Kampus Ochota
Uniwersytet Warszawski
Sobota 16.03.2019
Start godz. 11:00
Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5
Wyczyść filtry
Dziedzina:
BiologiaChemiaFizykaGeologiaInformatykaMatematyka
Rodzaj zajęć:
Kategoria wiekowa:
Godzina:

 • FizBioCheGeoInfMatPanel interdyscyplinarny ,,Alicja w krainie nauki''

  Wykład

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • MatO nieskończonościach

  Wykład, Prowadzący: Michał Korch

  Co to jest nieskończoność? Czy można ściśle odpowiadać na pytania jej  dotyczące? Czy jedna nieskończoność może być większa od drugiej? Ile jest nieskończoności? Na część pytań uzyskamy satysfakcjonującą odpowiedź. Na część nie umiemy odpowiedzieć. Ale okaże się też, że wiadomo, że na niektóre pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi!

 • MatO prawdziwych paradoksach

  Wykład, Prowadzący: Piotr Chrząstowski-Wachtel

  Paradoksy, to nie są rzeczy trudne do pojęcia. Chodzi o takie wypowiedzi, których prawdziwość jest niemożliwa do ustalenia z powodu wewnętrznej sprzeczności. Najładniejsze paradoksy z pozoru nie budzą niepokoju. Dopiero uważne się im przyjrzenie powoduje, że czujemy się bezradni. Nie jesteśmy w stanie określić prawdziwości lub fałszywości zdania, które na pozór powinno być albo takie, albo takie. Najciekawsze, że paradoksy realnie istnieją i stanowią  podstawę bardzo głębokich wyników matematycznych.

 • FizCzy tablica Mendelejewa jest skończona?

  Wykład, Prowadzący: dr Paweł J. Napiorkowski

  Wykład popularnonaukowy przedstawiający historię układu okresowego pierwiastków. Duża część prezentacji dotyczy wytwarzania pierwiastków sztucznych metodami reakcji jądrowych, w tym tzw. pierwiastków superciężkich.

 • CheFizMałe jest wielkie, czyli Alicja w krainie nanotechnologii

  Wykład

  Co ma wspólnego karzeł i królicza łapa? Czemu Alicja ze świata nanotechnologii nie wróciła już taka sama? Jak najnowsze techniki zmieniają nasze codzienne życie? Czy „nano” może zaistnieć w „makro” świecie? Czym jest biomimetyzm? Na te i inne pytania odpowiemy w czasie wyprawy do zaczarowanego świata nanotechnologii

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • InfO niemożliwościach

  Wykład, Prowadzący: Wojciech Czerwiński

  Poznamy paradoks fryzjera i jego spektakularne konsekwencje dla matematyki i informatyki. W szczególności pokażemy, że istnieją problemy nierozstrzygalne, czyli takie, których nie umie rozwiązać żaden program oraz udowodnimy pierwsze twierdzenie Gödla, które (w uproszczeniu) mówi, że istnieją zdania prawdziwe, których nie można udowodnić.

 • CheMikroplastik morski – bliskie spotkanie

  Wykład

  Odpadowe tworzywa sztuczne trafiają do mórz całego świata wielką falą. Tworzą wyspy, integrują się z organizmami morskimi. Jakie są tego przyczyny i konsekwencje? Czym jest mikroplastik i plastisfera? Zapraszam na odkrywczą wyprawę do świata fizykochemii polimerów, która zabierze nas aż za krąg polarny.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • BioCheBliższe spotkanie z antyoksydantami roślinnymi.

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Podgórska, mgr Maria Burian, mgr Klaudia Borysiuk

  Życiodajny tlen, który wydzielany jest przez rośliny, stanowi dla nich jednocześnie poważne zagrożenie. Reakcje chemiczne zachodzące podczas normalnego metabolizmu mogą prowadzić do przypadkowego przeniesienia elektronów na tlen i wytworzenia reaktywnych form tlenu (RFT). RFT szybko reagują z różnymi cząsteczkami powodując zmianę ich funkcjonowania, a nawet wywołując ich trwałe uszkodzenia. Z tego względu rośliny muszą stale korzystać z bardzo skutecznej broni, która ma na celu ograniczanie ilości RFT – antyoksydantów. Warsztaty będą poświęcone samodzielnym oznaczeniom aktywności związków antyoksydacyjnych. Na zakończenie wykorzystamy właściwości witaminy C i zaszyfrujemy wiadomości w postaci niewidzialnego pisma.

 • BioCheCiężkie życie ekstremofili, czyli jak przetrwać w trudnych warunkach

  Warsztat, Prowadzący: Małgorzata Sandzewicz, Nataliia Khomutovska, Łukasz Łach

  Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę obejrzeć (pod mikroskopem i gołym okiem) mikroorganizmy, które żyją w ekstremalnych warunkach. Dowiedzą się także jakie wyjątkowe cechy pozwalają im przetrwać w takich miejscach jak gorące źródła, gejzery, czy pustynne skały.

 • CheFizDlaczego bańki mydlane są kolorowe?

  Warsztat

  Dlaczego bańki mydlane są kolorowe i co to ma wspólnego z jej grubością? Jak zmierzyć grubość baniek mydlanych i różnych wybranych warstw polimerowych? Do czego służy profilometr optyczny? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiesz się na naszych warsztatach. Zapraszamy!

  Od 12 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • BioCheDzień z życia Ekotoksykologa

  Warsztat, Prowadzący: mgr Karolina Bodzon, dr Dorota Panufnik-Mędrzycka, mgr Zuzanna Tarnawska, mgr Aleksandra Naziębło, lic. Aleksandra Gawryś

  Czym zajmuje się ekotoksykologia? Jak bada się wpływ ksenobiotyków na rośliny? Co to jest ditizon? Na te oraz inne pytania, znajdziecie odpowiedź w czasie trwania warsztatów.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • FizBioCheEndonukleazy restrykcyjne – molekularne nożyczki DNA

  Warsztat, Prowadzący: Joanna Żuberek

  Manipulacje cząsteczką kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) są podstawą obecnej inżynierii genetycznej. Cięcia, łączenia czy modyfikacji chemicznych DNA możemy dokonywać za pomocą specyficznych cząsteczek białka zwanych enzymami. Endonuklezy restrykcyjne typu II to enzymy precyzyjnie tnące DNA w ściśle określonym miejscu. Podczas pokazu zostanie przedstawione działanie wybranych edonukleaz restrykcyjnych i omówione jak dochodzi do cięcia DNA.  Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie przygotować próbkę do hydrolizy DNA oraz przeprowadzić reakcję. Wynik cięcia DNA będzie obserwowany za pomocą elektroforezy DNA w żelu agarozowym, w którym DNA będzie wybarwiane barwnikiem Midorri Green. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów z 7-8 klasy szkoły podstawowej.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheKiedy nie warto się kąpać, czyli co czyha na nas w jeziorze?

  Warsztat, Prowadzący: Karolina Grabowska, Grzegorz Kowalczyk

  Uczestnicy warsztatów poznają biologiczne i chemiczne zagrożenia wód naturalnych. Poznają techniki i przeprowadzą procedury laboratoryjne, które pozwalają te zagrożenia identyfikować.

 • FizBioCheKolory według fizyka

  Warsztat, Prowadzący: Anna Modrak-Wójcik, Joanna Krasowska

  Uczestnicy pokazu dowiedzą się co to jest absorpcja (pochłanianie) światła i jaki ma związek z barwą substancji. Zapoznają się z metodą pomiaru widm absorpcyjnych. Dowiedzą się także, jakie są charakterystyczne cechy budowy chemicznej związków posiadających kolor. Będą mieli okazję samodzielnie wykonać pomiary absorpcji roztworów wybranych barwników i zaobserwować związek absorpcji konkretnych długości fali z wrażeniem kolorystycznym odbieranym przez ludzkie oko.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • GeoMałe jest piękne

  Warsztat, Prowadzący: mgr Jakub Kotowski

  Nano świat skrywa w sobie wiele tajemnic, ale jest też doskonałym źródłem informacji, szczególnie dla geologów. Dzięki jednej z podstawowych technik analitycznych możemy z powodzeniem poszukiwać złóż różnych surowców, ale i badać historię Ziemi na przestrzeni milionów lat. Dowiesz się jak w kilka chwil zidentyfikowac niepoznane obiekty i co z tego może wynikać.

  Od 15 lat

  - , - , - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • BioCheMydło-Mazidło

  Warsztat, Prowadzący: Rafał Becker, Aleksandra Burdziej, Agata Rogowska

  Interesujesz się naturalnymi i ekologicznymi kosmetykami? Marzysz o stworzeniu własnych środków pielęgnujących? Jeśli tak, nasze zajęcia są dla Ciebie. W trakcie warsztatu uczestnicy dowiedzą się, jak powstaje mydło i jak przygotować naturalny krem. Wykonane własnoręcznie kosmetyki będą mogli zabrać ze sobą do domu.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • BioPlazmidy jako narzędzie w biologii molekularnej – izolacja, cięcie enzymami restrykcyjnymi, elektroforeza w żelu agarozowym.

  Warsztat, Prowadzący: Seweryn Mroczek, Aleksandra Bilska, Monika Kusio-Kobiałka

  Plazmidy to pozachromosomalne, najczęściej koliste cząsteczki DNA występujące naturalnie głownie w komórkach bakterii, które dzięki swoim unikalnym cechom stały się ważnym narzędziem w biologii molekularnej służącym do klonowania genów czy heterologicznej ekspresji białek. Podczas warsztatów wyizolujemy plazmidowe DNA z bakterii, potniemy je enzymami restrykcyjnymi, a następnie przeprowadzimy elektroforezę w żelu agarozowym, w celu wizualizacji wyników eksperymentu.

  Od 15 lat

  - , -

 • FizBioInfPokazy rejestracji EEG i działania interfejsów mózg-komputer

  Warsztat, Prowadzący: Anna Chabuda, Maciej Śliwowski, Marian Dovgialo

  Interfejs mózg-komputer (BCI) to system umożliwiający sterowanie komputerem bez użycia mięśni, tzn. bez klawiatury, myszki itp. Bodźce zewnętrzne (np. wyświetlane obrazki, dźwięki ) i wewnętrzne (np. obliczenia matematyczne w pamięci) wytwarzają fale mózgowe o różnych  cechach. BCI mierzy sygnał EEG, wydobywa z niego owe cechy i na ich podstawie  klasyfikuje zamiar użytkownika. Ten wynik klasyfikacji  wykorzystywany jest do sterownia - wydawania poleceń komputerowi.  Pokaz to okazja do dowiedzenia się czym jest sygnał EEG i jak działają  interfejsy mózg-komputer stworzone przez ekspertów z dziedziny neuroinformatyki Zakładu Fizyki Biomedycznej Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. 
  Uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję skorzystania z komunikatora, przygotowywanego z myślą o osobach niepełnosprawnych, w szczególności w tzw. stanie zamknięcia, sterowanego przez interfejs mózg-komputer.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizPoznaj elektronikę - w formie warsztatów, podczas których każdy uczestnik dostanie swój zestaw do zabawy

  Warsztat, Prowadzący: Załoga Makerspace

  Na zajęciach uczestnicy postawią swoje pierwsze kroki w świecie elektroniki! Dowiemy się co to jest prąd, jak się nim bezpiecznie bawić na płytce prototypowej oraz sprawdzimy, czy elektronika może czuć! Zapraszamy wszystkie osoby, które pragną się zapoznać z elektroniką i nie miały do tej pory z nią styczności.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizWizyta w Laboratoriach Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych (LUMNP) oraz Ultrazimnych Gazów

  Warsztat

  W trakcie prezentacji uczestnicy zwiedzą Laboratorium Ultraszybkiej Magnetospektroskopii Nanostruktur Półprzewodnikowych (LUMNP) w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego, podczas której zapoznają się między innymi z realiami pracy z cieczami kriogenicznymi i prowadzeniem pomiarów w niskich temperaturach (poniżej 2 K). Poznają podstawowe metody wytwarzania w eksperymentach optycznych silnych pól magnetycznych (powyżej 10 Tesli) oraz narzędzia służące uzyskiwaniu w pomiarach spektroskopowych wysokiej rozdzielczości czasowej (poniżej 1 ps).

  Badania prowadzone w Laboratorium Ultrazimnych Gazów skupiają się wokół właściwości ultrazimnych (rzędu 1 nK) gazów atomowych potasu i cezu. Zwiedzając to laboratorium uczestnicy zapoznają się z metodami pułapkowania i chłodzenia gazów oraz układami optycznymi temu służącymi. Uczestnicy będą również mieli możliwość poszerzenia wiedzy o zasadę działania lasera i różnych elementów optycznych używanych powszechnie w laboratoriach Zakładu Optyki.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheZagadka Dnia świętego Patryka

  Warsztat, Prowadzący: dr Anna Karnkowska, Michał Karlicki, Natalia Gumińska, Paweł Hałakuc, Blanka Sokołowska, Kacper Maciszewski, Grzegorz Ostrowski

  Zapraszamy do Zakładu Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, gdzie przeprowadzimy wspólnie śledztwo. Jesteś piwowarem i odkrywasz, że piwo które warzysz na dzień św Patryka dziwnie smakuje, a z zielenią też coś jest nie tak. Żeby stwierdzić co się stało przeprowadzasz własne śledztwo w zaprzyjaźnionym laboratorium. Przeprowadzimy trzy krótkie doświadczenia wykorzystujące techniki mikroskopii świetlnej, biologii molekularnej oraz analizy bioinformatyczne żeby pomóc rozwiązać zagadkę.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, ul. Żwirki i Wigury 101

 • FizZwiedzanie Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów (Cyklotronu)

  Warsztat

  Pracownicy ŚLCJ oprowadzą Państwa po Laboratorium. Będzie można zobaczyć „serce” Laboratorium – czyli cyklotron, oraz usłyszeć o tym jak działa ten akcelerator. Zwiedzić będzie można też halę eksperymentów – czyli miejsce, do którego docierają wiązki ciężkich jonów przyspieszone w cyklotronie i gdzie wykorzystując różnego rodzaju układy detektorów prowadzi się badania z fizyki jądrowej (i nie tylko). Zwiedzanie laboratorium poprzedzone będzie pokazem filmu animowanego "Tajemniczy Świat Jąder Atomowych", który zabierze widza w podróż do mikroświata. Pokaże, jak odkryto istnienie jądra atomowego i jak badamy jego strukturę.

 • FizAlfabet promieniotwórczości – o rozpadach jąder atomowych i własnościach promieniowania jądrowego

  Warsztat

  Promieniotwórczość jest naturalną cechą świata, w którym żyjemy.  Izotopy promieniotwórcze są obecne w naszym ciele, codziennie jesteśmy bombardowani przez promieniowanie kosmiczne i napromieniowani przez substancje naturalnie obecne w przyrodzie. Dzień otwarty będzie okazją do zapoznania się z podstawami wiedzy o promieniotwórczości.  Przeprowadzimy pokazy ilustrujące najważniejsze własności promieniowania alfa, beta i gamma. Omówimy naturalne źródła promieniowania jądrowego – radon i jego pochodne, a także promieniowanie potasu-40 obecnego m.in. w naszych organizmach. Będziemy też obserwować ślady cząstek docierających do nas z kosmosu.

  Od 15 lat

  - , - , -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizCo kryształ ma w środku? – laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej

  Warsztat, Prowadzący: Mateusz Tokarczyk, Grzegorz Kowalski

  W ramach wizyty w laboratorium dyfrakcji rentgenowskiej będzie można dowiedzieć się jak powstaje promieniowanie rentgenowskie, zapoznać się z budową i obsługą dyfraktometru rentgenowskiego. Uczestnicy będą mieć okazję przeprowadzić pomiar pozwalający sprawdzić poprawność prawa Bragga oraz wyznaczyć na jego podstawie stałe sieci krystalicznej grafitu/krzemu.

  Od 12 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • CheBioFizInfCzym jest krystalografia? Zajęcia w Laboratorium Zaawansowanej Inżynierii Kryształów im prof. Jana Czochralskiego

  Warsztat

  Kto dziś nie korzysta z komputera? Jego sercem są układy scalone, ale czy ktoś wie jak one powstały? Co jest ich główną, roboczą częścią? Kryształy!
   
  Spotkanie ma na celu przedstawienie początków elektroniki, skupiając się na zagadnieniach związanych z kryształami. Wraz z uczestnikami zastanowimy się czy nasza dzisiejsza technologia mogłaby bez nich powstać. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się co to są monokryształy, jak można je otrzymać (i spróbują je otrzymać) oraz zaznajomią się ze współczesnymi technikami badań kryształów (dyfrakcja rentgenowska). Wykorzystując proste substancje, a także nowoczesny sprzęt (dyfraktometr monokrystaliczny) prześledzimy cały proces uzyskiwania informacji o trójwymiarowej strukturze kryształów.

 • BioCheDetekcja produkcji gazów cieplarnianych produkowanych przez mikroorganizmy

  Warsztat, Prowadzący: Agnieszka Daszczyńska, Robert Stasiuk

  Mikroorganizmy są jednym z liczących się producentów gazów cieplarnianych, których znaczenie jest często pomijane. Podczas pokazu zostaną omówione najważniejsze mikroorganizmy wytwarzające metan i dwutlenek węgla oraz sposoby detekcji tych gazów. Za pomocą chromatografii gazowej z detekcją spektrometrii mas zmierzone zostanie stężanie metanu i dwutlenku węgla produkowanego przez mikroorganizmy w warunkach laboratoryjnych.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Biologii, ul. Miecznikowa 1

 • GeoMente et Maleo – czyli początki wiedzy geologicznej

  Warsztat, Prowadzący: dr Małgorzata Bieńkowska-Wasiluk

  1.       Ziemia to niespotykane bogactwo skał. Niekóre sa bardzo podobne do siebie inne różnią się całkowicie.  Dowiesz się jak rozróżnić podstawowe typy skał i jakich narzędzi używa geolog w terenie aby nie popełnić błędu.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • GeoSurrealistyczne obrazy czyli skały w mikroskali.

  Warsztat

  1.      Zobaczysz to czego nie widać gołym okiem w skale. Poznasz minerały tworzące barwne mozaiki i niespotykane wzory, których nie powstydziłby się  najlepszy malarz. Dowiesz się jakie informacje potrafi wyłuskać z tego geolog. Zabierzesz ze sobą samodzielnie wykonane fotografie skał i mikroskamieniałości.

  Od 15 lat

  - , -

  Wydział Geologii, ul. Żwirki i Wigury 93

 • CheBioFizWizyta w Laboratorium Chemii Bioorganicznej

  Warsztat, Prowadzący: Koło Naukowe Chemii Biologicznej ''Nukleotyd''

  W Laboratorium Chemii Bioorganicznej prowadzone są badania nad syntezą, właściwościami i zastosowaniami modyfikowanych nukleotydów. Głównym celem naszych badań jest tworzenie narzędzi do poznawania i zgłębiania procesów biologicznych, w które nukleotydy są zaangażowane, jak również poszukiwanie nowych czynników terapeutycznych opartych na strukturze nukleotydów i kwasów nukleinowych. Opracowujemy nowe metody syntezy chemicznej i enzymatycznej nukleotydów i ich analogów. Prowadzimy badania nad syntezą i właściwościami nukleotydów modyfikowanych na różne sposoby w obrębie reszty fosforanowej. Projektujemy analogi nukleotydów, zwiększające stabilność mRNA oraz trwałe w warunkach komórkowych inhibitory biosyntezy białka. Syntetyzujemy nukleotydy znakowane fluorescencyjnie, nukleotydy zawierające znaczniki powinowactwa, nukleotydowe sondy NMR i EPR. Tworzymy i badamy koniugaty nukleotydów z nano(bio)materiałami.

  Od 15 lat

  - , -

  Centrum Nowych Technologii, ul. Banacha 2c

 • CheAlicja w piaskownicy chemicznej

  Warsztat

  UWAGA! WARSZTAT JEST PRZEZNACZONY DLA DZIECI DO 12 LAT!

  Wraz z dzieckiem, na salę wchodzi rodzic/opiekun prawny. Nie ma potrzeby rejestrować opiekuna.

  Chemiczna piaskownica to ciekawe doświadczenia chemiczne wykonywane przez najmłodsze dzieci wspólnie z opiekunami. Zaskakujące zjawiska chemiczne są demonstrowane z wykorzystaniem powszechnie dostępnych przedmiotów i artykułów gospodarstwa domowego. Chemiczna piaskownica to także spotkanie popularyzujące chemię wśród najmłodszych. Adresatami są dzieci w wieku 5-8 lat. Podczas spotkania pokazujemy jak wykonać proste i zabawne doświadczenia chemiczne wykorzystując artykuły gospodarstwa domowego. Dzieci uczestniczące w zabawie same lub z niewielką pomocą opiekunów powtarzają wykonane przez prowadzących eksperymenty, dzielą się obserwacjami, wyciągają wnioski. Celem spotkania jest przede wszystkim dobra zabawa, poznawanie tajemnic otaczającego nas świata przez bezpośrednie uczestnictwo w doświadczeniach chemicznych, wzbudzanie i rozwijanie zainteresowania naukami przyrodniczymi, a w szczególności chemią.

  Bez ograniczeń wiekowych

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • CheW krainie chemii - reakcje na wyciągnięcie ręki

  Warsztat

  Warsztaty chemiczne przy stanowiskach, dzięki którym można własnymi rękami odbyć podróż do chemicznej krainy czarów.

  Na straganach chemicznych uczestnicy będą mogli nie tylko oglądać doświadczenia chemiczne ale też samodzielnie je przeprowadzać. Bogate wrażenia wizualne, akustyczne i dobra zabawa - gwarantowane!

  Uwaga: Uczestnicy w wieku poniżej 13 lat mogą brać udział w warsztatach tylko w obecności rodzica lub opiekuna prawnego (nie jest wymagana rejestracja opiekuna).

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • CheInfMatZnajdź różnice - izomery i izotopologi w komputerach

  Warsztat

  Generowanie widm w podczerwieni cząsteczek związków organicznych i nieorganicznych przy pomocy pakietu programów do obliczeń kwantowochemicznych Gaussian z nakładką graficzną WebMO. Wykorzystanie wygenerowanych teoretycznie widm do identyfikacji izomerów i izotopologów.

  Od 12 lat

  - , -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • FizBioCheZobaczyć DNA – izolacja DNA z sezonowego owocu

  Warsztat, Prowadzący: Joanna Żuberek

  Czy można zobaczyć DNA gołym okiem? Podczas pokazu zostaną omówione techniki izolacji DNA. Każdy z uczestników będzie mógł samodzielnie prostym „domowym sposobem” wyizolować DNA z sezonowego owocu. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów z 7-8 klasy szkoły podstawowej.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • InfDlaczego ten program działa

  Warsztat, Prowadzący: Aleksy Schubert

  Każdy, kto programuje, zetknął się z takim problemem, że nie od razu algorytm, który mamy w głowie, udaje się zapisać w sposób bezbłędny w języku programowania. Programiści najczęściej zdobywają zaufanie do swojego kodu, wykonując testy z działającym programem. Inny sposób polega na tym, że programista wyobraża sobie, co ma się dziać w programie i odnosi te wyobrażenia do napisanego kodu. Ten pierwszy sposób zyskał ogromną popularność - istnieje wiele systemów wspierających testowanie kodu. Chociaż to może wydawać się zaskakujące, to okazuje się, że ten drugi sposób też można w szerokim zakresie automatyzować. Jak tego typu narzędzia działają, będzie się można przekonać na zajęciach.

 • MatUmiesz liczyć? Licz na statystykę!

  Warsztat, Prowadzący: Łukasz Rajkowski

  Ile ryb pływa w stawie? Najprostszą odpowiedzią na to pytanie jest "mnóstwo", jest ona jednak mało satysfakcjonująca. Bo czy "mnóstwo" to w tym wypadku 100, 10000, a może 10000000? Na zajęciach dowiemy się, co mądrego mają do powiedzenia statystycy w tej i w podobnych kwestiach. Będą ankiety, będą ryby, będą czołgi, słowem: będzie się działo!

 • FizGeoGeofon. Pomiar wykreowanej przez siebie fali sejsmicznej

  Pokaz, Prowadzący: Koło Geofizyki

  Czym jest fala sejsmiczna i jakich przyrządów używamy do jej rejestracji. Czym zajmuje się sejsmika? W jaki sposób działa geofon? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się podczas pokazu Koła Geofizyki, a także dokonać pomiaru wykreowanej przez siebie fali sejsmicznej.

  Od 9 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizChePokazy fizyko-chemiczne

  Pokaz, Prowadzący: Studenckie Koło Nanorurki

  Inżynieria nanostruktur to połączenie fizyki z chemią, dlatego chcielibyśmy zaprezentować Wam kilka ciekawych pokazów ilustrujących zjawiska właśnie z tych dziedzin – m.in. zobaczycie, jak bańka mydlana oddziałuje z maszyną elektrostatyczną, dokonacie rzezi żelkowych misiów, sprawdzicie, jak działa silnik Diesla oraz z pomocą maszyny losującej Goldberga odpowiecie sobie na pytanie, czy zostać fizykiem. Zapraszamy!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • FizInfPrezentacja łazika marsjańskiego

  Pokaz, Prowadzący: Zespół Łazika Marsjańskiego UW

  Łazik marsjański jest tworzony przez studentów zrzeszonych w Zespole Łazika Marsjańskiego UW. Zadania, które przed nim postawiono to między innymi prowadzenie badań geologicznych, poruszanie się po trudnym terenie czy obsługa urządzeń za pomocą robotycznego manipulatora. Członkowie zespołu zaprezentują łazik w działaniu oraz odpowiedzą na pytania zainteresowanych gości.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • InfMatGeometria hiperboliczna czyli nieskończoność na wyciągnięcie ręki

  Pokaz, Prowadzący: Dorota Celińska-Kopczyńska, Eryk Kopczyński

  Wyobraźmy sobie odcinek i dwa kąty z tej samej strony tego odcinka. Jeśli ich suma jest mniejsza niż 180 stopni, to zaczynające się w nich półproste przetną się, tworząc trójkąt. Tylko czy można to udowodnić, korzystając jedynie z prostszych własności geometrii? Euklidesowi się to nie udało i musiał przyjąć to stwierdzenie bez dowodu, jako "piąty postulat" swojej geometrii. Nie udało się też wielu innym matematykom aż do XIX wieku, w którym pokazano, że może istnieć geometria, w której ten fakt nie zachodzi.

  Na pokazie poznamy właśnie taką geometrię. Zobaczymy trójkaty o kątach sumujących się do mniej niż 180 stopni, o których nie mówi się w szkole. Pokażemy, że pole koła może być DUŻO, DUŻO większe niż πr²: nieskończoność, którą można zobaczyć latwiej, niż się wydaje. Dowiemy się, jak taki świat można zaprezentować na rysunkach, w symulacjach komputerowych oraz w modelach rzeczywistych.

 • CheBioFizGeoPodwieczorek u Szalonego Kapelusznika - pokaz reakcji chemicznych w ciemnościach

  Pokaz, Prowadzący: Szalony Kapelusznik

  Szalony Kapelusznik, w imieniu własnym i swoich przyjaciół z Krainy Chemii, zaprasza na czarodziejski podwieczorek. Będziemy serwować jadalne światło, znikniemy Kota Dziwoląga, a na danie główne podamy płynny ogień. Jedną z przystawek będzie wszechznany koktajl luminescencyjny. Do wyboru będą też płonące drinki, a do znitrowanego ciasta celulozowego podamy tęczę na ciepło :)

  Zapraszamy na pokaz reakcji chemicznych w całkowitych ciemnościach!

  UWAGA! Jeżeli chcesz zapisać grupę powyżej 5 osób, zapisz się jednoosobowo, a nastepnie napisz do nas email (na adres mmichalec@chem.uw.edu.pl) z ilością miejsc które chcesz zarezerwować. Rezerwację grupową należy dodatkowo potwierdzić mailowo na 3 dni przed pokazem (najpóźniej w środę, 13 marca 2019 r.)

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Chemii, ul. Pasteura 1

 • BioKoło Naukowe Botaniki

  Stoisko, Prowadzący: Koło Naukowe Botaniki

  Zarówno miłośników roślin, jak i tych całkiem zielonych z botaniki, a także osoby głodne ciekawostek ze świata nauki oraz gotowe, by sprawdzić swoją wiedzę - wszystkich serdecznie zapraszamy na stoisko Koła Naukowego Botaniki.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioMatMISMaP dla kreujących własny plan studiów

  Stoisko, Prowadzący: Studenci MISMaP

  Studenci MISMaP zaprezentują walory studiowania w trybie interdyscyplinarnym.

  Bez ograniczeń wiekowych

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioInfSamorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

  Stoisko, Prowadzący: Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego

  Chcemy zachęcić uczestników do dołączenia do samorządu. Przygotujemy różne konkursy z nagrodami oraz opowiemy jak działa Samorząd Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioFizStoisko Inkubatora UW

  Stoisko, Prowadzący: Tomasz Kalinowski, Inkubator UW

  Inkubator to takie miejsce, w którym studenci mogą rozwijać swoją przedsiębiorczość. Wspieramy ich rozwój osobisty, realizację projektów społecznych, naukowych i biznesowych. Oferujemy też szerokę ofertę warsztatów - w tym zajęć z druku 3D, elektroniki czy stolarstwa.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioCheWarszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne "Symbioza"

  Stoisko, Prowadzący: Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne "Symbioza"

  Warszawskie Stowarzyszenie Biotechnologiczne "Symbioza" od wielu lat zrzesza studentów kierunków związanych z szeroko pojętą biologią, umożliwiając im rozwój i pomagając w nawiązywaniu kontaktów. Organizujemy takie przedsięwzięcia jak Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Symbioza", wykłady popularno-naukowe Feel the Flow, czy szkolenia z zakresu badań klinicznych. Wśród nas jest bardzo wielu młodych entuzjastów nauki, którzy prężnie działają na rzecz społeczności studentów i doktorantów warszawskich uczelni. Na naszym stanowisku spróbujemy zapoznać uczestników z możliwościami biotechnologii i przedstawimy doświadczenia z zakresu nauk przyrodniczych. Zapraszamy również do wzięcia udziału w naszym konkursie!

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • CheSpotkaj się z dziekanem Wydziału Chemii

  Stoisko

  Pani dr hab. Beata Krasnodębska-Ostręga, prodziekan ds. studenckich WCh, będzie odpowiadała na wszystkie pytania dotyczące studiów i rekrutacji.

  Od 12 lat

  -

  Wydział Fizyki, ul. Pasteura 5

 • BioLaboratorium od podszewki - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Małgorzata Palusińska

  Wycieczka skierowana jest do osób, które chcą dowiedzieć się jak tak naprawdę wygląda praca naukowca. Uczestnicy wycieczki będą mieli możliwość zobaczenia jak zorganizowane jest laboratorium naukowe oraz jakie badania są w nim prowadzone.

 • BioCheNa co dybie hydrobiolog? – badania nad ekologią i ekofizjologią organizmów w Zakładzie Hydrobiologii UW - WYCIECZKA

  Atrakcje, Prowadzący: Ewa Babkiewicz, Tomasz Brzeziński

  Podczas wycieczki przedstawimy problematykę badawczą, którą zajmujemy się w ZH UW (ekologia i ekofizjologia organizmów wodnych na poziomie populacji, osobników oraz na poziomie molekularnym). Pokażemy organizmy, z którymi pracujemy (glony i sinice, ryby, raki, wioślarki, mięczaki), z których wiele to gatunki kluczowe dla ekosystemów, gatunki modelowe lub bioindykatory. Ponadto pokażemy aparaturę badawczą i układy eksperymentalne wykorzystywane w naszej codziennej pracy, w tym do realizacji prac dyplomowych w zakresie ekologii i ewolucji. Będzie można m. in. spojrzeć w 3D na bijące serce rozwielitki, zobaczyć jak w laboratorium odtwarzamy największe na świecie migracje organizmów, zapoznać się z wybranymi gatunkami inwazyjnymi zagrażającymi naszym wodom.

 • MatMatematyczne gry, zagadki, eksperymenty i eksponaty

  Atrakcje, Prowadzący: Studenci Wydziału MIM

  Zapraszamy do odwiedzenia kilku stoisk, przy których można będzie zmierzyć się z matematycznymi zagadkami, poeksperymentować z łamigłówkami, wahadłami i wieżami Hanoi, zapoznać się z wygenerowanymi komputerowo obrazami oraz poszukać strategii wygrywających w grach.