Kampus Ochota
Uniwersytet Warszawski
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaMedycynaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

  • matinfO remisach i strategiach w grze planszowej HEX

    Wykład, Prowadzący: Filip Murlak

    Hex jest jedną z najprostszych i jednocześnie jedną z najciekawszych z matematycznego punktu widzenia gier planszowych. Rozgrywka heksa jest prowadzona na romboidalnej planszy złożonej z sześciokątnych pól. Na wykładzie zastanowimy się nad możliwością remisu, poszukamy strategii wygrywających i sprawdzimy, czy gra jest sprawiedliwa. Przy okazji poznamy podstawowe zagadnienia teorii gier.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • infmatA jednak się da, czyli o kryptografii z kluczem publicznym

    Wykład, Prowadzący: Tomasz Kazana

    Szyfrowanie jest niemal tak stare jak świat. Wymyślono setki jeżeli nie tysiące różnych (lepszych lub gorszych) szyfrów. Przez stulecia wszystkie te szyfry miały jedną wspólną cechę: osoby komunikujące musiały, zanim się skomunikują, wymienić się potajemnie jakimś sekretem, tzw. kluczem. Założenie to wydawało się nieuniknione. A jednak...

  • matO zagadnieniach sprawiedliwego podziału

    Wykład, Prowadzący: Paweł Goldstein

    Wszyscy chyba wiemy, jak podzielić pizzę między dwie osoby tak, by żadna nie mogła czuć się skrzywdzona: jedna kroi pizzę na 2 części, a druga wybiera część, która jej przypadnie.
    Co jednak zrobić, gdy biesiadników jest więcej - troje? Czworo? A do tego jedna z osób nie lubi pepperoni, a za to uwielbia oliwki? I czy sprawiedliwy podział sprawi, że nikt z jedzących nie będzie zazdrościł pozostałym?

  • infmatStudia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki

    Wykład, Prowadzący: Marcin Engel

    Opowiem, jakie kierunki można studiować na Wydziale MIM, jakie zdobywać dyplomy, gdzie można pojechać na staż albo stypendium i gdzie później pracować. Przekonam Was, że warto studiować na MIM, choć studia nie zawsze są miłe, łatwe i przyjemne.

  • matJak zdobyć Nobla z matematyki – o Johnie Nashu i Lloydzie Shapley'u

    Wykład, Prowadzący: Jacek Miękisz

    W czasie wykładu podany zostanie przepis na to jak matematyk może zdobyć nagrodę Nobla. Mówiąc krótko powinien zajmować się teoria gier. Konstruktywnych przykładów dostarczają John Nash i Lloyd Shapley.

  • matCienie matematyczne

    Wykład, Prowadzący: Zbigniew Marciniak

    Wykład ilustruje w przystępny sposób idee, leżące u podstaw tzw. geometrii rzutowej. Jest to geometria opisująca te własności figur, które zachowują się przy rzutach figur na płaszczyznę; będzie zatem mowa o związkach figur z ich cieniami. Wprawdzie odległości oraz kąty przy rzutowaniu ulegają zwykle deformacji, to jednak pewnym własnościom udaje się przetrwać. Wykorzystanie tych własności pozwala na zadziwiająco proste rozwiązania niektórych zadań geometrycznych.

  • matTrzy wymiary na płaskich obrazach

    Wykład, Prowadzący: Przemysław Kiciak

    Tematem wykładu są cechy obrazu, które sprawiają, że osoba oglądająca obraz widzi na nim obiekty trójwymiarowe. Składają się na to m.in. rzutowanie, perspektywa powietrzna, oświetlenie, cienie, widzenie stereoskopowe i ruch; wszystkie te elementy są w wykladzie ilustrowane przykładami. Dostrzeganie trójwymiarowych obiektów na płaskich obrazach jest ścisle związane ze sposobem, w jaki działa ludzki zmysł wzroku.

  • infmatAnaliza danych medycznych, czyli co machine learning może nam powiedzieć o chorych

    Warsztat, Prowadzący: Piotr Śliwa, Michał Krassowski

    Jak ocenić ryzyko zachorowania na nowotwór? Skąd wiadomo co wskazuje na chorobę? Czy niski poziom czerwonych krwinek to powód do obaw? A może to poziom białych krwinek jest ważniejszy? Obecne metody pomiarowe pozwalają nam zbadać ogromną liczbę parametrów pacjenta - co jednak zrobić z takim natłokiem danych?

    Na warsztatach pokażemy, jak wykorzystując komputery i proste metody statystyczne można oddzielić ważne informacje od mniej istotnych i w efekcie odpowiedzieć na pytanie: kto będzie chory. Wspomnimy też o wykorzystywanych do tego metodach sztucznej inteligencji (sieci neuronowe).

  • matSalon gier, zagadek, brył i sztuczek matematycznych

    Warsztat, Prowadzący: studenci z seminarium "Popularyzacja matematyki"

    Zapraszamy do odwiedzenia kilku stoisk, przy których można będzie poszukać wygrywających strategii w grach, zmierzyć się z zagadkami logicznymi, rozszyfrować matematyczne sztuczki karciane oraz obejrzeć modele pewnych ciekawych brył.

    Będziemy na miejscu również podczas przerw w zajęciach, czyli od 14:45 do 16:00.

  • matinfSpotkanie z Samorządem studenckim MIM

    Warsztat, Prowadzący: Paweł Michalak i Karol Pieniący

    Na spotkaniu będziecie mogli zobaczyć studia na Wydziale MIM okiem studentów. Poza tym dowiecie się co jeszcze ciekawego dzieje się na naszym Wydziale.

  • infmatDlaczego ten program działa?

    Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

    Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Inny sposób polega na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować. Jak tego typu narzędzia działają, będzie się można przekonać na zajęciach.

  • infmatKawiarenka naukowa; prof. Jerzy Tyszkiewicz z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki

    Atrakcje, Prowadzący: Prof. Jerzy Tyszkiewicz

    Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

    Prof. Jerzy Tyszkiewicz jest ekspertem w dziedzinie matematycznych podstaw informatyki oraz arkuszy kalkulacyjnych. W swojej pracy wspomaga często wiedzą matematyczną i informatyczną kolegów z zupełnie innych dziedzin nauki, jak np. historia starożytna, archeologia czy językoznawstwo. Zamiłowany popularyzator i dydaktyk, prywatnie rowerzysta.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • matbioKawiarenka naukowa; prof. Urszula Foryś z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki

    Atrakcje, Prowadzący: Prof. Urszula Foryś

    Jesteście ciekawi świata? Nurtują Was pytania, na które trudno jest znaleźć odpowiedź nawet w Google? Skorzystajcie z szansy spotkania z naukowcem twarzą w twarz i porozmawiajcie z nim przy kawiarnianym stoliku. Naukowcy z różnych dziedzin będą na Was czekać w kawiarence naukowej.

    Prof. Urszula Foryś naukowo zajmuje się matematycznym modelowaniem relacji międzyludzkich oraz zjawisk biologicznych, takich jak epidemie czy rozwój chorób nowotworowych. Jest lubianym wykładowcą, oprócz publikacji naukowych pisuje też do miesięcznika Delta i z pasją organizuje różne zajęcia popularyzatorskie dla młodzieży. Jej hobby to ćwiczenia siłowe: czynnie uprawia wyciskanie leżąc, sędziuje w zawodach trójboju siłowego.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5