Kampus Ochota
Uniwersytet Warszawski
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

Tematy zajęć

Wyczyść filtry
Dziedzina:
BioinformatykaBiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematykaMedycynaPsychologia
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Zapisy:
Godzina:

  • biochefizgeoinfmatInauguracja: Sekrety nauk ścisłych - Dziekani o swoich wydziałach

    Wykład
  • fizDlaczego fizycy są tacy przemądrzali i myślą, że wszystko wiedzą najlepiej?

    Wykład, Prowadzący: Mateusz Wiliński

    Druga połowa dwudziestego wieku i początek dwudziestego pierwszego wieku to eksplozja prac pisanych przez fizyków w wielu innych dziedzinach nauki. To również narodziny nowej interdyscyplinarnej nauki o sieciach złożonych. W trakcie krótkiego wykładu przybliżone zostaną najciekawsze dokonania fizyków w dziedzinach, które zdają się być dalekie od tradycyjnie rozumianej fizyki. Podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie dlaczego właśnie fizycy okazali się tak skuteczni w rozwiązywaniu problemów z pogranicza różnych dziedzin nauki.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • matinfOd Newtona do Mandelbrota

    Wykład, Prowadzący: Krzysztof Barański

    W 1669 roku Izaak Newton w swojej książce ,,De analysi per aequationes numero terminorum infinitas'' opisał pewną metodę przybliżonego znajdowania miejsc zerowych wielominanów. Algorytm ten, znany obecnie pod nazwą metody Newtona, jest do dzisiaj szeroko stosowany w analizie numerycznej i obliczeniach naukowych.

    Na wykładzie będzie można dowiedzieć się, jak zaprogramować metodę Newtona na komputerze, co to są iteracje i co wspólnego ma ta metoda z kolorowymi obrazami fraktali badanych przez Benoit Mandelbrota w XX wieku.

    Od 15 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • chefizPlastic fantastic. Czy polimery mogą przewodzić prąd?

    Wykład, Prowadzący: dr hab. Maciej Mazur

    Większość tworzyw sztucznych jakie spotykamy w życiu codziennym jest dobrymi izolatorami, to znaczy nie przewodzi prądu elektrycznego. Z kolei metale, które przewodzą bardzo dobrze, nie posiadają wielu zalet tworzyw sztucznych, np. są ciężkie i nieprzezroczyste oraz często ulegają korozji. Czy istnieją materiały sztuczne, które mogą być wykorzystane jako przewodniki w urządzeniach elektronicznych takich jak komputery, telewizory i telefony komórkowe? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu dotyczącego polimerów przewodzących. Polimery te, to stosunkowo nowe materiały, za których odkrycie w roku 2000 przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. W trakcie wykładu omówione zostaną właściwości optyczne, elektryczne i mechaniczne polimerów przewodzących, metody ich otrzymywania oraz przykłady zastosowań w życiu codziennym. Poruszone zostaną też zagadnienia wytwarzania polimerów przewodzących w formie nanostruktur, czyli obiektów o rozmiarach rzędu pojedynczych nanometrów, takich jak nanorurki i nanocząstki.

  • geoMy, źródła energii i środowisko

    Wykład, Prowadzący: prof. Andrzej Kozłowski

    Dokonamy przeglądu źródeł energii, dostępnych na Ziemi, zarówno konwencjonalnych, jak i tzw. ekologicznych. Sprawdzimy, czy istnieją źródła „energii czystej”, nie oddziałujące niekorzystnie na środowisko. Zastanowimy się, jaki sposób przemieszczania się ludzi ma cechy minimalnej ingerencji w nasze otoczenie, ale i dla nas nie stanowi zagrożenia (napęd wodorowy? hybrydowy? rowery?). Spróbujemy dojść w zakresie źródeł energii do rozsądnych wniosków.

  • fizSplątanie kwantowe: od nierówności Bella przez detektory fal grawitacyjnych do komputerów kwantowych

    Wykład, Prowadzący: dr hab. Rafał Demkowicz-Dobrzański

    Splątanie kwantowe jest unikalnym elementem kwantowego opisu świata nie mającego swojego odpowiednika w teorii klasycznej. Poza głębokimi filozoficznymi implikacjami jakie pojęcie splątanie kwantowego niesie  dla naszego rozumienia świata, ma ono również zaskakujące potencjalne zastosowania praktyczne. Jego obecność jest krytyczna dla działania komputerów kwantowych ale okazuje się że splątane fotony mogą również dodatkowo zwiększyć precyzję detektorów fal grawitacyjnych.

  • infmatStudia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki

    Wykład, Prowadzący: Paweł Strzelecki

    Opowiem, jakie kierunki można studiować na Wydziale MIM, jakie zdobywać dyplomy, gdzie można pojechać na staż albo stypendium i gdzie później pracować. Przekonam Was, że warto studiować na MIM, choć studia nie zawsze są miłe, łatwe i przyjemne.

  • bioAntarktyka - przygoda życia dla biologów... i nie tylko!

    Wykład, Prowadzący: dr Halina Galera

    Antarktyka jest jednym z najbardziej niedostępnych obszarów Ziemi. Tą skutą lodem i smaganą wiatrem krainę odwiedzają poszukiwacze ekstremalnych przygód i coraz liczniejsi turyści.

    Podziwiają ją również naukowcy, dla których przyroda Antarktyki stanowi niezwykle ciekawy obiekt badań. Surowe piękno krajobrazów i tysiące dzikich zwierząt, które nie boją się ludzi, zapierają dech w piersiach!

  • matinfDziesiąty problem Hilberta

    Wykład, Prowadzący: Piotr Chrząstowski-Wachtel

    Wielomiany stanowią ważną klasę funkcji. Zazwyczaj bada się je w dziedzinie liczb rzeczywistych lub zespolonych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby rozważać wielomiany, w których i współczynniki i zmienne przyjmują tylko wartości całkowite. Takie wielomiany nazywamy diofantycznymi. Dla wielomianu n zmiennych (wielomian moze mieć więcej niż jedną zmienną!) pierwiastkiem nazwiemy taki zestaw wartości, że jeśli przypiszemy je kolejno zmiennym, to wyjdzie nam zero. Słynny matematyk niemiecki, David Hilbert, w roku 1900 zdefiniował 23 najbardziej intrygujące, podówczas nierozwiązane, problemy matematyki. Numerem 10 obdarzył problem określenia, czy dla zadanego wielomianu diofantycznego istnieje pierwiastek. Chodziło o podanie procedury (dziś byśmy powiedzieli algorytmu), która by w skończonej liczbie kroków potrafiła udzielić odpowiedzi na to intrygujące pytanie dla każdego wielomianu diofantycznego. Problem z pozoru wydawał się prosty, jednak na jego rozwiązanie przyszło poczekać ponad 70 lat, a prace nad tym problemem zaowocowały serią wyników przeczących intuicjom do tego stopnia, że niektórzy matematycy z niedowierzaniem czytali dowody absurdalnych na pierwszy rzut oka faktów. Wykład będzie o historii rozwiązania tego problemu i jego związkach z teorią informatyki.

  • fizFizyka jądrowa i jej zastosowania

    Wykład, Prowadzący: Prof. Krzysztof Rusek

    Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów UW to jedyny w kraju ośrodek fizyki jądrowej w pełni wyposażony w urządzenia do prowadzenia badań eksperymentalnych z tej dziedziny. Wykład poświęcony będzie przybliżeniu fizyki jądrowej szerokiej publiczności. Na przykładzie badań prowadzonych w ŚLCJ omówione zostaną najważniejsze problemy stojące przed naukowcami, jak również zastosowania zdobytej wiedzy w innych dziedzinach nauki i przemyśle.

  • matbiofizinfBioMolekularne Laboratorium Zagadek - warsztaty w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów

    Warsztat

    Badania prowadzone w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów mają charakter interdyscyplinarny z pogranicza biologii, chemii, fizyki oraz matematyki. Laboratorium zajmuje się badaniami struktury, funkcji i ewolucji białek oraz ich oddziaływań z ligandami. Obszarem zainteresowań zespołu w Laboratorium Bioinformatyki i Biologii Systemów są również badania genomiczne prowadzone z wykorzystaniem sekwencjonowania nowej generacji. Przygotowana prezentacja obejmuje szereg zadań, które uczestnicy wykonywać będą w grupach. Zadania te pozwolą m.in. na zapoznanie się z metodą elektroforetycznego rozdziału białek czy poznanie właściwości fizyko-chemicznych wybranego białka.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • bioCzy można wskrzesić mamuty? Wykorzystanie antycznego DNA w badaniach prehistorycznych ludzi i zwierząt - wizyta w Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej

    Warsztat

    Pokaz laboratorium dedykowanego specjalnie do analiz antycznego DNA, omówienie technik izolacji antycznego DNA i możliwości uzyskania informacji genetycznej z materiału kopalnego.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • bioJak i po co bada się krew?

    Warsztat, Prowadzący: mgr Agnieszka Suszczyńska, dr Marta Polańska

    Podczas warsztatu będzie można dowiedzieć się wiele na temat krwi, np. dlaczego krew jest czerwona, czy biała krwinka naprawdę jest biała, co oznacza niski hematokryt, co krew może nam „powiedzieć” o kondycji organizmu. W czasie zajęć uczestnicy będą mieli możliwość przeprowadzenia podstawowych badań krwi, standardowo wykonywanych w laboratoriach analitycznych. Własnoręczne wykonanie tego typu oznaczeń ułatwi zrozumienie fizjologii tej tkanki oraz interpretację wyników własnych badań analitycznych.

    - , -

    Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

  • bioKapsuły czasu? Banki nasion.

    Warsztat, Prowadzący: dr Danuta Solecka, dr Alicja Sobkowiak

    Długotrwałe przechowywanie materiału roślinnego (nasion, ziaren pyłku, cebul, bulw czy pąków) w bardzo niskiej temperaturze (w zakresie od -150° do -196°C) bez utraty żywotności jest jedną z metod przechowywania materiału genetycznego gatunków rzadkich i zagrożonych lub cennych dla uprawy. Przechowywanie materiału o wysokiej aktywności metabolicznej lub dużej zawartości wody wymaga stosowania specjalnych procedur podczas zamrażania, natomiast tkanki tzw. powietrznie suche (np. nasiona) nie wymagają stosowania tak skomplikowanych metod.

    Celem pokazu jest porównanie przeżywalności nasion powietrznie suchych i nasion napęczniałych w wodzie po przemrożeniu ich do temperatury ciekłego azotu. Każdy uczestnik wykona własne doświadczenie.

  • matMatematyka Ernő Rubika

    Warsztat, Prowadzący: dr hab. Katarzyna Grabowska, Piotrek Grabowski

    Dlaczego wśród przedmiotów obowiązkowych na pierwszym roku studiów na Wydziale Fizyki jest tylko jeden przedmiot fizyczny i aż dwa matematyczne? Dlatego, ze matematyka jest naszym wspólnym, międzynarodowym językiem do opisywania świata od wnętrza atomu po wybuch supernowej. Przydaje się także do nieco mniej ambitnych zadań, na przykład do zrozumienia działania kostki Rubika. W trakcie zajęć weźmiemy na warsztat najprostszą kostkę 2 × 2 × 2, obliczymy liczbę możliwych konfiguracji i wspólnie stworzymy matematyczną teorię opisującą te konfiguracje, dozwolone ruchy i algorytmy układania. Uczestnicy będą mogli także spróbować swoich sił w układaniu kostek różnych rozmiarów i kształtów pod kierunkiem doświadczonych kolegów. Mamy nadzieję, że uda się także zaprosić ”speedcuberów”, czyli osoby potrafiące układać kostkę NAPRAWDĘ szybko.

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizcheSpektroskopia Jądrowego Rezonansu Magnetycznego (NMR)

    Warsztat

    Spektroskopia NMR jest podstawowym narzędziem badania struktury cząsteczek chemicznych. Na przykładzie widm NMR kilku powszechnie spotykanych substancji pokażemy jak pozwala ona wyciągać wnioski o budowie materii. Zajęcia będą składały się z krótkiego wstępu teoretycznego i praktycznej rejestracji widm na spektrometrze.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • biofizWizyta w Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych - fotosynteza i sztuczny liść w warunkach ekstremalnych.

    Warsztat

    Uczestnicy warsztatów będą uczestniczyć w eksperymencie modulowania wydajności fotosyntetycznej ekstremofilnych alg, jak również poznają zasady konstrukcji i praktyczne zastosowanie biomimetycznego sztucznego liścia: biofotoelektrody półprzewodnikowej z ekstremofilnym fotosystemem. Pokażemy funkcjonalny prototyp sztucznego liścia produkujący fotoprąd. Każdy uczestnik zabierze ze sobą utworzone przez siebie w laboratorium alginianowe kulki mikroalg do dalszej obserwacji.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • geocheBłyskawiczna hodowla kryształów

    Warsztat

    Powstawanie minerałów to niezwykle ciekawe zjawisko, zachodzące w różnych warunkach w środowisku naturalnym – od płytkich zbiorników wodnych po głębokie partie litosfery. Zazwyczaj jest to długotrwały proces prowadzący do powstania różnorodnych form krystalicznych. Jednakże, dzięki zastosowaniu podstawowej wiedzy z zakresu geochemii, jesteśmy w stanie przeprowadzić proces krystalizacji w warunkach laboratoryjnych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak chemia może być przydatna w geologii i nauczą się hodować szybkorosnące kryształy syntetyczne.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • infmatKryptografia wizualna, czyli jak szyfrować za pomocą obrazów

    Warsztat, Prowadzący: Łukasz Mazurek

    Jednym z zadań nowoczesnej kryptografii jest tzw. dzielenie sekretu. W najprostszej wersji chodzi o to, by sekretną informację "podzielić" pomiędzy dwie osoby w taki sposób, by żadna z nich na własną rękę nie mogła tej informacji poznać, ale żeby współdziałanie obu osób mogło doprowadzić do rozszyfrowania sekretu.

    Na zajęciach zobaczycie między innymi jak tego dokonać w wersji obrazkowej, czyli jak "podzielić" rysunek pomiędzy dwie osoby tak, żeby żadna z nich nie miała najmniejszych szans na samodzielnie zgadnięcie co na nim jest.

  • bioMelissopalinologia - sekrety miodu

    Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki - Jakub Baczyński

    Ziarna pyłku roślin okrytonasiennych nadal zadziwiają naukowców różnorodnością swoich kształtów oraz, nierzadko, wysublimowanym pięknem. Palinologia, nauka zajmująca się badaniem tej różnorodności, jest wykorzystywana jako narzędzie pomocnicze w badaniach systematycznych, biostratygraficznych oraz niektórych gałęziach medycyny (np. alergologii). Jedną z dziedzin palinologii jest melissopalinologia, której obiektem zainteresowań są ziarna pyłku znajdowane w naturalnych miodach. W trakcie warsztatów wykorzystamy podstawowe metody analizy pyłkowej, aby sprawdzić, czy producenci popularnych miodów nektarowych (gryczanych, lipowych, czy rzepakowych) "nie wciskają nam kitu".

  • fizgeoMetody badania wnętrza Ziemi

    Warsztat, Prowadzący: dr Monika Wilde-Piórko, mgr Marcin Polkowski

    Wizyta w Laboratorium Geofizycznych Technik Pomiarowych połączona z prezentacją współczesnych technik badania i obrazowania wnętrza naszej Planety. Pokażemy jak zarejestrować trzęsienie ziemi i jak  wykorzystać fale sejsmiczne do badania budowy Ziemi.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Stary budynek Wydziału Fizyki, ul. Pasteura 7

  • biochegeoSeminarium Ochockich Kół Naukowych

    Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Doktorantów Grafen WCh, mgr Michał Michalec

    Koło Naukowe Doktorantów Grafen Wydziału Chemii UW serdecznie zaprasza na Seminarium Ochockich Kół Naukowych.

    Swoją działalność naukową zaprezentują studenckie i doktoranckie koła naukowe związane z Wydziałami Uniwersytetu Warszawskiego z akademickeigo Kampusu Ochota.

    Zaprezentują się:
    Koło Naukowe Doktorantów Grafen Wydziału Chemii UW,
    Koło Naukowe Chemików Fulleren UW,
    Koło Młodych Geologów oraz
    Koło Naukowe PromienioTwórczy Wydzaiłu Chemii UW.

    W trakcie seminarium odbędzie się dyskusja zgromadzonych kół nad innowacyjnością prowadzonych badań naukowych.

     

    Do udziału w seminarium zapraszamy serdecznie uczniów szkół licealnych i gimnazjalnych.

    Uczestnictwo w wydarzeniu daje możliwość zapoznania się z obszarami działalności Ochockich Kół Naukowych, dzięki czemu uczniowie biorący udział w seminarium już w najbliższej przyszłości jako studenci kierunków ścisłych będą mogli brać udział w realizowanych przez Koła projektach.

  • geoSkąd się bierze woda w kranie

    Warsztat

    Zapraszamy do naszej Stacji Badawczej Ochrony Środowiska i Wpływów Antropogenicznych na Wody Podziemne. Pokażemy, jak wyglądają studnie ujmujące wody podziemne i ich oprzyrządowanie. Uczestnicy będą mogli samodzielnie wykonać pomiary głębokości do zwierciadła wody w dwóch studniach wierconych oraz jednym piezometrze. W trakcie krótkiej pokazowej próbnej eksploatacji studni uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego określenia wydajności studni poprzez odczyty stanów wodomierza oraz na podstawie wskazań ze skrzyni przelewowej. Będą też mieli możliwość zmierzenia, o ile obniżył się poziom zwierciadła wody w studni po uruchomieniu pompy. Krótko zostanie przedstawiona historia eksploatacji wód podziemnych z poziomu oligoceńskiego na terenie Warszawy oraz problemy z tym związane.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • geoSpływ wraz z nurtem

    Warsztat

    Jakie procesy sedymentacyjne zachodzą od źródeł aż do ujścia rzeki? Na dynamicznym modelu zostanie odtworzona ewolucja rzeki – rozwój i migracja zakola/meandru, rozwój procesów erozyjnych (erozja wgłębna, wsteczna, boczna) oraz akumulacyjnych (powstanie odsypów, zmarszczek prądowych), transport materiału. Pozwoli to także na prześledzenie zmian w strefie brzegowej zachodzących w efekcie ewolucji strefy ujściowej (rozwój stożka aluwialnego).

    Na naszym basenie sedymentacyjnym stworzymy także trójwymiarowy, cyfrowy model rzeki, który pozwoli zobrazować kształtowanie morfologii terenu przez płynącą wodę w czasie rzeczywistym. Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie kształtować morfologię dna basenu i obserwować wpływ tych zmian na wygląd cyfrowego modelu. 

    Od 12 lat

    - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • cheZwiedzanie laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego

    Warsztat, Prowadzący: mgr Grzegorz Cichowicz, mgr Paweł Socha

    Kto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!
    Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach z pogranicza chemii i kryształów, a wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać, oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny i proszkowy) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.

    - , - , - , -

    Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

  • fizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego

    Warsztat

    Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Zbadamy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, promieniowanie kosmiczne, promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Zaprezentujemy też symulację pracy reaktora jądrowego.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizBadania teledetekcyjne atmosfery w Laboratorium Transferu Radiacyjnego IGF

    Warsztat

    Zajęcia prowadzone będą w Laboratorium Transferu Radiacyjnego Zakładu Fizyki Atmosfery IGF UW  mieszczącym się nad dachu budynku Wydziału Fizyki UW dotyczyć będą wpływu aerozoli atmosferycznych na system klimatyczny.  Demonstrowane będą różne technik pomiarowe służące do obserwacji własności optycznych aerozoli oraz ich wpływu na system klimatyczny.  Pokażemy jak działa lidar/ceilometr czy fotometr słoneczny. Opowiemy jak włączyć się w monitoring zanieczyszczenia powietrza, który realizowany jest w kilkudziesięciu szkołach.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Stary budynek Wydziału Fizyki, ul. Pasteura 7

  • cheBazar chemiczny - Laboratorium

    Warsztat, Prowadzący: dr Sylwia Żołądek

    Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia, ale też brać w nich udział.

    Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

    - , -

    Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

  • bioBio Art - kolorowy świat bakterii - wizyta w Laboratorium Maszyn Biomolekularnych

    Warsztat

    Omówienie podstawowych zasad hodowli bakterii oraz używanych na spotkaniu szczepów bakteryjnych zawierających różnokolorowe fluorescencyjne białka. Samodzielne wykonanie, np. posiewu redukcyjnego oraz stworzenie swojego kolorowego obrazka na szalkach Petriego. Wyniki będą wysyłane w postaci zdjęcia na adres mailowy po urośnięciu bakterii.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • fizCo kryształ ma w środku? – laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej

    Warsztat, Prowadzący: dr Mateusz Tokarczyk, dr hab. Grzegorz Kowalski

    W ramach wizyty w laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej będzie można dowiedzieć się jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, zapoznać się z budową i obsługą dyfraktometru rentgenowskiego. Uczestnicy będą mieć okazję przeprowadzić pomiar pozwalający sprawdzić poprawność prawa Bragga oraz wyznaczyć na jego podstawie stałe sieci krystalicznej grafitu/krzemu.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • fizbiocheCo wyróżnia białko zielonej fluorescencji (GFP) spośród innych białek?

    Warsztat, Prowadzący: Studenckie Koło Biofizyki Molekularnej

    Białko zielonej fluorescencji (ang. Green Fluorescence Protein – GFP) swą nazwę zawdzięcza intensywnemu, zielonemu świeceniu. Dzięki tej właściwości GFP jest powszechnie stosowane jako znacznik molekularny w badaniach procesów i obiektów biologicznych. Uczestnicy pokazu zapoznają się ze zjawiskiem fluorescencji (emisji światła) oraz metodą pomiaru widm fluorescencji. Dowiedzą się jak wygląda struktura przestrzenna GFP, co sprawia, że w odróżnieniu od innych białek, świecenie GFP jest widoczne „gołym okiem” oraz w jaki sposób możemy pozbawić białko tej unikalnej właściwości. Samodzielnie zbadają wpływ różnych czynników na fluorescencję GFP. Będą też mieli możliwość zapoznania się z programami graficznymi używanymi do wizualizacji przestrzennej cząsteczek biologicznych.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • matIle ryb pływa w stawie?

    Warsztat, Prowadzący: Łukasz Rajkowski

    Ile ryb pływa w stawie? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest "mnóstwo", jest ona jednak mało satysfakcjonująca. Bo czy "mnóstwo" to w tym wypadku 100, 10000, a może 10000000? Na zajęciach dowiemy się, co mądrego mają do powiedzenia statystycy w tej i w podobnych kwestiach. Będą ankiety, będą ryby, będą czołgi, słowem: będzie się działo!

  • fizJak otrzymać i rozpoznać grafen?

    Warsztat, Prowadzący: Igor Własny

    W ramach pokazu omówiony zostanie jeden z najciekawszych i najistotniejszych materiałów ostatnich lat – grafen. Omówione zostaną jego właściwości i zastosowania. Zaprezentowana zostanie mechaniczna metoda jego otrzymywania, a także metoda identyfikacji za pomocą mikroskopii optycznej oraz spektroskopii ramanowskiej.

    Od 12 lat

    - , - , -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • bioNa mały głód (wiedzy) - Danio (rerio), czyli modele badawcze w neurobiologii molekularnej. Wizyta w Laboratorium Neurobiologii Molekularnej

    Warsztat

    W czasie zajęć będzie można z bliska zobaczyć mózgi myszy oraz maleńkich larw rybki Danio rerio. Wyjaśnimy, jak i po co modyfikujemy ekspresję genów w mózgu zwierząt. Uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie pokroić mózg na plasterki grubości kilku komórek. Pod mikroskopem fluorescencyjnym pokażemy świecące komórki mózgu: neurony, astrocyty i oligodendrocyty.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • fizPrzesuwanie granic widzenia

    Warsztat

    W czasie warsztatów zabierzemy uczestników w podróż od pojedynczej fotokomórki, poprzez budowę oka, aż po mikroskop elektronowy. Uczestnicy poznają zasady działania przyrządów optycznych umożliwiających obrazowanie oraz będą mieli okazję uczestniczyć w eksperymentach ilustrujących omawiane zjawiska. Na koniec warsztatów zaprosimy uczestników do laboratorium, w którym będą oni mogli zobaczyć w jaki sposób obrazowanie optyczne jest wykorzystywane w badaniach naukowych na Wydziale Fizyki.

    Od 15 lat

    - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • infmatbioSpotkanie z Samorządem studenckim MIM

    Warsztat, Prowadzący: Paweł Michalak

    Na spotkaniu będziecie mogli zobaczyć studia na Wydziale MIM okiem studentów. Poza tym dowiecie się co jeszcze ciekawego dzieje się na naszym Wydziale.

  • geoŚwiat kryształów w nano skali

    Warsztat

    Nie wszystko można zobaczyć gołym okiem. Dlatego postaramy się odpowiedzieć, jak powiększyć obraz małych obiektów (kryształów) do 1 000 000 razy, jak rozpoznać minerały budujące skały (analiza składu chemicznego), jak przygotować materiał do badań mikroskopowych, jak wykonać rekonstrukcję 3D mikroobszaru (trawienie cienkich powierzchni wiązką jonów), jak badać strukturę kryształu.

    Nasze laboratorium jest wyposażone w system składający się z niskotemperaturowego skaningowego mikroskopu elektronowego (CryoSEM) sprzężonego ze skupioną wiązką jonową (FIB). System pozwala na wykonanie nano tomografii 3D, dzięki kombinacji obrazowania wysokiej rozdzielczości z cięciem preparatu wiązką jonową. 

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • geoŚwiat minerałów w mikro skali

    Warsztat

    Czym się różni analiza mikroskopowa od makroskopowej? Jak rozpoznać podstawowe typy skał w skali mikro? Jakie informacje możemy uzyskać podczas obserwacji mikroskopowych i do czego je wykorzystać? Jakie cechy optyczne kryształów czynią je wyjątkowymi? Dlaczego niektóre minerały mienią się wieloma barwami, podczas gdy inne pod mikroskopem są całkiem czarne?

     

    Tego wszystkiego i jeszcze wielu innych rzeczy dowiedzą się uczestnicy naszych warsztatów mikroskopowych.

    Naucz się obsługi mikroskopu petrograficznego i przekonaj się, jak wyglądają minerały w kilkudziesięciokrotnym powiększeniu.

    Od 15 lat

    - , -

    Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

  • fizbiocheWizyta w Laboratorium Chemii Bioorganicznej: przedstawienie nowoczesnych metod pracy naukowej w laboratorium eksperymentalnym

    Warsztat

    Zwiedzających czekać będzie oprowadzanie po laboratorium połączone z pokazem technik laboratoryjnych w nim stosowanych. Zostanie zaprezentowane działanie m.in.: MS (spektrometria mas), HPLC (wysokociśnieniowa chromatografia cieczowa) oraz techniki rozdziału i oczyszczania związków organicznych.

    Od 15 lat

    - , - , -

    Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

  • matCzym się je sferostożki?

    Warsztat, Prowadzący: Kamila Łyczek

    Spojrzymy na bryły z perspektywy turlania nimi. Na ile sposobów można przeturlać sześcian tak, żeby każda ściana dotknęła podłogi dokładnie raz? Gdyby ściany sześcianu dotykając podłogi odciskały na niej ślady, czym byłby taki ślad? Czy na podstawie śladu można rozpoznać bryłę, która go zostawiła? Jakie bryły da się turlać tak, żeby każdy punkt na jej powierzchni mógł dotknąć podłogi? Pytań (i miejmy nadzieję odpowiedzi również) będzie znacznie, znacznie więcej. Głównym bohaterem będą sferostożki, które będziemy traktować ciągłym turlaniem.

  • matO dylemacie więźnia i wypasaniu krów

    Warsztat, Prowadzący: Jerzy Tyszkiewicz

    Zgoda buduje a niezgoda rujnuje... zupełnie dosłownie. Na naszych zajęciach uczestnicy wezmą razem udział w kilku grach, dzięki którym zobaczą jak próba wyśrubowania indywidualnego zysku prowadzi do strat całej społeczności i każdego z osobna. Pokażemy też, jak wprowadzenie podatku może paradoksalnie wzbogacić podatników, a zamknięcie drogi - zredukować korki. Całość jest na tyle prosta, że pozwala brać udział już gimnazjalistom - starsi docenią natomiast klarowność matematycznego opisu za pomocą pojęć teorii gier.

  • bioinfmatWielkie liczby w biologii, czyli dlaczego przyrodnik powinien programować

    Warsztat, Prowadzący: Paweł Jankowski

    Współczesna biologia zmaga się z pytaniami, których rozwiązywanie wymaga analizowania ogromnych zbiorów danych. Rozwój bioinformatyki umożliwia coraz dogłębniejsze spojrzenie na świat organizmów żywych. Na zajęciach przyjrzymy się nowinkom ze świata liczb w biologii i uzbrojeni w tę wiedzę przeprowadzimy kilka bioinformatycznych analiz, by wspólnie dojść do zaskakujących wyników.

  • biochefizIle zielonego w zielonym? Rozdział barwników fotosyntetycznych i pomiar ich widma absorpcyjnego.

    Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki - Michał Bykowski

    Dlaczego po drugiej stronie płotu trawa jest zawsze bardziej zielona? I dlaczego w ogóle jest zielona?

    Na warsztacie uwagę poświęcimy barwnikom biorącym udział w procesie fotosyntezy – od ich ekstrakcji z materiału roślinnego, poprzez podział chromatograficzny i pomiar ich widma absorpcyjnego.

  • infmatDlaczego ten program działa?

    Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

    Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Inny sposób polega na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować. Jak tego typu narzędzia działają, będzie się można przekonać na zajęciach.

  • biocheDomowe SPA

    Warsztat, Prowadzący: Kamil Kwiecień

    Jak zachować wieczną młodość i urodę? Jak odżywić i zregenerować skórę? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas warsztatów! Uczestnicy samodzielnie przygotują kremy do pielęgnacji skóry, które będą mogli zabrać do domu oraz poznają składniki, z których można je wyprodukować.

    Szczególnie zapraszamy DZIEWCZYNY!

  • biocheJak uwięzić enzym - immobilizacja.

    Warsztat, Prowadzący: dr Katarzyna Gieczewska

    Jak uwięzić aktywny enzym tak, by pracował na naszą korzyść?

    Uczestnicy zajęć będą mogli uwięzić, czyli immobilizować preparat enzymatyczny, sprawdzić jego aktywność i zabrać go do domu.

  • matO modelu drapieżnik-ofiara, czyli czego ekolog może się dowiedzieć od matematyka?

    Warsztat, Prowadzący: Urszula Foryś

    Współcześnie w ekologii dobrze znana jest zasada zachowania średnich liczebności populacji w układach typu drapieżnik-ofiara, jak również dobrze wiadomo, w jaki sposób na takie układy wpływa ingerencja zewnętrzna w postaci odławiania. Ale nie zawsze tak było! W połowie lat dwudziestych ubiegłego wieku włoski matematyk Vito Volterra zaproponował prosty model matematyczny, dzięki któremu wyjaśnił pozorny paradoks dotyczący zmian struktury połowu ryb w Adriatyku po zakończeniu I wojny światowej, z czym ekologowie sobie nie poradzili. Prawo zachowania średnich stanowi prostą konsekwencję tego modelu.

    Model ten stanowi podstawę różnych rozważań dotyczących układów drapieżnik-ofiara, w szczególności pozwala także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w Australii nie ma dużych drapieżnych ssaków.

    W trakcie zajęć sprawdzimy, że faktycznie średnie wielkości populacji są zachowane, jak na dynamikę modelu wpływają jego parametry, co się dzieje, jeśli odławiamy zarówno drapieżniki jak i ofiary, a co, gdy odławiamy osobniki jednego z gatunków.

  • matPrzekroje brył

    Warsztat, Prowadzący: Marta Szumańska i Tomasz Gródek

    Każde trzy niewspółliniowe punkty w przestrzeni wyznaczają płaszczyznę, w szczególności, każde trzy punkty na powierzchni sześcianu wyznaczają jego przekrój płaski. Na ogół jednak trudno sobie wyobrazić jaki wielokąt otrzymamy w wyniku płaskiego cięcia sześcianu przeprowadzonego przez trzy zadane punkty. Pomóc w tym może narysowanie rzutu przekroju. Na warsztatach będziemy się uczyć kreślić rzuty przekrojów na rzutach sześcianu. Przy okazji zastanowimy się jakie wielokąty możemy otrzymać w wyniku płaskich cięć sześcianów, a jakich nie.

    Uwaga: warto przynieść na zajęcia linijkę, ekierkę, ołówek i gumkę.

  • fizWizyta w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów

    Warsztat

    Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko).

  • biocheKosmetyki - zrób to sam

    Warsztat, Prowadzący: Kamil Kwiecień, Joanna Gabral

    Nie możesz zdecydować się, który szampon, krem, odżywka będą lepsze? Nasze babcie nie miały tego problemu, bo same przygotowywały kosmetyki. W czasie warsztatów poznasz rośliny, z których wytwarza się preparaty kosmetyczne. Dzięki podanym przez nas przepisom każdy uczestnik będzie mógł samodzielnie przygotować ziołowe kosmetyki.

  • fiz"Axolotl" - łazik marsjański Uniwersytetu Warszawskiego

    Pokaz

    Łazik marsjański o nazwie "Axolotl" powstaje na Wydziale Fizyki UW. Docelowo ma zmierzyć się z konkurencją w międzynarodowych zawodach łazików. Zadania, które przed nim stoją to między innymi prowadzenie badań geologicznych, poruszanie się po trudnym terenie czy obsługa urządzeń za pomocą robotycznego manipulatora. Członkowie zespołu zaangażowanego w budowę łazika zaprezentują Axolotl w działaniu oraz odpowiedzą na pytania zainteresowanych gości.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizOscylator z butelki

    Pokaz, Prowadzący: Michał Bączyk i Paweł Czyż (uczniowie XIV LO im. Stanisława Staszica)

    W każdym z nas nawet teraz pracuje mały oscylator. To towarzyszące nam stale rytmicznie bijące serce. Układ powtarzający swoje zachowanie w czasie to także mała masywna kulka zawieszona na nici – czyli znane ze szkoły wahadło matematyczne. Ale nawet z tak bardzo prostych przedmiotów jak pusta butelka, słomka i kawałek plasteliny można zbudować niezwykle nietypowy i zaskakujący bogactwem zjawisk oscylator. Oscylator butelkowy to nie tylko intrygujący układ do prostych, acz wciągających domowych eksperymentów, ale także obiekt do prawdziwych badań naukowych. Pozwala on zrozumieć tak zwane przepływy turbulentne występujące chociażby w aorcie – głównej tętnicy naszego ciała czy powstające dookoła skrzydeł samolotu. Dodatkowo połączone ze sobą oscylatory wykazują złożone zjawiska z teorii synchronizacji i mogą posłużyć do modelowania zjawisk chaotycznych występujących np. w pogodzie. Autorska praca na dany temat dwóch uczniów liceum Michała Bączyka oraz Pawła Czyża została odznaczona najwyższym wyróżnieniem w międzynarodowym Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. Twórcy pokazu zostali najlepszymi młodymi naukowcami w Europie.

    Od 12 lat

    -

    Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

  • fizPokaz filmu "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych" autorstwa J. Grębosza

    Pokaz

    Animowany film zabiera widza w podróż do mikroświata. Pokazuje jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

  • chePokazy doświadczeń fluorescencji i chemiluminescencji

    Pokaz
  • bioNajwiększe widowisko świata.

    Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Biologii Ewolucyjnej

    Stanowisko będzie zawierać fragmenty kośćca zwierząt oraz skamieniałości (zarówno wymarłych jak i obecnie żyjących). Stoisko będzie obsługiwane przez członków Koła Naukowego Biologii Ewolucyjnej, którzy poza prezentacją eksponatów oraz wprowadzaniem podstawowych zagadnień biologii ewolucyjnej opowiadać będą również o pracy swoich specjalnościach (m.in. paleontologia, filogenetyka, geologia podstawowa).

  • bioZdjęcia w blasku chlorofilu

    Stoisko

    Na stoisku Koła Naukowego Botaniki będziecie mieli możliwość zrobienia sobie zdjęcia wśród otaczających Kampus Ochota roślin, na którym wystąpią w zupełnie innym świetle.

    Energia stanu wzbudzenia chlorofilu może być przekazana do centrum reakcji fotoukładu, powodując wybicie elektronu rozpoczynające fazę jasną fotosyntezy. Energia ta może też być wyemitowana jako kwant światła o długości fali większej, niż długość fali światła zaabsorbowanego – co obserwujemy jako promieniowanie fluorescencyjne (w zakresie podczerwieni).

    Pomiary fluorescencji chlorofilu umożliwiają pośrednią ocenę aktywności fotosyntetycznej (poprzez ocenę wydajności reakcji fotochemicznych fotosystemu II).

    Takich selfie Internet jeszcze nie widział!