drzewa? A może chcielibyście dowiedzieć się co ciąg Fibonacciego ma wspólnego z roślinami? Odpowiedzi na te i inne pytania odkryjemy na naszym spotkaniu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się czegoś dowiedzieć oraz tych, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • FizThe Quantum Game with Photons

  Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Fizyki

  Na warsztatach będziecie mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami mechaniki kwantowej i optyki. Zobaczycie jak działa interferencja, polaryzacja, superpozycja i splątanie oraz czym jest pomiar kwantowy. Z nowymi wiadomościami oswoicie się grając online w komputerową grę The Quantum Game with Photons - grę logiczną odtwarzającą zasady fizyki kwantowej.

  Warsztaty zaczną się wprowadzeniem, tłumaczącym pojawiające się w grze fizyczne zjawiska, a następnie uczestnicy samodzielnie zagrają w The Quantum Game with Photons, mogąc przez cały czas trwania warsztatów zadawać pytania prowadzącym i korzystać z ich wskazówek. Uwaga, warto mieć zaktualizowaną wersję Zooma

  Od 15 lat

  -

  Online

 • InfCo Sztuczna Inteligencja umie, a czego jeszcze nie? O rozumieniu języka, wizji komputerowej i innych dziedzinach

  Warsztat, Prowadzący: Michał Tyrolski, Julia Bazińska - Koło Naukowe Uczenia Maszynowego

  Opowiemy o Sztucznej Inteligencji: czym właściwie jest, jak działa, jakie ma możliwości i jakie ograniczenia. Czy dasz się oszukać AI? Czy wiesz, gdzie każdego dnia napotykasz się na rozwiązania oparte o AI? Przyjrzymy się bliżej najnowszym rozwiązaniom w przetwarzaniu obrazu i analizie tekstu.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • BioCheFizGeoInfMatQuiz ,,Mistrz mowy naukowej'' - studio DOKO

  Atrakcje, Prowadzący: Jarosław Rybusiński

  Zmierzymy się z naukowym żargonem w internetowym quizie przeprowadzonym na platformie Kahoot -

  przygotujcie telefony i bawcie się z nami całą rodziną!

  Aby walczyć o nagrody należy połączyć się z nami na platformie Zoom. Przed rozpoczęciem quizu podany zostanie kod PIN, który należy wpisać po wejściu na stronę www.kahoot.it np. w przeglądarce swojego telefonu.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheFizGeoInfMatCo wiesz o klimacie i jego zmianie? Redakcja serwisu Nauka o klimacie zaprasza do wspólnej zabawy!

  Atrakcje, Prowadzący: Nauka o Klimacie

  Sprawdź się w quizach, które udostępnimy na stronie https://kahoot.it/. Quizy mają różny poziom trudności, w każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź.

  PINy potrzebne do ich uruchomienia quizów:

  Quiz od 12 lat: PIN 04530055

  Quiz od 15 lat: PIN 09188345

  Quiz dla dorosłych o średnim stopniu trudności: PIN 07634938

  Quiz dla dorosłych trudny: PIN 08083898

  Do gry można włączyć się w dowolnym momencie, ale limit wynosi 100 uczestników na quiz. Informacji na temat zmiany klimatu szukaj w nowym, dostępnym bezpłatnie na stronie Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego podręczniku "Klimatyczne ABC" i oczywiście na stronie Nauka o klimacie.

  Od 15 lat

  -

 • BioCheFizGeoInfMatCo wiesz o klimacie i jego zmianie? Redakcja serwisu Nauka o klimacie zaprasza do wspólnej zabawy!

  Atrakcje, Prowadzący: Nauka o Klimacie

  Sprawdź się w quizach, które udostępnimy na stronie https://kahoot.it/. Quizy mają różny poziom trudności, w każdym pytaniu należy wybrać tylko jedną odpowiedź.

  PINy potrzebne do ich uruchomienia quizów:

  Quiz od 12 lat: PIN 04530055

  Quiz od 15 lat: PIN 09188345

  Quiz dla dorosłych o średnim stopniu trudności: PIN 07634938

  Quiz dla dorosłych trudny: PIN 08083898

  Do gry można włączyć się w dowolnym momencie, ale limit wynosi 100 uczestników na quiz. Informacji na temat zmiany klimatu szukaj w nowym, dostępnym bezpłatnie na stronie Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego podręczniku "Klimatyczne ABC" i oczywiście na stronie Nauka o klimacie.

  Od 12 lat

  -

 • FizCheKiedy fizyk igra z chemią zaczynają dziać się spektakularne rzeczy i na nic zdaje się intuicja.

  Atrakcje, Prowadzący: Koło Naukowe ,,Nanorurki''

  Roztwory i płomienie zmieniają barwy, metalowa wata się przepoczwarza, światło zaczyna tańczyć. Podczas naszych pokazów zobaczysz m. in. czy da się wytworzyć czarny płomień, sprawdzisz, czy wata potrafi zmieniać swoje właściwości, a także dowiesz się jakiej muzyki słucha laser. ,,Przyjdź'' na nasze pokazy i rozpal w sobie ogień szalonego naukowca!

  Od 12 lat

  -

  Online

 • FizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego.

  Film

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Omówimy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne oraz promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Na koniec zaprezentujemy nowoczesny detektor, używany przez nas do badań egzotycznych nuklidów i nowych rodzajów promieniotwórczości.

  Od 15 lat

  -

  Online

 • BioCheAntyoksydacyjne właściwości likopenu, czyli dlaczego warto jeść pomidory.

  Film, Prowadzący: dr Agnieszka Mroczek, dr Monika Kamińska

  Likopen jest węglowodorem należącym do grupy karotenoidów, który charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Jak wykazano w licznych badaniach, zmniejsza ryzyko występowania nowotworów i chorób układu krążenia. Jego bogate źródło stanowi przede wszystkim pomidor (Lycopersicon esculentum Mill.) i jego przetwory. Na naszym spotkaniu wejdziemy do laboratorium i wyizolujemy likopen z przecieru pomidorowego. Następnie zbadamy jego właściwości przeciwrodnikowe i przekonamy się, czy rzeczywiście są aż tak silne.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • CheBioFizGeoBazar chemiczny

  Film, Prowadzący: koordynator: dr Sylwia Żołądek

  Na wirtualnych straganach chemicznych uczestnicy będą mogli obejrzeć niezwykłe doświadczenia chemiczne. Zobaczycie jaka chemia może być piękna, kolorowa i zaskakująca! Świetna zabawa gwarantowana!

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Online

 • BioCheFilm z laboratorium: Śladami biologa

  Film, Prowadzący: mgr Małgorzata Palusińska i mgr Karolina Maślińska-Gromadka

  Zawsze chcieliście wiedzieć, jak tak naprawdę wygląda praca naukowca i jak przeprowadzać własne eksperymenty? Jeżeli tak, ta wycieczka jest właśnie dla Was. Podczas krótkiej wędrówki zobaczycie, jakie badania prowadzone są w naszym laboratorium, poznacie także tajniki pracy biologa.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • FizGeoJak działa geofon?

  Film, Prowadzący: Koło Naukowe Geofizyki UW

  Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, skąd znamy budowę wnętrza Ziemi? Jak możemy sprawdzić co znajduje się pod powierzchnią terenu? Z pomocą przychodzą metody geofizyczne, a pośród nich bardzo efektywna metoda sejsmiczna. (Jako wprowadzenie do tematu warto obejrzeć krótki film o falach sejsmicznych (https://www.youtube.com/watch?v=LqgnyR5pyeQ&ab_channel=FestiwalNaukinaWydzialeFizykiUW.) W swoim pokazie, Koło Naukowe Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego przybliży sposób działania geofonu - urządzenia służącego do badania tego, czego nie możemy zobaczyć z powierzchni terenu.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheNaturalne kosmetyki: zrób to sam

  Film, Prowadzący: mgr Karolina Maślińska-Gromadka, mgr Małgorzata Palusińska

  Jak urozmaicić codzienną pielęgnację? U nas dowiecie się jak własnoręcznie zrobić naturalne kosmetyki, takie jak peeling lub mydełko.

  Od 9 lat

  -

  Online

 • BioBioO magii poszukiwania, czyli opowieść o tym jak zostać odkrywcą

  Film, Prowadzący: Alicja Okrasińska, dr Julia Pawłowska, Igor Siedlecki, Lektor: dr Mateusz Wilk (ZERiOŚ, Instytut Biologii Środowiskowej, WB UW)

  Wydawać by się mogło, że nowych gatunków poszukiwać można jedynie w środowiskach wciąż jeszcze stosunkowo niepoznanych: w sercu tropikalnej dżungli, w oceanicznych głębinach, czy na granicy antarktycznych lądolodów. Jednak jeśli chodzi o królestwo grzybów, nowe gatunki możemy odkryć nawet w podmiejskim lesie. Zapraszamy na film, w którym opowiemy Wam jak można to zrobić! Może przekonamy i Ciebie abyś pomógł nam w badaniach, i sam spróbował zostać mykologicznym odkrywcą?

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheOdkryj moce fotosyntezy

  Film, Prowadzący: mgr Klaudia Borysiuk, mgr Agata Wdowiak i mgr Kacper Dziewit

  Na naszych wirtualnych zajęciach przybliżymy proces fotosyntezy. Poznamy także barwniki fotosyntetyczne oraz przeprowadzimy ich prosty rozdział chromatograficzny, który każdy będzie mógł powtórzyć samodzielnie w domu. Wspólnie odpowiemy na pozornie proste pytanie dlaczego rośliny są zielone. Wykorzystując powstającą w fotosyntezie skrobię, pokażemy jak w łatwy sposób uzyskać na liściu dowolną fotografię. Zachęcamy do udziału w naszych warsztatach w Zakładzie Bioenergetyki Roślin UW.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioRośliny z probówki

  Film, Prowadzący: mgr Małgorzata Palusińska i mgr Karolina Maślińska-Gromadka

  Czym tak naprawdę jest klonowanie roślin i w jakim celu się je stosuje? Na nagranym w laboratorium filmie zobaczycie na własne oczy jak przebiega hodowla roślin w warunkach in vitro.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • GeoStudiuj z nami Geologami

  Film, Prowadzący: Samorząd Studentów Wydziału Geologii

  Jeśli chcesz odkryć fascynujące tajemnice Ziemi, poznać głęboko skrywane sekrety i zdobyć nietuzinkowy zawód zapraszamy do obejrzenia filmu. Dzięki studentom poznacie jak wyglądają studia na Wydziale Geologii, gdzie wyjeżdżamy na zajęcia terenowe i gdzie po studiach możemy pracować. Spektrum opcji jakie możemy wybrać jest praktycznie nieograniczone.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • FizWizyta w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii (LUMS)

  Film

  W trakcie wirtualnej wizyty w Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii (LUMS) na Wydziale Fizyki UW widzowie zapoznają się między innymi z realiami pracy z cieczami kriogenicznymi i prowadzeniem pomiarów w niskich temperaturach (poniżej 2 K). Poznają podstawowe metody wytwarzania w eksperymentach optycznych silnych pól magnetycznych (powyżej 10 Tesli) oraz narzędzia służące uzyskiwaniu w pomiarach spektroskopowych wysokiej rozdzielczości czasowej (poniżej 1 ps).

  Od 15 lat

  -

  Online

 • BioCheWszystkie barwy tęczy

  Film, Prowadzący: mgr Karolina Maślińska-Gromadka, mgr Małgorzata Palusińska

  Dlaczego liście są zielone latem i kolorowe jesienią? Dowiecie się jak wyizolować naturalne barwniki z roślin i dlaczego liście zmieniają kolor w zależności od pory roku.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • GeoZłoto Bałtyku

  Film, Prowadzący: mgr Karolina Drąg

  Złoto Bałtyku to cenny surowiec wydobywany od stuleci. Jeśli chcesz poznać tajemnice sukcynitu - bałtyckiego bursztynu zapraszamy do obejrzenia filmu.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheFizGeoInfMatSpotkania z Dziekanami - studio DOKO

  Spotkanie online

  Redaktor akademickiego radia Kampus rozmawia z przedstawicielami jednostek kampusowych o Wydziałach, uprawianiu nauki, studiowaniu, radzeniu sobie w czasach pandemii.

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheFizGeoInfMatWirtualne spotkania informacyjne wydziałów i jednostek UW

  Spotkanie online

  W ramach spotkań z przedstawicielami wydziałów i jednostek UW uzyskacie odpowiedzi na wszystkie pytania związane ze studiami i studiowaniem na Kampusie Ochota UW.

  Będziecie mogli porozmawiać z pracownikami i studentami UW, a w szczególności z osobami, które prowadzą rekrutację na studia.

  Zapraszamy na spotkania z przedstawicielami Wydziałów:

  ·         Biologii  https://us02web.zoom.us/j/81921311006

  ·         Chemii  https://us02web.zoom.us/j/88546533877

  ·         Fizyki https://us02web.zoom.us/j/82516272723

  ·         Geologii https://us02web.zoom.us/j/87633888644

  ·         Matematyki, Informatyki i Mechaniki https://us02web.zoom.us/j/81860683163

  ·         Kolegium MISMaP https://us02web.zoom.us/j/84913573194 - zmiana linku!

  a także pracownikami Uniwersyteckich Biur:

  ·         Biura Rekrutacji https://us02web.zoom.us/j/87354939866

  ·         Biura Karier https://us02web.zoom.us/j/88237930909

  Od 12 lat

  -

  Online

 • BioCheFizGeoInfMat,,Otwarty czwartek'' na DOKO UW

  Spotkanie online, Prowadzący: Muzeum UW, Biuro ds. rekrutacji UW, Biuro ds. promocji UW

  Otwarte Czwartki to spotkania dla młodzieży organizowane przez Uniwersytet Warszawski. Wydarzenie ma na celu zapoznanie zainteresowanych z ofertą kierunków studiów oraz przedstawienie krok po kroku procesu rekrutacji.

  Projekt organizowany jest w ramach współpracy trzech biur UW (muzeum, biura ds. rekrutacji, biura ds. promocji).

  Spotkanie trwa 30 minut i składa się z trzech części: podróżujemy po przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości Uniwersytetu Warszawskiego. Na DOKO będzie to podróż online.

  Od 15 lat

  -

  Online